Naučte se správně komunikovat: Praktické tipy pro každodenní život

Můžete namítnout, že komunikovat přece umí úplně každý. Ano, umí, otázkou zůstává jak a s jakou mírou úspěšnosti a pochopení.

Komunikace jak v partnerském, tak v obchodním vztahu by měla být oboustranně výhodná, jinak dříve či později jedna či druhá strana bude cítit pocit neporozumění či neuspokojení.

Jsou způsoby, jak můžete vaši komunikaci vylepšit:

Hodně se ptejte. Buďte zvídaví. Projevte opravdový zájem o druhého. U pokládání otázek naslouchejte. Upřímnost se dá snadno poznat.
Rozvíjejte diskuzi. Pokud vám něco není jasné, zeptejte se znovu, ujistěte se, zda jste dobře a správně pochopili, co druhý myslí.

Stejně tak si ověřujte, zda vás druhá strana pochopila. Není jednodušší otázka než např. v případě zaměstnance „můžeš mi svými slovy zopakovat/říct, co tedy po tobě chci, abys udělal/a?“, nebo v případě obchodního styku a domlouvání spolupráce „můžeme si tedy zopakovat, jaké kroky teď v nejbližší době obě strany uděláme?“.
Projevujte své emoce. V případě souhlasu, nesouhlasu, (ne)spokojenosti, dávejte průchod svým pocitům. Řekněte, co se vám líbí či nelíbí. Řešte to zavčas, a pokud možno bez vygradovaných emocí. Vždy je vše lepší řešit v klidu, než když už vám „bouchají saze“. I pro vás osobně je lepší naučit se své emoce ventilovat, ať už jakkoli. Fyzickou prací, v posilovně, na procházce u řeky. Můžete něco rozbít (když vás to pak nebude mrzet) nebo si zakřičet… fantazii se meze nekladou. Nesnažte se být za každou cenu silní a klidní, i papiňák drží, drží a pak bouchne. A je lepší bouchat průběžně, než se pak proměnit v nebezpečnou sopku.
Pokračování na http://www.alenaratajova.cz/nejcastejsi-chyby-v-komunikaci/

Zdroj: Alena Ratajová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account