“Často jsme v životě na mrtvém bodě ne proto, že bychom postrádaly představivost, ale proto, že si neuděláme čas na to snít.

Čas na představování si toho, co bychom chtěly

Zamžourala do ranního světla a pomalu se zavrtěla pod peřinou. Ještě chvíli si užívala zahřáté peřiny. Nakonec se odvážila pořádně protáhnout. Posadila se na posteli a rozhlédla se po pokoji. Po chvíli vstala a cestou do koupelny dala vařit vodu na čaj. Jste napnutí, co bude dál? Nebudu vám dnes psát o svém dni, jen vězte, že i ten váš by stál za knižní vydání.

Díky předchozím řádkům jsem vás v představivosti přenesla do mého rána. Nebo možná rána nějaké štíhlé blondýnky, tlusté zrzky, nebo vrásčité babičky. Co všechno jste viděly, když jste četly předchozí řádky? Jaký byl pokoj? Jakou barvu měla peřina a co konvice na čaj? Aniž byste byly s hrdinkou na místě, v hlavě se vám začínal odvíjet film o jejím ránu.

Náš mozek totiž pracuje v obrazech. Nejlépe chápeme to, co si dokážeme představit. Takové věci si také lépe pamatujeme. Naopak je pro nás velmi těžké udržet pozornost v hovoru o věcech, které jsou pro nás nepředstavitelné, které “nechápeme.” Je dokázáno, že z věcí, které si přečteme, nebo slyšíme, si zapamatujeme podstatně méně, než z toho, co vidíme. Dobrá představivost nám tedy pomáhá s pamětí. Představivost je ale také rozhodující pro uskutečňování našich záměrů.

Každý náš vědomý počin, projekt, začíná pouhou myšlenkou. Čím lepší máme představivost u vymýšlení variant řešení, tím větší je pravděpodobnost, že nakonec vymyslíme funkční řešení naší situace, které navíc bude třeba i zábavné a nebude na nás klást nepříjemné nároky. Naopak pokud se naše představivost zaměří na možné problémy, nebo vidíme jen zaběhnuté řešení, které nás z nějakého důvodu neláká, jsme v koncích.

A proč snít? Třeba proto, že když znáte svá přání, můžete si je začít plnit. V roce 1979 byl mezi studenty na Harwardu učiněn průzkum ohledně psaných cílů. Jen 3 % dotazovaných studentů měli své cíle a plány sepsané. O deset let později se ukázalo, že studenti s psanými cíli vydělávali desetinásobně lépe, než zbytek třídy.  Jenže komu by se chtělo do psaní smart cílů? Snít ale umíme všichni a jako malí jsme to dělali moc rádi. Nechcete si to znovu vyzkoušet?  

Můžete začít třeba visionboardem. Visionboard je koláž obrázků, které reprezentují vaši představu o ideálním stavu v oblasti, na kterou visionboard chystáte. Přemýšlíte o stěhování, nebo koupi nemovitosti? Udělejte si visionboard na bydlení. Je pro vás momentálně stěžejní Vaše zdraví? Udělejte si visionboard na zdraví. A jak na to?

Visionboard si můžete nakreslit. Stejně tak můžete využít velkou čtvrtku, na kterou budete lepit obrázky vystříhané z časopisů, fotky a podobně. Svoji koláž si ale v mžiku můžete vytvořit také v počítači. Stačí si na internetu vyhledat pár obrázků a naházet je na plátno. Začnete hledat obrázky ke svému tématu a přemýšlejte, co se vám líbí. Co byste ve svém bydlení chtěli? Co určitě musíte mít? Co máte kolem sebe rádi? Co potřebujete? Kde je vám dobře?…Neodbyjte se a vybarvěte si své představy v těch nejpestřejších barvách, dovolte si aspoň pro jednou upustit od jakýchkoli limitů. Prostě si hrajte. Hotový visionboard byste měli mít někde, kde jej často uvidíte. V počítači si ze stažených fotek můžete udělat například pozadí plochy nebo spořič.

A jak visionboard funguje?
1) Při jeho tvorbě věnujete čas a pozornost tomu, jak konkrétně chcete, aby daná oblast Vašeho života vypadala. Jak můžeme shánět dům na předměstí, dokud nevíme, že chceme v nějakém bydlet?

2) Tím, že visionboard máme často před očima, fixujeme mozek na ideální stav. Máme naši kýženou představu stále před očima. Jelikož často věnujeme byť letmou pozornost tomu, co chceme, náš mozek této oblasti začne přikládat důležitost. A tak si brzy začneme všímat důležitých informací pro náš projekt i „nahodile“ na ulici, v rozhovoru kolemjdoucích, v rádiu, ve výloze. Náš mozek už je totiž vyladěn na podněty týkající se třeba zlepšení zdraví.

 Udělejte si na sebe chvilku a užijte si tvorbu visionboardu na téma, které je pro Vás momentálně důležité. Nechte na sebe visionboard působit a uvidíte, co se bude dít. A pokud se Vám nechce jen tak čekat, můžete svou představu dále rozepsat do smart cílů a nastavit si akce k jejich naplňování.

Přeji Vám hodně radostných vizí.

Kristina Rumlová
kouč pro více radosti

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account