Za mimořádnou odvahu a též za mimořádnou statečenost při záchraně lidského života, jakož i za čestné sportovní jednání a ušlechtilý mravní čin byly na jaře uděleny Školní ceny fair play za rok 2018. Zmíněné prestižní ceny každoročně uděluje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Českým klubem fair play. Pozitivní dětské skutky obzvlášť v době, kdy se společnost potýká se stále závažnějšími problémy dětí, mohou tak motivovat ostatní děti ke konání dobra. Totéž platí i pro studenty středních škol.
Letos celkem již třiadvacáté byly tyto ceny uděleny ve výše uvedených třech kategoriích.
Za záchranu lidského života cenu obdrželi dva studenti:
Jan Kříž, Gymnázium Židlochovice 
Honza si při cestě do školy všiml, že na zemi leží muž, který prodělával epileptický záchvat. Ihned proto zavolal záchranku. Ale ještě před jejím příjezdem muže položil do stabilizované polohy, přikryl ho izofolií a komunikoval s ním, aby získal potřebné informace pro záchranáře.  
Ondřej Zlý, Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola Frýdek-Mýstek
Ondřej zachytil na sociální síti velmi závažně znějící zprávu svého spolužáka, který se chystal k odchodu ze života. Ihned kontaktoval jeho rodinné příslušníky a složky záchranného systému. Díky tomu se podařilo zabránit tragédii.
Čestné sportovní jednání
Adam Pelán, Gymnázium Mariánské Lázně
Dvanáctiletý Adam při soutěžním běhu v terénu si všiml, že se jedné ze závodnic, devítileté Veronice, udělalo nevolno. I když běžel na medailové pozici, u dívky se bez váhání zastavil a pomohl jí. A počkal, až se její stav zlepší a poté jí doprovodil do cíle k ošetření.
Barbora Petřeková, Petra Nohejlová, Natálie Máchalová a Adéla Průchová
Na republikovém finále v přespolním běhu pomohla čtveřice děvčat z různých středních škol atletce, která na trati omdlela.
Ušlechtilý mravní čin
Sabina Fürstová, Obchodní akademie Ostrava-Poruba
Sabina cestou ze školy zpozorovala chlapce, který v tramvajové kolejišti zakopl a způsobil si krvácivé poranění hlavy. Poskytla mu základní ošetření, přivolala sanitku a poté telefonicky informovala jeho matku, aby věděla, co se stalo a do které nemocnice jejího syna odvezli.
Školní ceny fair play se udělovaly i v kategorii Celoživotní přínos a byli oceněny čtyři učitelé:
Mgr. Petr Seidl, Střední škola stavební a strojní Teplice
Pan magistr Seidl se za celý svůj profesní život snažil vést do výchovy a vzdělávání svých studentů i další přidanou hodnotu. Na podporu sportovních aktivit založil školní klub, který dodnes vede. Jeho péče o žáky přinesla škole mnoho úspěchů v krajských i republikových přeborech.
Mgr. Peter Bazger, Základní škola Olomouc
Z bývalého československého rekordmana v plavání se stal respektovaný učitel, který dětem vštěpuje nejen znalosti a dovednosti, ale především morální zásady a pravidla slušného chování. V roce 1992 se pan magistr Bazger se stal ředitelem olomoucké základní školy, která se pod jeho vedením stala vyhledávanou sportovní školou.
Mgr. Milan Roček, Středisko volného času K-klub Jičín
Pan magistr Roček se za celý svůj profesní život věnuje práci s dětmi a jeho vztah k nimi je ukázkový. Pracoval jako vedoucí dětských táborů, organizoval okresní sportovní soutěže, pro své svěřence neváhal obětovat svůj volný čas a energii. Celý život jedná ve smyslu fair play, upřimně a čestně, vždy dokáže povzbudit a podat pomocnou ruku.
Mgr. Karel Sláma, Základní škola Aš
Pan magistr Sláma je nadšený sportovec a ke sportu přivedl již několik genercí dětí. Je patronem odznaku všestrannosti olympijských vítězů, Roberta Změlíka a Romana Šebrleho, pořádá školní přebory a vede turistický kroužek. Kromě pohybového rozvoje se s ním žáci učí pravidlům čestné hry, pěstují zdravé sebevědomí a chuť zvítězit.
Všem oceněným srdečně blahopřejeme:-D
Eva
 
Popis fotek:
Natálie Máchalová a Adéla Průchová (titulní foto)
Adam Pelán s rodiči a s bratrem (foto č. 1)
Adam Pelán po převzetí ceny (foto č. 2)
David Svoboda, olympijský vítěz v moderním pětiboji na hrách v Londýně a ministr škloství Robert Plaga (foto č. 3)
Děvčata z různých středních škol s oceněním (foto č. 4)
Z vystoupení moderních gymnastek (foto č. 5)
Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, Květa Pecková Jeriová, předsedkyně Českého klubu fair play a Robert Plaga, ministr školství (foto č. 6)
Sabina Fürstová (foto č. 7)
Ondřej Zlý (foto č. 8)
Jan Kříž (foto č. 9)
Foto: Eva (titulní foto a foto č. 1) a ČOV/Jan Malý (fotky č. 2 až 9)
 
                                       
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account