Zvládněte své první webináře s klidem: Tipy pro začátečníky

Na konci loňského roku jsem se rozhodla, že letos uspořádám webinář. Prostě, udělám další věc, které se tolik bojím. Než jsem se ale k něčemu takovému dostala, přišla mi pozvánka na živé vysílání.
Neváhala jsem snad ani vteřinu a okamžitě to potvrdila, i když jsem vůbec nevěděla, co mě čeká. Měla jsem ohromný strach z technických záležitostí a samozřejmě také z toho, abych neřekla nějakou blbost. A nebo… Co když nedokážu odpovědět na to, na co se mě budou ptát?
Čím víc se to blížilo, tím nervóznější jsem byla. Když ale rozhovor skončil, věděla jsem, že to určitě není můj poslední. Protože ale neustále něco tvořím, chvilku trvalo, než jsem se k tomu dostala.

Jak by to asi dopadlo s webinářem?

Mé první vysílání trvalo asi dvě minuty a ještě po ukončení live jsem myslela, že buď budu mít infarkt, nebo půjdu zvracet, nebo to se mnou švihne. A když jsem dovysílala, říkala jsem si, kde to vlastně najdu? No, hrůza. A v tu chvíli mě napadlo: „Ještě, že jsem se rovnou nepustila do toho webináře“.

Druhé vysílání bylo dost podobné, i když tam už jsem alespoň věděla, jak to bude probíhat po té technické stránce. Jak jsem ale byla nervózní, zapomínala jsem dýchat a v jednu chvíli čekala, jestli se udusím nebo co bude. Ne, nakonec jsem se nadechla a přes to, že jsem měla pocit, že to bude všechno hrozně vidět a tak, ve vysílání nebylo.
Zase jsem se přesvědčila o tom, že to je všechno v našich hlavách a máme často tendenci zveličovat
a věci vidět černě.

Když nevíte, do čeho jdete, dokážou vás některé věci překvapit

Můj první rozhovor byl taky celkem legrace, protože jsem si říkala, jak do toho programu, ve kterém vysílám, připojím druhého a bude to. Nojo, jenže ráno před vysíláním jsem zjistila, že to nejde :). První rozhovor tedy probíhal v duchu, kdy jsem si říkala, no, tak zmáčknu tohle a dostaneme se nějak do vysílání. Hm, a sem asi zadám stránky, které budu chtít zobrazit, a tak :)… Prostě, zase jsem po této stránce byla na začátku. Zase jsem si nebyla jistá tím, co a jak.
Těžší to bylo v tom, že jsem tenkrát Lenku k vysílání dlouho hecovala a nemohla jsem jí říct: „Hele, já vlastně ani nevím, co a jak a těžko říct, kdo z nás dvou je nervóznější“. Já byla ta, která měla být pevná v kramflecích a „podržet“ ji.

Pak jsem si ještě prozkoušela Hangouts, i když webinář jsem ještě neuskutečnila, vím ale, že už bych mohla. Naučila jsem se být při vysílání uvolněná, reagovat na hosty, řešit technické problémy a prostě, spousta věcí, ze kterých bych se kdysi hroutila, mě teď nechává v naprostém klidu. Aneb jak říkal často můj děda: „Mistra dělá pilnej cvik.“ Čímž nechci říct, že se považuji za mistra, ale vidím ve vysílání  velké pokroky.

Chci do toho jít, ale…

Moje rada pro ty, kdo chtějí vysílat webinář, ale úplně se na to zatím necítí,…
Zkuste nejdříve živé vysílání, které můžete po chvilce stopnout a vymazat, pokud se nepovede. Na rozdíl od toho, když rovnou sezvete lidi na webinář a pak zjistíte třeba, že to nedáte. Jasně, i to se může stát. A není na tom nic špatného!!!
Při jednom z prvních vysílání jsem seděla před notebookem 40 minut a přemlouvala jsem se k tomu, abych to zmáčkla… Což při webináři, kde máte stanovené, že v tolik a tolik začínáte, prostě nejde. Když ale člověk postupuje pěkně krůček po krůčku, je to pro něj snazší.
Jako když v létě jdete plavat a nejdříve se osmělíte, protože málokdo umí jít rychle a rovnou přímo do vody… Přes nepříjemný pocit, že ho voda studí a i když zatahuje břicho sebevíc, a čím dál jde, tím víc se z vody vytahuje, až stojí na špičkách a prostě konec… A co teď?

Vím, že webináře lákají spoustu lidí, ale nevysílají je proto, že prostě mají strach. Ať už z té technické stránky nebo z toho, že budou plácat nesmysly.

Kéž bych měla tenkrát taky možnost si to vyzkoušet

V tu dobu bych dala kdo ví co za to, kdyby mě někdo pěkně krok po kroku (nebo spíš za ručičku) vedl přes ty anglické názvy, podpořil mě a pomohl mi  s mým strachem. A proto vznikl nápad. Jasně, vždyť já druhým můžu pomoct, protože tyhle věci už znám a všechno jsem si prošla!!! Vytvořila jsem tedy online kurz VYDĚLÁVEJTE LIVE.
Krom toho, že je to totiž dobrý trénink na webinář, má živé vysílání spoustu dalších výhod.
Ale zpět ke kurzu. Účastníky povedu za ručičku, jako jsem si to tenkrát přála já. Ukážu jim technické nastavení tří programů, ve kterých vysílám, povíme si o jejich výhodách a nevýhodách, popereme se se strachem a všechno si spolu pěkně prakticky vyzkoušíme.
Krom mě na ně v kurzu čekají ještě další mé kolegyně. První je odbornice na mluvené projevy a druhá nám věnovala meditace.

Možná se Vám to nezdá, ale pro mě byla živá vysílání tou nejlepší přípravou na webináře. A nepřestávám děkovat, že jsem šla krůček po krůčku, protože jinak bych to pravděpodobně nezvládla. A pod to se klidně podepíšu :).

PS: Důkazem, že to opravdu funguje byl tento náš webinář 😉

 

Chci si vysílání natrénovat a dozvědět se, co a jak

Zdroj foto: Erika Čákorová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account