Velikonoční pondělí – Velikonoční koleda, chlapci omlazují děvčata pomlázkou z vrbového proutí. Někde je zvykem, že je na oplátku děvčata polévají vodou. Chlapci si vykoledují vajíčka.
 
Pomlázka…..
 
Má hned tři žádoucí účinky. Za prvé u masírované osoby se prokrví a okysličí patřičné oblasti. Za druhé osoba, která masáž provádí, se k masírovaným osobám musí přemisťovat nejčastěji pěší chůzí, která pomáhá lymfatickému systému a okysličování organismu. Třetím neméně významným aspektem je společenská komunikace – jistý druh psychoterapie – při které dochází ke sbližování a korigování mezilidských vztahů….
 
 

Velikonoční zvyky a tradice
Velikonoce jsou jedním z nejradostnějších svátků v roce. Slaví se v Čechách i v zahraničí a každá země má své vlastní velikonoční tradice.

 
Pomlázka

Pomlázka se kroutí,
je z vrbového proutí.

Přírodní síla
se v pomlázce skryla.

Proutky z mladé vrbičky,
na nich vlají pentličky,
ať zkrásní naše holčičky.

 

 
Pro ateisty jsou velikonoce zejména svátkem spojeným s příchodem jara, znovuzrození a probuzení přírody.
Vajíčka

Zdobení a barvení vajec je jedna z nejrozšířenějších velikonočních tradic. Vejce je symbolem jara, života, úrodnosti, plodnosti, vzkříšení a bezpečí.
Barvy

červená – barva krve, síla, oheň, láska, nový život
zelená – síla přírody, jaro, mládí
žlutá – symbolizuje slunce, světlo, obilí, med, bohatství a blahobyt
Pletení pomlázky
Pomlázka se plete na Bílou sobotu, z čerstvého vrbového proutí. Čerstvé vrbové proutky mají za úkol omladit a zkrášlit ženy a dívky. Pomlázka se zdobí barevnými pentlemi. Na pondělí si chlapci připraví pomlázku a velikonoční říkanku a jdou koledovat. Za vymrskání, které má ženám přinést omlazení a krásu dostanou barevné vejce.
Velikonoční zajíček

Tradice převzatá z Německa. Zajíček v noci roznáší velikonoční vajíčka, která děti ráno sbírají.
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account