Příprava na příchod miminka je pro mnoho žen jedno z nejkrásnějších období v životě. Pojí se s ní ale několik záludností, které je potřeba vyřešit. Jednou z nich je bez pochyby výběr kočárku a autosedačky. U kočárků hraje důležitou roli funkčnost a praktičnost, ale pro mnoho z nás také vzhled. V případě autosedaček by měla být na prvním místě vždy bezpečnost dítěte, pohodlí a systém upínání do auta. 
Kočárky
Prvním rozhodnutím, které musíte při výběru kočárku udělat, je zvolit si typ, který vyžadujete. Vybírat si můžete mezi klasickým hlubokým kočárkem, sportovním kočárkem, případně jejich kombinací. Pokud čekáte dvojčata nebo máte již malé dítko a plánuje vozit oba sourozence, jistě zvažujete také sourozenecký kočárek. Všechny varianty si nyní v krátkosti představíme.
Klasický hluboký kočárek využijete pro novorozence. Skládá se z korbičky a houpacího podvozku. Vydrží vám zhruba do šesti až osmi měsíců věku dítěte. Pak jej budete muset vyměnit za sportovní kočárek. Ten dítěti vydrží až do věku tří až čtyř let. Většina modelů umožňuje polohovat opěrku zad i nožiček tak, aby vždy vyhovovala tělíčku vašeho dítěte, případně aby si mohlo pohodlně zdřímnout.
Jak již název napovídá, kombinované kočárky v sobě spojují dvě výše uvedené varianty. Setkat se můžete s pojmy dvojkombinace a trojkombinace, v závislosti na počtu kombinovaných funkcí. Skládají se z podvozku, na který lze připevnit hlubokou korbičku nebo sportovní sedátko v případě dvojkombinace, popřípadě ještě autosedačku u trojkombinace. Na spojení autosedačky s dvoj kombinovaným kočárkem budete potřebovat zvláštní adaptér.
Speciálním případem jsou sourozenecké kočárky. Ty mohou být jak hluboké, tak sportovní. Tyto dvě varianty jsou vhodné zejména pro dvojčata. Rodiče různě starých dětí ale ocení spíše kombinované modely. Díky vyměnitelným nástavcům můžete vozit novorozence v korbičce či autosedačce, zatímco starší sourozenec bude pohodlně pozorovat dění kolem ze sportovního sedátka. Některé modely umožňují otáčet komponenty v různém směru, sourozenci tak mohou sedět čelem či zády k sobě, nebo oba stejným směrem.
Samotný kočárek by měl vyhovovat vašemu životnímu stylu, aby vás jeho používání nijak neomezovalo. Pokud si ve složité nabídce nemůžete vybrat a rozhodnout se, pomoct vám můžou tipy na osvědčené kočárky na webu Arecenze.
Autosedačky
Bezpečnost dítěte je pro rodiče jednou z nejdůležitějších priorit. Proto je dobré věnovat výběru autosedačky obzvlášť velkou pozornost. Může totiž v případě dopravní nehody zachránit vašemu dítěte život. Jedná se navíc o praktickou pomůcku pro přenášení dítěte, nebo například nakupování.
Při výběru sedačky pro novorozence se setkáte se dvěma možnostmi – kategorií 0+ označované jako „vajíčko“ a kategorií 0+/1. Ty jsou určené pro děti až do 18 kg, vydrží vám tedy déle, protože nebudete po roce a půl kupovat novou. Ochudíte se ale o výhody vajíček – snadné přenášení i když dítě v sedačce usne a možnost připevnit na rám kočárku.
Nejdůležitějším parametrem, na který byste měli brát ohled, je splňování normy i-size. Pokud ji vámi vybraná sedačka nesplňuje, raději se poohlédněte po jiné. Norma předpokládá splnění zásadních bezpečnostních opatření. Jedním z nich je upevnění pomocí isofixu, tedy připnutí přímo ke konstrukci auta. U vajíček se využívá speciální základna, která se připne isofixem a sedačka se do ní jednoduše zacvakne. U větších sedaček je možné připnutí pomocí speciálních přípojek. Děti do 15 měsíců by měly jezdit v autě v poloze v protisměru, aby v případě čelního nárazu měla jejich hlavička a krční páteř dostatečnou oporu nedošlo ke zranění. Nikdy nevozte miminka po směru jízdy! Norma u sedaček pro větší děti také zajišťuje ochranu při bočním nárazu, kterou nemají podsedáky. Pokud chcete o autosedačkách vědět ještě více informací, doporučuji tento článek o výběru nebo test, který prováděl dTest.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account