Kara Kondrat je tu pro vás s několika radami. Co vy na to?

Rozvíjejte se spolu s dítětem.

Tuhle jsem pro změnu seděla v jedné kavárně a pozorovala lidi okolo sebe. Ano, dobrá káva, pěkné počasí a hodně lidí okolo. Ideální prostředí pro všechny, kteří se zajímají o komunikaci. Té je totiž v takovém prostředí nepřeberně, a tak si můžete udělat sondu do společnosti a jejich komunikačních zvyklostí.
Shodou okolností se okolo mě vyskytlo několik maminek s ratolestmi. A tak jsem se zaměřila právě na ně. A bylo na co se dívat. Viděla jsem celou plejádu možností, jak komunikovat či bohužel nekomunikovat se svým dítětem. A přesně se to odráženo na reakcích dětí.

A o čem to tedy vlastně celé je, že nás děti někdy poslouchají, někdy vůbec ne, někdy jsou zlatí a andílkové a někdy bychom od nich nejraději utekli?
Vše začíná u nás. Emoce jsou nakažlivé a tak to, jak jsme v danou chvíli naladění my, se dřívenebo později bude zrcadlit v našich dětech.

Takže rada číslo JEDNA: Buďte v pohodě, v pohodě pak budou i Vaše děti.
Děti nám neustále vysílají nejrůznější signály. Sami vědí, co chtějí dělat. Stačí jen poslouchat. Ach ano, zní to tak jednoduše, ale někdy se i my sami vyčerpáváme zbytečnou aktivitou.  Vymýšlíme, jak dítě zabavit a nezbývá nám pak čas na to mu naslouchat a vnímat jeho řeč. Ono není jednoduché mu rozumět, a někdy je opravdu jednodušší něco vymyslet za něj. Ale co mu tím poskytujeme dobudoucna? Jak bude schopné se vyjádřit v dospělosti, pokud ho v tom nebudeme podporovat od malička?

Rada číslo DVĚ: Nechte děti mluvit a naslouchejte jim.
A na závěr jedno zamyšlení o rolinašeho vztahu k dítěti a jeho budoucím způsobu chování, učení a vytváření sociálních vazeb.To jak jsme schopní se na něj naladit a porozumět jeho potřebám je zásadním stavebním kamenem. A není to nic jednoduchého ani automatického, jak jsem si i já dříve myslela. Je to pořádný kus práce, který každý rodič musí udělat. Mnozí by řekli, že to je instinkt, ale i úroveň tohoto instinktu se liší rodič od rodiče. Někomu to jde automaticky, a někdo by jen potřebovat tyto instinkty víc probudit.

A právě nato je to jedna skvělá metoda, kterou jsem objevila a chci se oní podělit. Je založena na mnoha výzkumech, ve všech koutech světa a má skvělé výsledky. Jmenuje se Video trénink interakcí (VIT) a v zahraniční literatuře ji najdete i pod názvem Video Interaction Guidance (VIG).

Tato metoda nám pomáhá porozumět dětem a naučit se na ně vhodně a efektivně reagovat. Umožňuje nám porozumět jejich řeči, i když ještě mnohdy nemluví.To vše skrzevideo nahrávky, na kterých vám kouč po detailní mikroanalýze může ukázat, co se Vám daří, aniž byste to věděli. Ano, ani to nevíte, a někdy uděláte něco, co zafunguje. Ale jelikož o tom nevíte, neumíte to vědomě udělat znovu. A to je škoda. Proč nedělat věci, které nám fungují? Současně Vám kouč pomůže podívat sena situace i z jiných úhlů pohledu a možná přijdete na další varianty, jak byste dané situace mohli řešit!

To vše Vám pomůže rozvinout komunikaci s dítětem, porozumět mu a vytvořit tak pevný vztah, ve kterém se dítě bude cítit bezpečně a bude se efektivně učit, rozvíjet a dozvídat detaily o sobě samém, což je ten nejlepší dar do života, který mu můžete dát!

Zkuste to s námi a kontaktujte mě přes www.rightdirectionconsulting.com a pobavme se o tom, jak vám ja a tato metoda může být užitečná!

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account