103

Některá slovesa vyžadují spojení s předložkou, i když v češtině to není zapotřebí. Uvedeme si nyní dvě slovesa, která v angličtině využívají předložku „TO“, zatímco v češtině jsou tato slovesa bez předložky. 
Pojďme si nejprve říci něco bližšího o předložce „TO“. Pro lepší názornost si můžeme představit předložku „TO“ jako „směrovku“. (POZOR! Předložka „TO“ vůbec nemá co do činění s infinitivem, který také využívá slovo „TO“!)
Tato představa „směrovky“ nám může pomoci v tom, abychom si kdykoli, když budeme uvažovat o „SMĚRU“, vybavili právě tuto předložku:

WRITE … TO (psát komu):
Pokud chceme vyjádřit, že někdo píše (něco) někomu, potřebujeme předložku „TO“, která nám právě vyjádří směr („píšu“ → komu píšu?). Předložka TO vyjadřuje směr „komu/směrem k“. (V češtině je sloveso „psát“ bez předložky.)


SAY HI/HELLO TO (pozdravit koho):
U této vazby je to podobné, také je potřeba vyjádřit „směr“.  Sloveso „SAY“ (říci) vyžaduje, abychom přidali předložku „TO“, která vyjádří směr – „komu“ co říkám. (V češtině je slovo „říci“ bez předložky.)


POZDRAVOVAT ODE MĚ:
Pokud někoho pozdravujeme, pak ještě většinou dodáváme, že je ten pozdrav od nás:
                                                Say hi to John.                                 Pozdravuj Johna.
                                               Say hi to John FOR ME.*              Pozdravuj ODE MĚ Johna.
/* FOR ME doslova znamená „pro mě“. (Say hi to John FOR ME = Pozdravuj Johna PRO MĚ.) Toto vyjádření „FOR ME“ můžeme chápat v tom smyslu, že někdo udělá určitou službu (v tomto případě „pozdravovat někoho“) PRO NÁS/

DŮLEŽITÉ K ZAPAMATOVÁNÍ:

Nejdůležitější je zapamatovat si, že předložka „TO“ vyjadřuje SMĚR (do, k, kam, komu, směrem k). Kdykoliv budete mluvit o směru, vzpomeňte si v prvé řadě právě na toto slovo!!!        
CVIČENÍ:

Klíč ke cvičením bude umístěn na konci celé série článků z 3. lekce.  

Cvičení č. 9/ Přeložte věty:

1. Napiš e-mail bratrovi! __________________________________________

2. Proč píšeš Zuzaně? ____________________________________________

3. Píšu e-mail svému tátovi. _______________________________________

4. Pozdravuj ode mě svoji mámu! __________________________________

5. Pozdravuj ode mě své rodiče! ____________________________________

 

Každý může obstojně zvládnout základy angličtiny – číst, psát a dorozumět se… Pokud vás angličtina alespoň trochu baví, máte vnitřní motivaci, píli a velkou trpělivost, můžete se tento jazyk naučit. 
 

Minikurz je zkrácenou verzí kurzu angličtiny online www.anglictinajasne.cz.

Máte možnost objednat si účast v celém kurzu anglictinajasne.cz s 50% slevou (na všechny cenové balíčky). V objednávce či emailu, který je uvedený na anglictinajasne.cz, napište “ZENYSRO50” – a obdržíte slevu 50% na jakýkoliv cenový balíček, který si vyberete. 😉

 Hodně štěstí při studiu! *wine*

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account