Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen: natočil desku se šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava, s dirigentem Markem Prášilem a s repertoárem, který dlouho střádal. Společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili poslouchání vskutku slavnostní, tak či onak směřující k Vánocům, snad pro všechny z nás nejkrásnějším rodinným svátkům roku.
Není to jen “další” album tohoto typu. Zvukově opulentně znějící kolekci skladeb zahajuje snad nejslavnější koleda na světě Adeste fideles pastores, po dlouhé době zpívaná česky pod názvem Jdou zástupy věrných. Dále tu najdete staletími či desítkami let prověřené slavné vánoční písně a koledy z Francie, Británie, Ameriky, ale také z Čech a z Moravy.
Některé z nich jsou již známé v domácích verzích, jiné jsou vítaným objevem. Všechny dostaly jedinečný orchestrální či kapelový kabát z dílny skvělých aranžérů a pečlivou prací zvukových mistrů. Chodúrovo zpívání pak není jen ušlechtilým přednesem, ale vskutku prožitým příběhem s duchovní i lidskou zkušeností.
Titulní skladbou je proslulé Cohenovo Hallelujah, ovšem zbavené nálepky takřka odrhovačky. Prosté písničkářově předloze se dostalo velké instrumentace, ve které se však neztratilo původní textové poslání, přesahující omílání v talentových soutěžích. Také většina ostatních skladeb využívá filharmonického zvuku, od lidových pastoralek přes klasické vánoční melodie či americkou zasněženou romantiku až po melodicky mohutné téma The Power Of Love britské skupiny Frankie Goes To Hollywood nám tak dobře známé z Olmerova filmu Bony a klid. Martin sám si jednu skladbu kompletně zaranžoval, čtyři převzaté otextoval (Deck The Halls, Coventry Carol, Guardian Angels a Mary, Did You Know?)
Co historicky prvního vítěze talentové soutěže Česko-Slovensko hledá Superstar z roku 2009 a majitele nádherně zbarveného barytonu tříoktávového rozsahu, Martina Chodúra, přivedlo k rozhodnutí natočit po třech albech s vlastní tvorbou (Let´s Celebrate, Manifest a Martin Chodúr 3) vánoční album?
“Na vánoční repertoár jsem se rozhodl soustředit i proto, neboť vánoční koledy a písně zpívám i mému synovi Martínkovi, který se narodil 1. ledna roku 2016. Ukázalo se, že je má rád a dokáže při jejich poslechu klidně sedět a pěkně poslouchat. Tedy pokud zrovna netančí po celém bytě! Koledy a vánoční písně jsou součástí naší společné kultury a je důležité, abychom je uchovali i pro další generace. Nikdo si ke koledám nezíská vztah, pokud je slyší jen ve škole, nebo v televizi. Slyšet je doopravdy z úst svých rodičů, v té krásné atmosféře svátků, je nenahraditelné. Právě tomuto pocitu se chci přiblížit na tomto albu, i na svých vánočních koncertech. Mám pocit, jako bych je zpíval sám svému synovi a ne jen cizím lidem ve tmě. Jsou to pro mě vskutku magické okamžiky a já doufám, že pro posluchače budou taky.”
Album obsahuje booklet s kompletem písňových textů, anotacemi ke každé skladbě a fotografiemi. Je to krásné poslouchání nejen pro ty letošní, ale také pro mnohé další Vánoce.
Po vydání alba na Martina čekalo několik vánočních koncertů. Dva z nich již má úspěšně za sebou – 6. prosince Martin vystoupil s Radkou Fišarovou, s Karlovarským symfonickým orchestrem a s dirigentem Janem Kučerou ve Velkém sále hotelu Thermal v Karlových Varech, 12. prosince koncertoval s Komorní filharmonií Pardubice a s dirigentem Markem Štilcem v pardubickém Domě hudby. Na závěr jeho vánočního turné ho čeká 20. prosince vystoupení s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s dirigentem Markem Prášilem v ostravském Gongu.
 
Eva
 
Foto: Patrik Ratajský (titulní foto a foto 1-3), Jiří Zerzoň (foto 4-5)
 
TRACKLIST:
JDOU ZÁSTUPY VĚRNÝCH (ADESTE FIDELES PASTORES), PÁN JDE K NÁM (OH HOLY NIGHT), VÁNOČNÍ ČAS (DECK THE HALLS) / NESEM VÁM NOVINY/ SÍLA MÍT RÁD / CHRISTMAS (BABY PLEASE COME HOME) / KOLEDA Z COVENTRY (COVENTRY CAROL) / PÁSLI OVCE VALAŠI / STRÁŽNÍ ANDĚLÉ (GUARDIAN ANGELS) / VÁNOČNÍ ZVONY (I HEARD THE BELLS ON CHRISTMAS DAY) / THE POWER OF LOVE / SYN BOŽÍ STAL SE ČLOVĚKEM (MARY´S BOY CHILD) / PROZRADIL TI BUH? (MARY, DID YOU KNOW?) / HALLELUJAH
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account