Když Bůh praví, že si musíte promluvit, věřte mi, že se jen tak nevzdá. A bude vás pronásledovat kdekoliv. Neodlepí se. A nakonec s ním projdete chtě nechtě celou jeho pozemskou zkušeností, která bude tak drsná stejně jako smolná nebo neuvěřitelně silná. Tady už potom záleží na tom, jakým úhlem pohledu se na to celé díváte. A taky si docela dobře pomlsáte, když zalistuji knihou… dostanu se ke zlatému hřebu celého díla toho úžasného spisovatele Hanse Ratha:
„Otevřu dvířka. Když na mě vypadne lanýžový salám, pochopím, že matka výjimečně nepřeháněla. Od minuty bych si mohl otevřít luxusní restauraci. Jsou tu krevety, kaviár, korýši, nejrůznější pečeně a paštiky, drůbež, lahodné saláty, a navíc ušlechtilý sýr pro kvalitní zakončení večera. Studený bufet plný superlativů, který stačí naservírovat. Matka se sice už léta vyhýbá vaření, o Vánocích se ale nenechá připravit o to, aby vlastnoručně nachystala pochoutky dovezené jejím lahůdkářem…
…Na Jonasově bytě je policejní páska. Chvíli váhám, jestli ji mám porušit. Neděsí mě případná pokuta, protože beztak nemám peníze. Ale můžou za to člověka zavřít? Dojdu z závěru, že nemám na výběr. Když vrchní komisařce Krollové povím, že si chci z bytu odnést prádlo, protože jinak vlastním jenom to, co mám právě na sobě, zaručeně se postará, abych si příště prádlo vyměnil až v následujícím roce. A nevím, kdo jiný by mi na Štědrý večer umožnil právoplatný vstup do Jonasova loftu.“
Miluju jeho popisy míst, jídla, pocitů, počasí a myšlenek! A ty rozehrané situace, které jsou nepředvídatelné, kterými prochází společně s hlavním hrdinou způsobem tak čtivým a vzrušujícím, že se nemůžete odtrhnout.
Takže, doporučuji si na tuhle knihu především vyhradit dost času, který nebude ničím vytrhován a rušen. Protože si toho psychologa, nepříliš úspěšného terapeuta, opravdu zamilujete. Něčím jako by byl každému známý, něčím jako by se každého dotýkal. Každý z nás má dny jako on. Každá z nás někdy uvažuje jako on. A pak se o to raději vrhnete do toho provířeného života ve chvíli, kdy mu do něj vrhnul Abel Baumann, který o sobě tvrdí, že je Bůh. Může mít takový terapeut lepšího adepta na blázinec? Nebo se jím stane on sám! Kdo tady vlastně má skutečně poruchu osobnosti? A jaké jsou všední dny nevšedního psychoterapeuta?
A navíc ta vánoční atmosféra!
Lehounké čtení plné nadhledu, vtipu, metafor a úlevy, okořenění života a úsměvů – tak asi nejlépe charakterizovat to, kam se v této knize ponoříte. Protože možná je vážně pravda, že šest dnů Bůh tvořil, sedmý odpočíval a osmý začal hledat psychoterapeuta.
O autorovi:
Hans Rath se narodil ve Straelenu v Severním Porýní. Obyvatelé tohoto regionu se živí zemědělstvím a zahradničením. Kdo se nehodí ani na jedno, musí na gymnázium. Po maturitě studoval filozofii, germanistiku a psychologii v Bonn. Pracoval jako čerpadlář, stavební dělník, jevištní technik, divadelní kritik a taky analyzoval divadelní scénáře. No a nakonec skončil ve středním managementu, odkud si řekl, že toho má dost. A tak žije a pracuje v Berlíně jako autor na volné noze.
Vydalo nakladatelství Anch-Books, 2015,2016, www.anch-books.eu

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account