V dnešním uspěchaném světě je těžké vyhnout se stresu. Navíc současná situace spojená s pandemií nového koronaviru dopadá nějakým způsobem úplně na všechny. Jistá dávka psychického vypětí tedy nemine nikoho. Naštěstí existují způsoby, jak stres kompenzovat. Přečtěte si tipy od české videoplatformy Gymbee.cz na rychlé techniky relaxace pro okamžitou úlevu od tenze a také meditaci, se kterou si vypěstujete větší odolnost vůči starostem.
Na technikách meditace a relaxace je skvělé také to, že většinu z nich můžeme provozovat kdykoliv máme chvilku a na různých místech. Pro začátek jsou ideální vedené lekce, kdy nemusíme myslet na postup, protože nás provází hlas zkušeného lektora. Veřejné lekce meditace a relaxace ale v našich končinách stále nejsou běžné, ideální jsou tedy online videa. Mnoho meditací a relaxací s různým zaměřením najdete na platformě Gymbee.cz, která se zaměřuje na podporu zdraví a psychické pohody Čechů a Češek. „Naše videa se kromě fiitness, jógy a zdravotního cvičení zaměřují právě na relaxaci a meditaci. Abychom náš obsah zpřístupnili co největšímu množství zájemců, vytváříme všechny lekce výhradně v češtině a dáváme si záležet na výběru kvalifikovaných lektorů, kteří mají vše ozkoušené i sami na sobě. Je možné vybírat z bohatého archivu, nebo se připojit k živému přenosu s lektorem,“ vysvětluje zakladatelka Gymbee Petra Navrátilová
Uvolnění před spaním: kouzlo předklonu
Mysl i tělo jsou propojené – psychické napětí se odráží v napětí svalů. Funguje to i opačně – uvolněním vhodných svalových partií se zklidňuje psychika. „Proto doporučuji před spaním provádět předklonové pozice. Ty působí na aktivitu parasympatického nervového systému. Tedy té části nervstva, která je zodpovědná za naši schopnost relaxace. Můžete se jednoduše ze stoje předklonit a 2-3 minuty nechat celou horní polovinu těla volně viset. Nebo se posaďte (klidně i na posteli) s mírně pokrčenými koleny, uchopte se lehce za chodidla a uvolněte trup a hlavu mezi stehna. Mírně se přitahujte rukama a vše umocníte hlubokým dechem tak, aby se vám při nádechu rozpínalo břicho,“ popisuje lektor jógy Michal Večeřa.  
Výdech delší než nádech
Jednotlivé fáze dechového cyklu působí na nervový systém. Zatímco nádech je povzbuzující a vede nás k aktivitě, výdech je spojený s uvolněním. Když máme náročný den, snadno se stane, že nádech je mnohem výraznější a nevydechujeme plně – v plicích stále zůstává zbytkový „vydýchaný“ vzduch a výdech není dokončený. Proto pak nemůže plnit uvolňující funkci. Před spaním nebo prostě před odpočinkem si tedy doslova vydechněte. Spočítejte si, přibližně kolik vteřin trvá váš přirozený nádech, a výdech pak vědomě protáhněte na dvojnásobek délky nádechu.
Progresivní svalová relaxace
Tuto jednoduchou relaxační techniku zvládne úplně každý. Najděte si místo, kde si můžete pohodlně lehnout. Zavřete oči, několikrát se nadechněte do břicha a plně vydechněte. Pak postupně s nádechem zatínejte na 2-3 vteřiny jednotlivé části těla. Vždy pak danou část s výdechem úplně povolte a přejděte k další. Začněte od chodidel ohnutím do „fajfky“, pak postupně zatněte lýtka, stehna, hýždě, břicho a prsa. Pokračujte sevřením rukou v pěst, zatnutím svalů předloktí a paží, krku. Nakonec udělejte velkou grimasu obličejem a celé cvičení zakončete širokánským úsměvem a zívnutím. Pak jen chvilku ležte a vnímejte uvolnění.   
Ranní meditace – záměr
Stejně jako naplánovat si ráno na celý den jednotlivé aktivity, může být přínosné vytvořit si záměr pro svůj den. K tomu stačí posadit se na chvíli se zavřenýma očima na klidné místo a položit si v duchu tři jednoduché otázky: Na čem mi dnes nejvíc záleží? Co chci dnes nechat plavat? Jaké vlastnosti chci dnes ztělesňovat?Michal Večeřa radí, abychom hned po každé otázce na několik vteřin otočili pozornost ke svému dechu a nehledali odpověď – nejde totiž o to, ji hned znát. „Dovolujeme si nechat téma otevřené a spolenout se na náš mozek, že otázky zpracuje, aniž bychom to dělali vědomě. Narozdíl od plánování, kdy se snažíme být precizní, tahle část přípravy na den vnáší do rána víc lehkosti a otevřenosti – ne všechno přece musíme vědět přesně a hned.“

 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account