První pomoc při febrilních křečích: Klíčové kroky pro rodiče

Malý Lukášek usínal po obědě s úsměvem. Najednou se však probudil, rozmrzelý a s pláčem. Zoubky? Maminka Táňa si okamžitě při přebalovaní Lukáška všimne jeho teplého tělíčka. “Mami, podej mi teploměr.” Prosí Táňa svou matku Janu, která zrovna přišla na návštěvu. Achjo 39,5!
Sotva to Táňa dořekne, Lukášek se roztřese a prohne se jako luk!
Táňa: “Mamí, pomoc! Má křeče!! Dělej něco! Pomoz mu! Mami .. dýchá?

Jana okamžitě vytáčí tísňovou linku 155.
(J – Jana), (D-dispečer)
D: “Dobrý den, záchranná služba. Co se děje?”
J: ” Haló, tady Jana Zedníková. Volám z Hradiště, ulice Jiráskova 123. Jsem u dcery. Vnuk má vysokou horečku a teď začal křečovat. Je v bezvědomí, a vypadá to jakoby nedýchal.
D: “Rozumím, mladou paní se pokuste uklidnit. Sanitka už vyráží, pan doktor u vás bude za chvíli.
J: “Táňo, Táňo, běž si sbalit věci, pojedete do nemocnice.
D: “Jak malý teď vypadá?”
J: “Propíná se ale dýchá.”
D: “Malého položte na rovnou podložku a hlídejte, aby se nezranil. Musíte hlídat jeho dýchání. Kdyby opravdu nedýchal, zavolejte znovu. Otevřete v místnosti okno, otírejte mu tělíčko vlažnou vodou. Vydržte, za chvíli jsou u vás.”

Po příjezdu na místo události.
Jana: “Dobrý den, pane doktore. Už se uklidnil, je to asi dvě minuty. Bylo to hrozné!”
Lékař: “Věřím vám to. O Lukáška se už postaráme. Maminka má zabaleno? Kartičku pojišťovny, telefon a můžeme… Pojďte, mladá paní.”

Postřehy k první pomoci:

Febrilní křeče křeče jsou z horečky (latinsky febris) a mají pro rodiče velmi dramatický průběh. Většinou jde o neočekávanou příhodu, která schvátí dítě v průběhu jakékoliv činnosti a to i bez varování.

Nejčastěji se objevují u dětí od šesti měsíců do čtyř let (některé zdroje uvádí až 6 let).

Většina teplotních křečí je při teplotě 39°- 40°C.

Záchvat febrilních křečí vypadá hrozivě (propnutí těla s hlavou do záklonu, upřený pohled nebo oči v sloup, křeče, ztráta vědomí, modré zabarvení okolo rtů a zvýšené slinění).

Je důležité si uvědomit, že pokud zajistíme dítě proti pádu a dušení případnými zvratky, není při záchvatu ohroženo na životě.

Dáváme pozor, aby se dítě nikde neuhodilo (nikdy nevkládejte nic do úst a násilím nebraňte křečím).

Dítě svlečeme, šetrně ochladíme vlažnými obklady (NE ledovými!).

Kontrolujeme kvalitu dýchání.

Zapamatujte si čas začátku křečového stavu.

Prevence

Při onemocnění je vhodné pravidelně měřit dítěti teplotu. Pokud vystoupá nad 38° – 38,5°C, je zapotřebí snižovat teplotu vlažnými zábaly nebo vlažnou sprchou a podávaní antipyretik (Paralen, Nurofen – dávkování podle věku). Neméně důležitý je i správný pitný režim a předcházení dehydrataci dítěte.

V případě opakovaných záchvatů, může lékař doporučít  jako prevenci při horečnatém onemocnění dítěte, podávat Diazepam v tabletkách nebo roztok diazepamu.

Děkujeme, že jste si přečetli další „3 minutovku“ první pomoci. Plákáte – infografiku máme pro Vás ke stažení zde: Febrilni_krece_prvnipomoczive. Víte o někom, kdo má dítě a může informace potřebovat? Pošlete mu je a pomozte nám šířit osvětu první pomoci.
Jste z Hradce Králové? Pojďte si vše vyzkoušet “na živo” při 3-hodinovém kurzu první pomoci 26. 5. 2016 od 16:00 do 19:00 více zde.

Těšíme se opět za 14 dnů – autoři Lucka a Tonda.

Zdroj: www.uszsmsk.cz

DOBIÁŠ, V. a kol. Prednemocničná urgentná medicína. 2. vyd. Martin: Osveta, 2012. 740 s. ISBN 978-80-8063387-5

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account