Jedná se o jeden z novějších Mezinárodních dnů. Návrh tohoto svátku schválil Kongres Apimondia v r. 2015. Dva roky pak trvalo přesvědčit OSN, aby se dostal do všech světových kalendářů. Podařilo se to na konci r. 2017, kdy Valné shromáždění OSN drtivou většinou 20. květen určilo jako den věnovaný včelařství – Světový den včel. Poprvé jsme tak slavili tento den v r. 2018.

Proč zrovna 20. květen? Květen je nejdůležitější měsíc pro včely. Vše kvete a včely mají nejvíc práce. 20. květen je den narození Antona Janši (1734 – 1773), slovinského uznávaného včelaře, kterého do Vídně pozvala Marie Terezie, aby v nově založené včelařské škole vyučoval včelařství.

Po tisíciletí jsou včely nedílnou součástí našich životů, jsou považovány za jedny z nejpracovitějších a nejdůležitějších stvoření na zemi s ohledem na skutečnost, jak prospívají lidem, rostlinám a životnímu prostředí obecně. Lze konstatovat, že včely jsou život!

 

Foto: Pixabay

Tagy:
4 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

    Slyšela jsem a přišel mi taky nějaký smysluplný e-mail o tomto dni. Je třeba se neustále něco dozvídat a učit. Děkujeme za příspěvek 🙂

  2. NelaVávrová 11 měsíců ago

    O tomto dnu jsem neslyšela, děkuji za vzdělání se.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account