Za koučkou nebo koučem se samozřejmě můžete vypravit kdykoliv. Uprostřed zimy, v té nejtemnější části roku, v letním parnu i tehdy, kdy listy ze stromů opadají. Přesto možná, pokud jste alespoň trochu vnímaví k tomu, co se děje v přírodě, je z mnoha důvodů jaro nadmíru vhodnou a logickou dobou pro start koučování.
 
Jsou totiž delší dny, více slunce a světla i tepla. Příroda ožívá, zahradníci se vrhli do práce a ve vás se možná přirozeně ozývají a znovu probouzejí i přes zimu pozapomenuté záměry. Které se teď také chtějí proklubat na světlo. A vy máte chuť se do nich pořádně obout.
 

Chystejte nové podniky

Z hlubších pater knihovny jsem nedávno znovu vyndala knihu Čarodějky a čarodějnictví, pozůstatek mého dávného zájmu. U tématu Kolo wiccanského roku jsem si připomněla, že „při menším sabatu jarní rovnodennosti se probouzí bujná bohyně a rozsévá po zemi plodnost“. Jarní rovnodennost už máme za sebou, avšak právě během ní prý „wiccanové barví vajíčka, sejí semena a chystají nové podniky“.
 
Jiní barví vajíčka na Velikonoce, další vůbec, na tom tolik nezáleží. Na čem ale záleží, je fakt, že jarní období se dobře snáší s novými podniky. A možná je proto právě teď na čase je už neodkládat. Vždyť jaro je obdobím nového začátku. Příroda teď může sehrát roli inspirátorky, která i v lidech probudí sílu a energii pohnout se kupředu nebo na jinou stranu.
 

Kdo věří ve vaše možnosti a sílu

Snaha jasně si samostatně nebo s koučem formulovat své vize a cíle, zapsat si je a pracovat na nich přitom v žádném případě nevylučuje touhu užít si cestu. Cesta je i není cíl. K cíli směřujeme svou pozornost, ale zároveň záleží na každém, jakou cestu si vybere, jak ji prožije, co se na ní naučí. K cíli se jde krok za krokem a každý krok je opět malý dílčí cíl, který si také zaslouží plnou pozornost. Výhodou spolupráce s koučem je, že na té cestě máte partnerku nebo partnera, která/ý je na vaší straně. A podporuje vás i v tom, abyste neztráceli ze zřetele větší obraz (podobně jako když skládáte puzzle – důležitý je každý dílek, ale směřujete k celkovému obrazu).
 
Když jsem se cvičila v koučování, fascinovalo mě – a od té doby nepřestává fascinovat -, jak velkou sílu má všímavý a partnerský rozhovor. Jak velká síla spočívá v tom, když vám nikdo neradí (stejně jako nikdo neradí salátu, jak má růst), ale důvěřuje tomu, že najdete své vlastní řešení a odpovědi na otázky, kterým v životě právě teď čelíte. Když pracujete s někým, kdo bez výhrad věří ve váš potenciál. Kdo vás podporuje, abyste pokračovali k cíli a v cestě, i když jsou na ní obrovské překážky.
 
Potenciál, to je trochu nadužívané slovo, uznávám, tak ho klidně nahraďme tím, z čeho pochází – z latinského potentia, tedy možnost, moc a síla. I statečná otevřenost experimentu plná vnitřní síly je možná víc k dispozici zjara, když kolem sebe vidíme tolik bujné a neohrožené vitální síly. Ochota zkusit jinou trasu, zariskovat, je totiž pro jakoukoliv změnu klíčová.
 

Otevřený prostor pro myšlení a praxi

Možná je tu tedy další jaro proto, aby si každý uvědomil své možnosti, svou vnitřní sílu, přesně to, co je pro něj jedinečné a podstatné. Tím v sobě může otevřít nový prostor pro změnu, pro začátek, pro růst a tudíž i nový prostor pro koučování. Z něho, díky lidské tvořivosti, vyrostou záměry pro vnitřní i vnější svět. Záměry, které bude jejich nositel nebo nositelka také realizovat. Protože realizace je myšlenka v praxi.
 
Chcete zkusit koučování? Napište mi :o)

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account