Překonání jarní únavy: Marketingový mýtus nebo realita?

Vždy mě překvapovalo, proč tento termín vůbec existuje. Na jaro se přeci všichni těšíme a jaro je naopak známé svým přílivem nové svěží energie, tak proč únava?

Může to snad být tak, že po období klidu, které je spojeno se zimou, se energie, která odpočívala, vrací a to nám činí potíže? Nebylo by lepší ji nazývat tedy zimní únavou?

Žijeme v podnebném pásmu, kde se střídají roční období. A proto bychom i my lidé měli být v souladu s přírodou a ctít tedy její období. Naši předci to uměli přeci jen lépe. Neměli totiž tolik vymožeností, které potírají právě roční období, jako neustále dostupné teplo, světlo, potravu, zdravotní péči atd. V knihách z dob minulých se dočteme, že lidé překonali zimu, nikde se nepíše, že měli jarní únavu. Naopak jaro vítali s velkou radostí a o únavě nepadlo ani slovo.

Kde se tedy vzala jarní únava? Je to myslím dobrý marketingový tah. V tomto období jsou časopisy a internetové diskuse plné návodů jak překonat jarní únavu, farmaceutický průmysl se také raduje a nabádá, čím vším můžeme náš organismus „nakopnout“.

Jistě je fajn využít nabídky přírody a doplnit stravu například na velikonoce jarními bylinkami, jako je třeba kopřiva do nádivky. Tohle je v souladu s přírodou, tady jsme na té správné frekvenci. Těšíme se z jarního sluníčka, které už má větší sílu, dny se prodlužují, příroda se probouzí a my s ní. Tak proč toto období nenazvat místo: „Jarní únava“ – „Jarní probouzení“?

Mám obavu, že se to neujme. Příliš jsme si zvykli na negaci. Zaměřujeme pozornost více na to negativní, a proto máme podzimní deprese, letní přehřátí a strach z UV záření, zimní ztrátu imunity, chřipková období a jarní únavu.

Pojďme alespoň ji přejmenovat a vychutnat si tu radost společně s přírodou. Ocení to jak naše tělo, tak duše. Představte si, že se setkáte kamarádkou či kamarádem a místo o únavě se budete bavit o probuzení a přílivu energie. Je známým faktem, že na co se soustředíme v našem životě nejvíce, roste. Pokud tedy zaměříme v souladu s jarem naši pozornost na příliv energie, budeme ji mít také. Tak co? Nepřejmenujeme ji přeci jen?

Zdroj foto:Pixabay.com

Tagy:
1 Komentář
  1. Kamila Novotná 8 měsíců ago

    Osobně si myslím, že jarní únava je skutečným jevem, protože mnoho lidí, včetně mě, ji opravdu pociťuje. Naštěstí jsem nedávno objevila účinky kratomu, který mi pomáhá proti únavě. Je to skvělý doplněk stravy a mohu si vybrat kratom druhy, které mi dodávají energii.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account