Čichací procházky a další aktivity pro rozvoj čichu u dětí

A je to tady zase 🙂 Zase nějaké téma o rozvoji dětských dovedností a schopností 🙂 Takže tentokrát jsem si vzala na paškál ČICH. A opět jsem do tématu zapojila Mudr. Zuzanu Ludvíkovou (Ostrov objevů, Česká asociace pro aktivní rozvoj dětí – Capard), protože mě baví, jak tahle dáma a máma dvou holčiček umí o multismyslovém rozvoji dětí parádně vyprávět. 

Věděli jste, že nejpozději 6 dní po porodu pozná dítě svojí matku čichem? 

Že ve věku 8 – 12 týdnů se dítě odvrací od nepříjemných pachů?

A že po prvním roce života vnímají děti vůně i zápach stejně jako dospělý? 

Je tedy nasnadě, že rozvíjet čich bude třeba už od toho nejútlejšího věku. 

Jak je to s čichem? Kdy se u dětí nejvíce rozvíjí?
Mudr. Zuzana Ludvíková: Lidský mozek se vyvíjí jedinečným způsobem. K jeho rozvoji dochází vhodným učením zejména v prvních letech života. V prvních 3 letech života se v mozku rozvíjí primární smyslové oblasti tzn. oblasti mozkové kůry úzce spojená s našimi smysly. Pokud budete dítě vystavovat mnoha různým smyslovým vjemům, rozšíříte jeho smyslovou zkušenost a významně přispějete k rozvoji těchto oblasti mozku. Děti mají na rozdíl od dospělých velmi rozvinuté čichové schopnosti, takže rozeznají vůně, které dospělí vůbec nezachytí.

Jak mohou rodiče podpořit čichový rozvoj? Máte nějaké jednoduché tipy “nadoma”?
Mudr. Zuzana Ludvíková: Velmi jednoduše jej lze rozvíjet pomocí jednoduchých her. V kuchyni se dítě může setkat s tisíci různými vůněmi – koření, čerstvě nakrájené ovoce nebo zelenina, opečený chléb, káva apod. Pokud maminka potřebuje dítě zabavit po dobu, než mu uvaří oběd, bezpečně posadíme dítě do jídelní  židličky a budeme mu postupně dávat k nosánku čichnout různé koření např. skořice, vanilku,  bazalku, oregano nebo citrón, vanilkový cukr, prostě vše co v kuchyni najdeme. Vždy je potřeba děťátku říct o jakou vůni se jedná a nechat ho lehce přičichnout.  Starší děti mohou hádat, co právě vaříte, nebo jaké druhy koření či bylinek máte ve skříňce.

A co další místnosti v bytě?
Mudr. Zuzana Ludvíková: Tak třeba koupelna. To je další kouzelné místo, kde je možné zkoumat spoustu vůní – voňavky, pěnu na holení, voňavá mýdla, sůl do koupele, tělové mléko.  Velkou oblastí pak je i samotná aromaterapie a využití různých vonných esencí  při baby masážích. Nebojte se ale vyrazit i ven, taková návštěva obchodu, kterou prostě s dětmi musíte často absolvovat, se může stát dobrodružnou výpravou. Dítě se může učit poznávat některé obchody podle vůně – lékárna nevoní stejně jako pekařství a drogerie nevoní stejně jako čistírna. Starší dítě může zavřít oči a hádat do kterého obchodu zrovna vstupujete, co se tady dá koupit.

Kapitola sama o sobě bude asi příroda, co doporučujete?
Mudr. Zuzana Ludvíková: V přírodě nebo na venkově voní květiny, pryskyřice, seno, houby nebo jehličí, takže neváhejte a vydejte se na „čichací procházky“. 🙂

*heart*Vůni je všude kolem nás obrovská spousta, jen v naši hektické době se málokdo z nás zastaví a jen tak přičichne třeba ke svačině či obědu, který zrovna jí. Naučme to naše děti už od malička, výrazně jim tím přispějeme k rozvoji čichových oblastí mozku.*heart*

Paní doktorku Ludvíkovou můžete potkat na konferenci “Vychovávejme své dítě aktivně, věnujme mu přítomný okamžik”, která se koná v úterý 17. 5. v kině Lucerna (Vodičkova 36, Praha 1). 20% slevu na konferenci získáte registrací na webu www.capard.org zadáním ŽENYSRO2016 do Poznámky.

A jak trénujete s dětmi doma vy?
Mějte se prima, čichejte s dětmi a na konferenci třeba navi 🙂
Jitka

 

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account