Talent: Historický význam a jeho současná podoba

Věděli jste, že talent je stará jednotka hmotnosti, užívaná hlavně na Blízkém východě a v Řecku? Alespoň tak říká Wikipedie. Možná se ptáte, proč o tom vůbec píšu. Na paralelu s talentem v dnešním slova smyslu, tedy jako schopnost zvládat různé činnosti nadprůměrně dobře, mě přivedl můj přítel a děkuji mu za to. K talentu zlata, tomuto nesmírně velikému majetku, přirovnal Ježíš z Nazareta ve známém podobenství o hřivnách (Mt 25,14-28) nadání, jež každý člověk dostává a za jehož využití také odpovídá.

Když to tedy vše dáme dohromady, platí, že:

  • kdo měl kdysi talent (cca 25 kg zlata), byl boháč,
  • všichni máme na něco talent, nadání,
  • všichni jsme tedy vlastně boháči,
  • talent nám byl svěřen, abychom s ním dobře naložili a za jeho správné využití jsme plně odpovědní,
  • kdo nevyužije svůj talent, páchá vlastně “hřích” na sobě, ostatních, životu.

Svůj dar jsme tedy povinni dobře zhodnotit. Když svůj talent “zakopeme”, ochudíme nejen sebe ale i ostatní.

Každý má na něco talent

V žádném případě nepochybujte, že talent na něco máte. Maximálně je možné, že ho neznáte, nebo že ho nepovažujete za dar. Například schopnost druhým naslouchat, dobře poradit je talent. To, že vás v hospodě baví druhé rozesmívat může být talent. Stejně tak potřeba své blízké dobře a často pohostit nebo jim organizovat jejich záležitosti mohou být vlohy, které vám pomohou stát se úspěšným majitelem kavárny, vedoucím, nebo přeplácenou asistentkou.

Krom toho, že vám jde činnost lépe než druhým, poznáte talent i podle toho, že vás daná aktivita baví, horlíte po ní, sbíráte informace, toužíte v ní něco dokázat. Zároveň platí, že věc, pro kterou máte nadání, je také užitečná pro druhé, někomu slouží, i kdyby to bylo “jen” pobavení druhých.

Věnujte pozornost své představivosti

Věnujte pozornost tomu, o čem sníte. To, o čem člověk přemýšlí a sní, není náhodné ale specifické pro daného člověka. Někdo bude snít o tom být automechanik, jiný lékař.

Zkoučujte se sami

Pokud se pídíte po svém talentu, vezměte si tužku a papír a odpovězte si na následující otázky:

  • Jaké byly a jsou mé sny?
  • Jaké činnosti mě nejvíc baví?
  • Co mi v životě připadá smysluplné?
  • V které oblasti se cítím být nejužitečnější?
  • Co mi jde lépe než druhým?
  • Kdo jsou mé profesní vzory? Jaké podobné vlastnosti mám?

A jedna klasická koučovací otázka na závěr: Co je nejmenší krůček k realizaci vašeho talentu? Jít na kurz? Zkusit danou činnost formou brigády? Vytvořit si ze svých blízkých první klienty? Každá věc se počítá. I malé kroky znamenají velké změny, je ale potřeba je udělat.

A pokud si nejste svým zaměřením jistí, neváhejte se obrátit na odborníka. Byla by škoda, kdyby vaše nápady končily jako spousta jiných na hřbitově. Byla by škoda, kdybyste museli jako mnozí vaši rodiče trávit půl života prací, která vás nebaví.

Výsledný pocit je k nezaplacení

A proč má smysl věnovat svůj čas, peníze a energii do realizace něčeho zdánlivě tak nereálného? Protože výsledný pocit, když vám přijde takový email, je k nezaplacení: “Ahoj Kristýno, setkání s Tebou jsou pro mě požehnání, je krásný, když někdo dělá práci proto, že ho baví, vidí v tom smysl, a ne jenom pro peníze. Spolupráce s Tebou je skvělá, hlavně že můžu být spontánní a upřímný.”

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account