Třetí adventní svíčka si řekla o plamínek a pokusila se dohnat předcházející dvě. Ženy dohánějí, co dosud nestihly. Dohánějí to na pracovní směně, dohánějí to na domácí směně, dohánějí to, kdy můžou, nebo spíš musí. V ojedinělých chvílích volna, které se rázem promění v další pracovní dobu ochucenou moukou a cukrem nebo ozvučenou šustěním balicího papíru nebo bankovek a tlačením se u pokladen a vyhlížením konce. Fronty i Vánoc.

Cink. Cink. Cink.

Nastávají Vánoce.

Únava se v lidech s každým odpracovaným dnem sbírá po čím dál větších hrstech a trpělivost se stává nedostatkovým zbožím. Její zásoby se zmenšují spolu s tím, jak se zvětšují zásoby v obchodech, kam stále chodí nové a nové zboží, ačkoliv není kde ho vystavit ani uskladnit. Prostory se nafukují množstvím tlačících se zákazníků, i splaskávají vydýchaným vzduchem. Fronty se natahují, prsty prodavaček a prodavačů nestíhají, nohy jim těžknou. Vzdychá se a šeptá a klepe se prsty o pulty, tváře zákazníků rudnou horkem i naštvaností z pomalosti obsluhujících, i proto, že nesehnali, co si vyhlédli například v létě, ale nekoupili, protože proč by to kupovali už v létě za nízké poptávky, když to můžou koupit v zimě o adventu, kdy je zvýšený zájem o všechno, i o to, co se jindy neprodá, jelikož zoufalost je zoufalost a nějaký dárek se přece koupit musí.

(„Co mu/jí koupíme?“

„Nevím. Něco.“

„Co má rád/a?“

„Nevím. Něco vezmi a pojď, je tu šílené vedro.“)

Bankovní konta se postupně vybělují a finanční polštář ztenčuje.

Cink. Cink. Cink.

Nastávají Vánoce.

Košíky v supermarketech přestávají stačit, zboží se klátí na podlahu, nezřízeně se nakupují suroviny, které se nespotřebují, jídlo, které se neuvaří ani nesní a skončí v popelnicích a jeho konzumenti nezřídka v nemocnicích, protože si přivodí nemoc z přejedení. Nemoc z rozežranosti.

Cink. Cink. Cink.

Nastávají Vánoce.

V lidech však bez ustání zní všednost a otrávenost. Sváteční nálada jako by nečarovala.

Jako by ničeho nebylo dost. Všeho nedostatek. Hlavně lidskosti, laskavosti, soucitu, srdečnosti, empatie, pospolitosti. Toho, co se nedá koupit v obchodě ani zaplatit jakoukoliv částkou.

Vánoce, to je svým způsobem nejsmutnější období v roce.

Cink. Cink. Cink.

Cink…

AKM

Tagy:
6 Komentářů
  1. Dárky doma a zabalené, stromek nazdoben od začátku adventu a cukroví chybí poslední nepečené. Žádná velká křeč.

  2. NelaVávrová 1 rokem ago

    ja uz mam take nakoupeno, chci si uzit posledni pred Vanocemi klidem a ne stresem.

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    já nic nehrotím, dárky jsou nakoupeny, zabaleny, a my se jen těšíme, až se všichni sejdeme 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account