Doporučení pro harmonické společné stolování

Představme si tradiční  nedělní oběd, jaký se odehrává ve většině domácností. Chvíle, kdy se většina členů rodiny konečně sejde a tedy i prostor pro řešení všeho, co se do té doby řešit  „nestihlo“. K tomu si ještě pustíme nějakou televizní politickou besídku. To znamená, že se u společného stolu probírají témata jako nedostatek peněz, průšvihy, politika a jiné, vysoce „ pozitivní“ věci.

A teď se podíváme, co to dělá  s mozkem – orgánem, který je zodpovědný za vnímání světa, což přímo ovlivňuje tvorbu naší reality.  Představte si, že jídlo je pro tělo a to, co se děje kolem jídla, potrava pro mozek.

Při jídle přijímá tělo nejen potravu, ale i energii a informace probírané u stolu
Ve chvíli, kdy zapojíte čelisti – tedy pozor, i když žvýkáte žvýkačku, mozek uvádí tělo do stavu příjmu. Přijmu všeho! Potravy, energie, informací…  Stáváte se houbou a celé vaše tělo přijímá každou buňkou úplně vše.  Podvědomě do vás vstupuje i informace o rozporech světa, které získáváte  z televizní diskuze.  Řešíte-li peníze, okamžitě vstřebáváte informaci: „na to nemám“. Tato informace se týká všeho. Mozek již nerozlišuje, zda se jedná o finance, nebo o energii na dokončení projektu, či kuráž na oslovení krásné slečny. Mozek má informaci:„ na to nemám“. Víc ho nezajímá.

Pokud při jídle probíráte nějaký průšvih, nebo spíláte dítěti, že nemá ještě domácí úkoly, mozek tvoří zprávu: „jsem špatný/á“.
Toto jsou přesvědčení, která si mozek ukládá a řídí se jimi v interpretaci dalšího sledu událostí. Tedy dělá vše pro to, aby potvrdil přesvědčení o špatnosti.

Jezte v klidu, neřešte problémy a nezatěžujte mozek
Jídlo je dar a zdroj energie pro tělo. Chcete-li, aby pro vás mělo opravdu blahodárný přínos, zkuste jíst v klidu, a to jak ve společnosti, tak i tehdy, když jíte sami.  Pokud někdo u stolu začne probírat něco, o čem se domníváte, že k jídlu nepatří, zastavte ho. Zkuste mu například reprodukovat, co jste si právě přečetli a jak to na všechny působí. Vysvětlete mu, že vynadat si můžete až po jídle (ideálně až po kávě).
Dám vám příklad: kdysi jsem měla kolegyni, která společné obědy pojímala jako chvilku pro stížnosti. Stěžovala si na to, jak je všechno špatné a jak ji to štve.  Po každém takovém společném obědě  mi bylo špatně, těžko a měla jsem vždy po náladě, oběd mne vyčerpal na zbytek dne.  Z toho je názorně vidět, že takový společník u jídla opravdu fyzicky škodí, a to všem, kteří ho slyší. A to ani nepočítám emoční bloky, které každý posluchač vstřebává.

Při jídle nezvedejte telefon a nepouštějte si televizní zprávy
Pokud jíte a zvoní vám telefon, nezvedejte ho. Nevíte, co vám volající chce sdělit a než abyste riskovali, že to nebude pozitivní, raději počkejte, až dojíte, a zmeškaný hovor vyřiďte po jídle. Volající to jistě pár minut vydrží.

Večeříte u televizních novin? Zkuste se podívat, co dávají jinde, nebo se raději najezte před, nebo po tomto pořadu.

Pokud utíkáte s bagetou po chodníku, zkuste se zaměřit pouze na pozitivní věci. Vnímejte krásu architektury, příjemného člověka… najděte cokoliv, co je pozitivní.
A závěrečná rada: Pamatujte si, prosím, že vše, co si připustíte k tělu během jídla, vstřebáváte každou buňkou a to platí jak pro vás, tak pro kolegy. Nutno dodat, že extrémně vnímavé jsou děti.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account