Milan Kučera se báječně zhostil tématu, které se nám hlavami prohání někdy i velmi často. Jsou to životní chvíle, kdy kapitulujeme nad silou okolního světa, osudu, přírody a zjistíme, že to, co žijeme, je vlastně dosti zabijácké prostředí, dost krutá džungle – a že ty šťastné chvilky jsou vlastně obrovským darem.
Jenže dobro a zlo tu je proto, aby bylo v souladu, aby někde dávalo, někde bralo, aby se všechno dostávalo do stavu absolutní nuly? Do stavu vyrovnání? Tento stav pro nás nemusí být hned viditelný, ale v principu žití (ale i bytí, díky přítomnosti toho, čemu Jung říká náš „stín“) je to jediný možný fungující model.
Stručná, jasná a celkem štíhlá kniha, která dává základ snad všemu, co jsem kdy o duchovních naukách četla. Která logicky vysvětlí, proč křesťanství není tím, co nás dovede do nebe a proč Satanovy dary v podobě válek, zneužívání, smilstva a všeho zlého, právě církevním organizacím nejvíc vybuchují pod rukama…
U toho mne napadla jedna otázka…
*heart*HL BY SVĚT BÝT EXTRÉMNÍM ZLEM? Něco jako peklo? Chápu, že tu jde o vyrovnání, ale teoreticky, mohl by se svět za přítomnosti nějakých specifických podmínek zvrhnout do zlého extrému?
MK: Tak jak svět chápu já, tak ne. Jestliže svět vznikl z Jednoty, tak nemůže TRVALE převládnout zlo. Křesťanství se už po tisíce let snaží o svět beze zla a dosud se jim to nepodařilo a ani nikdy nepodaří. Stejně tak svět nemůže trvale být bez dobra.
*heart*Tak to jsem ráda… a ještě k tomu dobru. Prosazovat dobro, lásku, hladivé energie, je tedy špatně? Pochopila jsem, že třeba fanatický boj za dobro vyčerpá, nebo se něco otočí proti vám… je tedy dobré se věnovat dobru jen do výše vlastních sil?
MK: Boj za dobro? Už slovo „boj“ je špatně. Samozřejmě, že nám dobro dělá „dobře“, tak o něj usilujeme. Ideální by bylo neusilovat o nic, brát život takový jaký je a přijímat všechno to, co přichází – ať už je to dobré či zlé. Krásně se to říká, ale hůř děláJ
 
Řekla bych, že máte svatou pravdu. Snažit se nějak proplout životem v rovnováze a poučit se z dobra i zla. Děkuji za minirozhovor!
 Kde jsou ty správné síly, kde jsou ty vyrovnané zóny, pro každého z nás? To jsou pak odpovědi, které vás samotné při čtení knihy napadnou, ke kterým přirozeně dojdete. Vlastně je to taková podprahová kniha. Sice mnoho informací, ale mnoho z nich mne třeba vůbec neoslovilo, jiné se naopak zaryly pod kůži přesně tam, kde jsem potřebovala. Zvláštní. Až natolik, že při pohledu na titulní chmurnou stranu této knihy pocítíte záchvěv jakéhosi odpuštění všemu a všem. Jakéhosi smíření. A o to tady možná šlo…
Milan Kučera, nakladatelství Petrklíč, www.petrklic.info
http://knihy.hledajici.cz/detail.php?id=18740&action=kniha&ssearch=pro%E8%20b%F9h%20dopou%9At%ED%20zlo

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account