Stává se vám někdy, že jdete po ulici večerním městem a máte pocit, jako by vás někdo pronásledoval? Cítíte se nesvá, když jedete hromadnou dopravou a jediným vaším spolucestujícím je muž pochybného výzoru? Myslím, že většina z nás něco podobného již zažila. I přesto ale máme tendenci tyto nevyzpytatelné situace podceňovat se slovy: ,, Mně se to přece stát nemůže“. Jenže opak je pravdou a je důležité si uvědomit, že nebezpečí v podobě neodbytného neznámého nebo agresivního zloděje na nás může číhat na každém rohu. A jak se říká, štěstí přeje připraveným. Pojďte se tedy s námi podívat na několik osvědčených způsobů, jak se v takových situacích zachovat a jak se bez pomoci druhých ubránit před útočníkem.
 

Naučte se základní hmaty, chvaty, údery a kopy
Nejrychlejší obranou, jakou můžete použít, je vaše vlastní tělo. Máte ho neustále k dispozici, a byť jsou externí obranné prostředky možná o něco účinnější, pro získání času k jejich použití vám pohybové prvky sebeobrany budou rozhodně nápomocny. Naučit se nejzákladnější hmaty, chvaty, údery a kopy není nic složitého. Většinou se jedná o přirozené pohyby vycházející z každodenního života, které jsou aplikovány do koordinovaného sebeobranného prvku. V dnešní době existuje mnoho kurzů pod záštitou policie i spolků bojových umění, kde vás tyto základy sebeobrany naučí. Pokud se ovšem chcete seznámit s těmito pohyby v pohodlí domova, na internetu naleznete mnoho instruktážních videí přímo od zkušených odborníků.
 

Když pohled pálí…
Velmi oblíbeným a (nejen) mezi ženami rozšířeným obranným prostředkem je pepřový sprej. Podstata fungování tohoto nenápadného přístroje stojí na pálivých účincích kapsaicinu, látky vyskytující se v pikantních paprikách. Aby vás sprej dokázal v případě ohrožení ochránit, je důležité zvolit správný typ a jeho použití si předem důkladně nastudovat, ideálně i vyzkoušet. Při výběru je dobré vsadit na osvědčené značky (jako je např. Sabre), které vám zaručí kvalitní obsah i bezproblémové fungování. Sprej pokud možno noste vždy na místě, které máte po ruce a které vám umožní okamžitou reakci. Pokud budete ,,pepřák“ nosit  zahrabaný v útrobách kabelky, jako byste jej ani neměla – než po něm totiž stačíte sáhnout, útočník získá až příliš mnoho času i prostoru.
Výhody pepřových sprejů: Ačkoli existují výjimky, tato forma sebeobrany nezpůsobuje žádné dlouhodobé zdravotní komplikace. Na trhu jsou k dostání i opravdu malé a nenápadné varianty (např. ve tvaru propisky), takže nemusíte mít obavy z prozrazení vaší tajné zbraně. Není třeba přímého kontaktu s útočnou osobou, a tak můžete stihnout útočníka ,,odzbrojit“ ještě před tím, než se vás stačí jakkoliv dotknout.
Nevýhody pepřových sprejů: Při nesprávném použití může sprej způsobit nepříjemné stavy i osobě, která se jím původně chtěla chránit. Jejich nevýhodou je taktéž ,,jednorázová“ životnost, jelikož po jednom použití se doporučuje přístroj vyhodit a nahradit za nový.
 
 

Obušku, z pytle ven!
Poněkud méně typickým sebeobranným prostředkem je obušek, který mají v oblibě zejména muži. Svými vlastnostmi se jedná o jeden z nejlepších obranných prostředků, který lze vlastnit bez zvláštního povolení o držení zbraně. Nejoblíbenějším druhem jsou  teleskopické obušky, které lze snadno schovat podobně jako pepřový sprej, a ve chvíli potřeby jej jednoduše ,,vytasit“. U teleskopických obušků je skvělou vlastností jejich dynamika, kdy jedním rychlím švihnutím vytvoříte dlouhou kovovou tyč, jež vás dokáže ochránit i před útokem nožem.
Výhody obušku: Několik možností využití dává obuškům přívlastek nejvýkonnějších sebeobranných prostředků vůbec. Svou konstrukcí představují pevný nástroj k boji, jehož údery kamkoli na tělo útočníka a jakoukoli částí obušku jsou velmi bolestivé.
Nevýhody obušku: Použití obušku vyžaduje alespoň základní dovednost a znalost zásad, jak s tímto přístrojem pracovat. V opačném případě může bránicí se člověk dojít k úrazu svou vlastní rukou a při silném zásahu určitých částí útočníkova těla mu může způsobit až život ohrožující poranění. Další nevýhodou může být o něco vyšší váha, která je zejména pro ženy poměrně nežádoucí.    
 

Vyděržaj, pioněr!
Elektrické výboje představují pro nervosvalový systém člověka velmi nepříjemný efekt, který lidské tělo dokáže na určitou dobu zcela ochromit. Na tomto principu fungují obranná zařízení zvaná paralyzéry, které jsou v naší zemi stále zcela legální a není pro ně potřeba žádná licence. Pro sebeobranu je tento pomocník velmi efektivní, a to zejména díky jednoduchosti jeho použití a intenzitě jeho účinků. Při jeho používání je důležité myslet na to, čeho chceme provedeným manévrem dosáhnout  – obecně je známo, že k zastrašení útočníka stačí pouhá půl vteřina, aby došlo k pocitu silné bolesti a kontrakce svalů, pro omámení útočníka se pak udává doba použití jedna až dvě vteřiny a pro dosažení ztráty rovnováhy a dezorientace se doporučuje doba tři a více vteřin.
Výhody paralyzéru:  Asi největším plusem je minimální námaha pro vyvinutí velké obranné síly. Z toho důvodu je toto obranné zařízení vhodné i pro drobnější ženy či slečny, které by v souboji jeden na jednoho zkrátka neměly šanci obstát. Jeho použití je snadné a nevyžaduje žádné speciální dovednosti.
Nevýhody paralyzéru: Byť se často uvádí, že paralyzér nezpůsobuje dlouhodobé zdravotní problémy, praxe je trochu jiná. U zdravého jedince tomu tak opravdu je, nicméně v řadách útočníků často stojí osoby drogově závislé a tehdy nastává problém. V kombinaci s určitými druhy omamných látek lidské tělo (resp. kardiovaskulární systém) elektrické napětí nemusí ustát a může způsobit nemalé problémy. Takovéto případy se sice vyskytují jen velmi zřídka, ale je dobré o jejich existenci při použití paralyzéru alespoň vědět.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account