Nová celostátní bezpečnostní kampaň Správy železnic BudešNámChybět.cz emotivním způsobem připomíná smutnou skutečnost, že život jejich blízkých může skončit tragicky, jestliže nebudou dávat pozor v prostředí železnice. Pomáhá s tím i speciálně sestavené „osmero bezpečnosti”.

Svou tvář kampani propůjčila známá herečka Linda Rybová. Zapojit se rozhodla i z osobních důvodů. „Vyrůstala jsem v těsné blízkosti železniční tratě. S kamarády jsme u kolejí váleli sudy a bezstarostně běhali kolem. Vůbec jsme neřešili, že to může být nebezpečné a nikdo nás pořádně nepoučil,” vysvětluje svoji osobní zkušenost herečka. „Je čas, abychom všichni začali brát bezpečnost vážně. Nejde jen o nás, ale o budoucnost našich dětí. Nechci ani pomyslet na to, co vše se mohlo přihodit a kolik pravidel osmera bezpečnosti jsme jako děti s kamarády porušovali,” dodává Rybová.

Kampaň je postavená na myšlence prázdných židlí, do kterých už se jejich majitel nikdy neposadí. Tímto způsobem předává naléhavé sdělení, že lidé v blízkosti železnice stále riskují a chybují. Cílem kampaně není šokovat drastickými záběry, ale vyvolat pocit ztráty a přimět lidi, aby si dávali větší pozor a sami nehodám předcházeli.

„V loňském roce Správa železnic investovala do zabezpečení přejezdů rekordní částku – přes 3 miliardy korun. Ani sebelepší technologie za vás ale nebudou dávat pozor, jestli nebliká výstražné světlo na přejezdu. Proto jsme se ve snaze o zlepšení statistik rozhodli vsadit na plošnou osvětu,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Dlouhodobé úsilí Správy železnic má za cíl zvrátit počty tragických úmrtí, které neklesají. Jen v roce 2022 jich bylo celkem 238. Obzvláště negativní je tento trend mezi dětmi a mladistvými. V roce 2022 byla statistika pro věk do 26 let nejhorší od roku 2017, konkrétně zemřelo 44 mladých lidí a 17 se zranilo.

Specificky na mladou generaci byla zaměřena letní část bezpečnostní kampaně, která v sérii videí kreativně pracovala s „osmerem bezpečnosti”. Do něj patří např. varování, že elektrické vedení nad kolejemi může člověka zasáhnout a smrtelně popálit i na metrovou vzdálenost. Nebo připomíná, že před lokomotivou se tvoří vzdušný vír, který může nepozorného člověka stojícího příliš blízko tratě v mžiku stáhnout pod kola vlaku.

Osmero je dostupné i na speciálním webu BudesNamChybet.cz, kde návštěvníci najdou podrobnosti o kampani. Právě za účelem dlouhodobé edukace veřejnosti budou na web postupně přibývat další materiály, s jejichž pomocí mohou téma bezpečnosti na železnici atraktivní formou předávat například učitelé svým žákům.

Na celostátní preventivní kampani se kromě Správy železnic podílí i další klíčové organizace – České dráhy, Drážní úřad a Ministerstvo dopravy ČR. O kreativní zpracování a produkci se postaralo studio Brainz Disruptive z kreativní skupiny Brainz Studios s výrazným přispěním modelů umělé inteligence.

Osmero bezpečnosti

  1. Elektrický oblouk

Nemusíte se dotknout vedení, abyste dostali smrtící šok. Elektrický oblouk kolem drátů vysokého napětí je silný jako v blesku a dosáhne dál než natažená ruka. Nelezte na odstavené vagóny a sloupy.

  1. Vlak je rychlejší, než se zdá

Můžete být jako blesk, ale tenhle závod jste prohráli. Dříve než odemknete telefon, ujede vlak přes 40 metrů. To je třikrát víc, než zvládne Usain Bolt, nejrychlejší člověk na planetě. Nepřecházejte přes železniční přejezdy na červenou.

  1. Krok od smrti

I vlak, který jede krokem, je dostatečně rychlý na to, aby vám při výskoku způsobil vážná zranění. Nenaskakujte a nevyskakujte za jízdy.

  1. Smrtelná loterie

Dřív než přeřadíte, ujede vlak přes 40 metrů. Auto nebo kamion smete 200 tun rozjetého železa jako torpédo. Nikdy neriskujte a nevjíždějte na koleje, když blikají červená světla. Respektujte výstražná zařízení.

  1. Peníze, nebo život

Pouhá” krádež kabelu se může ve vteřině stát tím nejtěžším zločinem. I ten nejkratší kabel na trati má důležitou funkci a denně hlídá bezpečnost tisíců cestujících. Neodcizujte a neničte zabezpečovací zařízení.

  1. Poslední písnička

Se sluchátky v uších jste uzavření ve svém vlastním světě. Tím spíš buďte vnímaví ke svému okolí. Běžná sluchátka jsou o 15 decibelů hlasitější než projíždějící vlak. Buďte obezřetní. Použijte nadchody a podchody.

  1. Vzdušný vír

Nechoďte do ringu s lokomotivou. Projíždějící vlak vytváří vzdušný vír, který má sílu MMA zápasníka. Můžete být samý sval, ale z tohohle chvatu se nedostanete. Nepřekračujte žlutou čáru.

  1. Sázka na smrt

Kámen o velikosti tenisového míčku může vykolejit vlak se 300 pasažéry. I malá mince může vystřelit jako kulka ze samopalu. Nepokládejte předměty na koleje.

 

Zdroj: Správa železnic

Foto: se souhlasem Správy železnic

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account