Máme tu Velikonoce, svátky jara. Na jedné straně k Velikonocům patří hodování, na druhé straně je to hodování odlehčené, plné jarních bylinek a dalších očistných potravin.
    Je tu jaro a ještě pořád je ve vzduchu také očista. Nejde jenom o očistu vnější, tedy úklid, jde také o očistu vnitřní, tedy očistu jídelníčku.
    Ještě pořád je aktuální dokonce i půst, naposledy dle tradic na Velký pátek…

 
Není půst jako půst
Tentokrát nepůjde o půst jako hladovění, resp. léčebné hladovění, o tom již byla řeč v jiném článku. Více informací o této formě půstu najdete i tady: Půst – lze tělo vyhladovět i bez jojo efektu?
Stále platí, že pro půst je potřeba něco vědět. Pokud půjde o půst dlouhodobý, jsou informace a zkušenosti nezbytností, jinak hrozí, že půjde skutečně o zdraví.
Protože s půstem jako fyzickou očistou úzce souvisí i psychika (psychická, mentální a duchovní očista), je psychice přisuzována klíčová úloha. Právě psychika má velký vliv na úspěch půstu a psychika také významně ovlivňuje přípravu na půst, která je nanejvýš důležitá. A psychika vyžaduje informace, poklady pro rozhodnutí o půstu a také motivaci a přesvědčení o jeho přínosu.
Za zopakování stojí i klíčové teze o půstu, to, co byste měli vědět, než se vůbec do půstu pustíte.
Než se pustíte do půstu:

    musíte mít informace,
    musíte mít vlastní zkušenosti anebo aspoň zkušenosti zprostředkované,
    musíte být přesvědčeni o přínosech půstu.
    Musíte znát základní principy a pravidla
    a musíte vědět, že je to bezpečné.

Nic z toho není jen tak.
Dost o půstu jako hladovění, alespoň pro tuto chvíli. Na řadu přichází přerušovaný půst, který je úplně jiný.
 
Půst nepřerušovaný a půst přerušovaný
Zásadní rozdíl je v tom, že půst jako hladovění není hubnutím, není dietou. Je to zejména alternativní léčebnou metodou, způsobem fyzické, psychické, mentální i duchovní očisty a v určitém směru i způsobem meditace.
Přerušovaný půst je především jakási dieta, způsob, jak se zbavit nadbytečných kil, cesta, jak zhubnout. Ale ani tato cesta není pro každého, resp. vyžaduje určité znalosti a zkušenosti.
I v tomto případě je nadmíru důležité naslouchat svému tělu. Stravování, resp. půst je třeba přizpůsobovat tomu, co vám tělo říká. Žádné univerzálně platné poučky, pokud jde o hubnutí nebo zdraví, prostě nefungují. Nemohou fungovat.
Přesto se informace hodí, zvláště tehdy, pokud uvažujete o přerušovaném půstu…
Rozhodně se bude hodit kompletní manuál, nejenom pro začátečníky.
Najdete ho tady.

 
Co byste měli o přerušovaném půstu vědět?
Pokud půst znamená, že člověk na určitou dobu omezuje příjem stravy, přerušovaný půst, také přerušované hladovění (anglicky Intermittent Fasting) znamená, že se příjem stravy omezuje přerušovaně.

    Nedochází ke změně jídelníčku jako při běžné dietě, jíte stále stejně, ale v předem určený čas.
    Mění se způsob, jak jíte, čas, kdy jíte, nikoli to, co jíte.

Každý půst slibuje detoxikaci těla, zlepšení zdraví, posílení imunity, hormonální rovnováhu a také hubnutí – úbytek váhy (ač někdy v doprovodu nechvalně známého jo-jo efektu. Přerušovaný půst slibuje především to hubnutí, navíc bez jo-jo efektu. Pracuje s hladinou krevního cukru, resp. inzulínu v krvi.
 
Hlavně s rozumem
Každému vyhovuje něco jiného. A tak někteří přerušované hladovění opěvují, dalším prostě nevyhovuje. Pro některé je přerušovaný půst zcela nevhodný.
Vše je individuální, svoji roli hraje nejenom aktuální a vysněná hmotnost, pohlaví nebo věk, ale také životní styl a zvyklosti, denní režim, způsob práce, fyzické aktivity, zdravotní stav apod. Každý z nás je individuální a individuální je také metabolismus, zažívání nebo spalování tuků u každého z nás.
Jakkoli, selský rozum se vždy hodí, stejně jako relevantní informace a zkušenosti jiných. Veškeré potřebné informace, alespoň pro začátek, najdete ve zmiňovaném manuálu.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account