I. ÚVOD – DĚTI a MOBILY
Když je tu ten třetí článek a ještě k tomu červen, je vhodné se věnovat i našim nejmenším. Za chvíli jim skončí pravidelné povinnosti a začnou prázdniny. Čas na změny v režimu. Co zkusit jisté období bez mobilů a sociálních sítí? Je to osvěžující a v dnešní uspěchané době očistné. Pomůže to v rozvoji komunikace, děti budou muset mluvit a ještě k tomu zlepší držení těla, neboť přestanou klopit hlavu a vystrkovat bradu na display. Ano, chvíli budou mít tendenci “prskat, točit oči v sloup, tvářit se znuděně”, ale když přijdete s náhradním program níže, půjde to snadno a rychle 🙂 Uvidíte, že na něj zapomenou a to mluvím z dlouholeté praxe a tradice ne-jen táborové vedoucí.
II. STAŤ – DĚTI a vše kolem PRÁZDNIN
Pokud Vám zrovna pro děti chybí zaplacené tábory, ale zůstanete s nimi doma, připravte jim hry, které je budou bavit:
* Vyměňte si s nimi role – nechte je na nějakou dobu hrát si na dospělé, ať si vyberou z rodiny či blízkého okolí kohokoli, kdo jim přijde na mysl. Dejte prostor jejich fantasii. Ale předem vymezte čas, na jak dlouho tuto “pozici” zastanou. Je pravděpodobné, že jakmile přijde první “zádrhel”, budou se chtít prohodit zpátky, je však dobré ať ochutnají radosti rozhodovat a mít možnost volby, ale také starosti s organizací a řešením. Osobní zkušenost je TOP a nutná, to víme všichni 🙂
* Hrajte s nimi na napodobování – kopírovat mohou cokoli, kohokoli, kdykoli a kdekoli. Jde o nejefektivnější výuku hravou formou, kdy děti zabavíte, ale hlavně rozpohybujete, jak na těle, tak i v mysli.
* Dejte jim samostatné úkoly a vymezte jim na ně čas – ať pocítí důležitost a možnost se projevit, ukázat, vyniknout. Samo sebou jim u toho přestaňte stát za zády, navíc s komentářem. Svěřte jim úkol, který je vhodný jejich věkové kategorie (rozpoložení), sdělte jim, jak dlouho na to mají čas a jděte pryč.
Tím jim dáte i potřebný pocit důvěry a tu přec chce budovat každý z nás.
* Zahrajte si s nimi na “staré dobré časy”, ukažte jim, jaké dětství jste měli Vy. Jestli v ukázkách či jen prostřednictvím vyprávění, to už je na vašich možnostech. Když ukážete i lidskou tvář a popíšete dětem ne-jen úspěchy, ale i kiksy – uvidíte, že k Vám budou mít blíž, budou otevřenější, vstřícnější.
III. ZÁVĚR – RECEPT(Y) s CVIKEM
Recept na dítě: V případě, že chcete s dítětem cokoli ŘEŠIT, potřebujete s ním být ve stejné výšce. Má-li Vás brát vážně a vnímat, jděte do úrovně jeho velikosti, kdy si budete moci koukat z očí do očí. Následně však oční kontakt není třeba vyžadovat. Děti se lépe soustředí, když je u toho vyprávění NEnutíte opětovat Váš pohled. Ruší je totiž tok Vašich myšlenek vs. mluvené slovo, které občas může být jiné, než od srdce.
Uděláte tím i něco pro své zdraví a ještě půjdete řádným příkladem:
– Jste-li málo pokorní, je pro Vás vhodná pozice na kolenou, ale do měkkého, klidně si připravte polštář či deku a hezky to prodýchejte.
– Pokud jste málo pohyblivý, vyberte pozici se zkříženýma nohama v sedě nebo s chodidly proti sobě, vaše třísla to ocení.
– Jestli Vás bolí chodidla, vezměte si plosku (dámy nejdříve levou, pánové pravou) do klína a masírujte, promačkejte, promněte, ať už na sucho či s krémem. Ulevíte skrze reflexní body celému tělu. Následně chodidla vyměňte.
A co se týká tradičních jídel v létě? Máte-li zahrady, kde rostou jedlé plodiny, nechte děti nasnídat či naobědvat tam, v rámci bojovky: dnes si ULOV pokrm SÁM. Hrají-li si někde dál od domova, dejte jim s sebou hroznové víno, zajistíte tím zdravé “Kinder vajíčko” aneb tři v jednom: přírodní cukr, něco ke kousání a potřebné tekutiny. Dítě, když si hraje, je spokojené a postrádá tak často hlad, jako když dělá něco, co ho baví méně nebo se nudí. Vzpomeňte si na sebe v jejich věku 🙂
Všem, co dnes slaví (narozeniny i jmeniny), přeji jen to nejlepší.
Těším se přesně za měsíc, tj. 15. 7.. Zatím nashle, Wanda Vorlová/ WV