-
Máme tu Velikonoce, svátky jara. Na jedné straně k Velikonocům patří hodování, na druhé straně je to hodování odlehčené, plné jarních bylinek a dalších očistných potravin.
Je tu jaro a ještě pořád je ve vzduchu také očista. Nejde jenom o očistu vnější, tedy úklid, jde také o očistu vnitřní, tedy očistu jídelníčku.
Ještě pořád je aktuální dokonce i půst, naposledy dle tradic na Velký pátek…
Není půst jako půst
Tentokrát nepůjde o půst jako hladovění, resp. léčebné hladovění, o tom již byla řeč v jiném článku. Více informací o této formě půstu najdete i tady: Půst – lze tělo vyhladovět i bez jojo efektu?
Stále platí, že pro půst je potřeba něco vědět. Pokud půjde o půst dlouhodobý, jsou informace a zkušenosti nezbytností, jinak hrozí, že půjde skutečně o zdraví.
Protože s půstem jako fyzickou očistou úzce souvisí i psychika (psychická, mentální a duchovní očista), je psychice přisuzována klíčová úloha. Právě psychika má velký vliv na úspěch půstu a psychika také významně ovlivňuje přípravu na půst, která je nanejvýš důležitá. A psychika vyžaduje informace, poklady pro rozhodnutí o půstu a také motivaci a přesvědčení o jeho přínosu.
Za zopakování stojí i klíčové teze o půstu, to, co byste měli vědět, než se vůbec do půstu pustíte.
Než se pustíte do půstu:
-
musíte mít informace,
musíte mít vlastní zkušenosti anebo aspoň zkušenosti zprostředkované,
musíte být přesvědčeni o přínosech půstu.
Musíte znát základní principy a pravidla
a musíte vědět, že je to bezpečné.
Nic z toho není jen tak.
Dost o půstu jako hladovění, alespoň pro tuto chvíli. Na řadu přichází přerušovaný půst, který je úplně jiný.
Půst nepřerušovaný a půst přerušovaný
Zásadní rozdíl je v tom, že půst jako hladovění není hubnutím, není dietou. Je to zejména alternativní léčebnou metodou, způsobem fyzické, psychické, mentální i duchovní očisty a v určitém směru i způsobem meditace.
Přerušovaný půst je především jakási dieta, způsob, jak se zbavit nadbytečných kil, cesta, jak zhubnout. Ale ani tato cesta není pro každého, resp. vyžaduje určité znalosti a zkušenosti.
I v tomto případě je nadmíru důležité naslouchat svému tělu. Stravování, resp. půst je třeba přizpůsobovat tomu, co vám tělo říká. Žádné univerzálně platné poučky, pokud jde o hubnutí nebo zdraví, prostě nefungují. Nemohou fungovat.
Přesto se informace hodí, zvláště tehdy, pokud uvažujete o přerušovaném půstu…
Rozhodně se bude hodit kompletní manuál, nejenom pro začátečníky.
Najdete ho tady.
Co byste měli o přerušovaném půstu vědět?
Pokud půst znamená, že člověk na určitou dobu omezuje příjem stravy, přerušovaný půst, také přerušované hladovění (anglicky Intermittent Fasting) znamená, že se příjem stravy omezuje přerušovaně.
-
Nedochází ke změně jídelníčku jako při běžné dietě, jíte stále stejně, ale v předem určený čas.
Mění se způsob, jak jíte, čas, kdy jíte, nikoli to, co jíte.
Každý půst slibuje detoxikaci těla, zlepšení zdraví, posílení imunity, hormonální rovnováhu a také hubnutí – úbytek váhy (ač někdy v doprovodu nechvalně známého jo-jo efektu. Přerušovaný půst slibuje především to hubnutí, navíc bez jo-jo efektu. Pracuje s hladinou krevního cukru, resp. inzulínu v krvi.
Hlavně s rozumem
Každému vyhovuje něco jiného. A tak někteří přerušované hladovění opěvují, dalším prostě nevyhovuje. Pro některé je přerušovaný půst zcela nevhodný.
Vše je individuální, svoji roli hraje nejenom aktuální a vysněná hmotnost, pohlaví nebo věk, ale také životní styl a zvyklosti, denní režim, způsob práce, fyzické aktivity, zdravotní stav apod. Každý z nás je individuální a individuální je také metabolismus, zažívání nebo spalování tuků u každého z nás.
Jakkoli, selský rozum se vždy hodí, stejně jako relevantní informace a zkušenosti jiných. Veškeré potřebné informace, alespoň pro začátek, najdete ve zmiňovaném manuálu.