Co takhle svatba, princi? 1986
Hudební pohádka o princi, který si nakonec vybral nevěstu podle svého srdce.


Ať přiletí čáp, královno! 1988
Co dělat, když se místo vysněného prince narodí roztomilá holčička… Volné pokračování hudební pohádky Co takhle svatba, princi?
 
Láska rohatá, 2009
Je pohádkovou prvotinou Karla Žaluda. Jeho styl je zemitý, jazykově občas neotesaný, ale určitě neotřelý a často i překvapivě přesný. To se ve stejné míře týká i způsobu vyprávění. Autor přivádí v pohádce na scénu tak trochu podivnou společnost: je tu neschopný čert Záprtek, dva zlodějíčci, kteří se za čerty nejdřív vydávají a nakonec se jimi i stanou, čertovská babička Elvíra. Poctivá dívenka Anička a její už méně poctivá kamarádka Markéta, nenasytná majitelka zlatnictví a další. A na tomto základě se rozehrává příběh o životních hodnotách a o jejich hierarchii, ale také o lidské hlouposti a samozřejmě i o lásce. Je to pohádka, která stojí důsledně na straně zdravého rozumu a moudrosti. V jedné zapadlé a také už řádně rozpadlé brdské hospodě, kde odpradávna sídlili čerti, se usadí dva vykutálení podvodníci, Berta a Vitouš. Spolu s nimi tu tráví čas i čert snad té nejnižší kategorie, čertovský učeň a kuchaříček a hlavně outsider Záprtek. Když hospodu navštíví pekelná inspekce, Berta s Vitoušem se vydávají za čerty. Ovšem čerti to nejsou, a tak váženou pekelnou institucí důrazně požadovaný úpis ani nemají, ani ho nedokážou sehnat. Pošlou pro něj tedy nešťastného Záprtka.
Z celé pohádky mě nejvíce zaujaly kouzelná zaříkadla: ŘIMBABA, PIŠPUCH, PLAVAJZNÍK. BRUNDIBÁRUM, PIŠPUCH, MŇAM.
A známé přísloví: ZLATÝ OČI

 
DUCH NAD ZLATO, 2013
Napsal Zdeněk Zelenka, ten také pohádku s Jiřinou Bohdalovou a Viktorem Preissem režíroval. Preiss se představí jako tajemný duch a Bohdalová hraje vykutálenou dvorní dámu. Pohádka se natáčela na zámku Ploskovice, v přerovském skanzenu, zřícenině hradu Valečov nebo v lesích kolem Dobříše.j
I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím!
„Duch, kterého hraji, je starý několik staletí, zakletý za trest do záhrobí, protože na světě hodně zlobil, kradl a hromadil zlato a netušil, že jsou na světě jiné, trvalejší hodnoty,“ říká Viktor Preiss a doplňuje: „Stanu se ale napraveným duchem, který po různých peripetiích toto všechno pochopí a zmoudří.“


 
Kouzelník Žito, 2018
Zde si zahraje Kořenářka Apolenu, která nalezne v žitném lánu odložené novorozeně. Vezme ho k sobě a dá mu jméno Žito. Ten vyroste v mladíka s citem pro právo a čest, a proto – než by sloužil u krále jako výběrčí daní a zrazoval tak svou spravedlivou povahu – skončí v jeho stájích. Tam se seznámí s královou schovankou, princeznou Adélkou. Kromě princezny najde ale v Žitovi zalíbení také čertice Filištína, která se rozhodne získat jej stůj co stůj. Nabídne mu proto bohatství a moc, ovšem nic z toho by nenabyl poctivou cestou. Navíc, na vysněnou Adélku si začne myslet i králův správce Neklan.
Odolá Žito svodům a nástrahám pekla? I přes to, že by to znamenalo nebezpečí pro Apolenu s Adélkou?


Titulním obrázek: Jiři Mádl a Jiřina Bohdalová v pohádce Láska rohatá
 Zdroj:
https://www.kinobox.cz/clanek/15207-kouzelnik-zito-neni-jen-projekt-daniela-landy
https://www.sledujfilmy.online/web/film/3287/laska-rohata
https://lamky.net/viewtopic.php?t=372805
https://decko.ceskatelevize.cz/duch-nad-zlato

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account