182

Každý den je nová výzva. O to spíš to platí v dnešní náročné době. Inspirujte se, jak jí snáze proplout.

Křehkost je v pořádku

Ať se děje, co se děje, každý máme stále k dispozici 24 hodin každý den. Tak na sebe buďte hodní. Když do nich nevměstnáte osm hodin perného home office, hodiny učení s dětmi, vaření, úklid bytu, péči o své seniory, péči o sebe a další věci, které se „musí“ zvládnout, nic si nevyčítejte. Nepropadejte z toho panice. Perfekcionismus se pokuste umlčet, je špatný rádce. Pokud teď s velkou silou ve svém životě pociťujete křehkost, nesnažte se ji přehlížet a potlačit, ale věnujte jí péči. Darujte péči sobě. A o svých potřebách, pocitech i straších se svými blízkými otevřeně komunikujte, když je to jen trochu možné.

Opřete se o své síly

Když se jistoty otřásají v základech, je potřeba se soustředit na to podstatné. Najděte si chvíli čas pro sebe, vezměte si papír a tužku a sepište si: Co z toho, jací jste, co umíte a v co věříte, vás vždycky v horších časech drží nad vodou? Co vám pomůže zvednout se, když se vám podlomí kolena? Kdo jde na cestě s vámi a můžete se na něj spolehnout? Jaké hodnoty jsou pro vás klíčové a znamenají pro vás v životě opěrné body? Jaké cíle v životě máte a jak k nim i v dnešních časech můžete přispět, jak je alespoň o malý kousek můžete i nyní posouvat dál?

Dávejte si zvládnutelné cíle, každý den

Nenechte se zahltit a zavalit vším tím, co se teď „musí“. Na každý den si dejte malé, zvládnutelné cíle. Nebo alespoň jeden takový cíl. Večer si dopřejte krátkou chvíli, kdy si uvědomíte, co se vám povedlo, z čeho jste ten den měli radost, nebo za co jste vděční. Mohou to být malé věci. Dávejte si takové cíle, které vás budou motivovat, nikoliv takové, které vás naopak budou stresovat a znervózňovat.

Příležitosti pro introverty a extroverty

Ať už máme jakoukoliv povahu a jsme jakéhokoliv založení, aktuální situace nám přináší specifické výzvy, specifické těžkosti, specifické příležitosti a možnosti něco se naučit. Extroverti, kteří jsou ve svém živlu neustále mezi lidmi, mohou domácí karanténou trpět víc než introverti. Introverti zase třeba potřebují vědomě udržovat kontakty se světem, aby příliš nepodlehli lákavé možnosti úplně se od světa odstřihnout (věřte mi, vím, jak může být takové volání přesvědčivé). Je fajn najít si v současné situaci své vlastní příležitosti a možnosti, co se naučit. Opět, nepřetěžujte se, ale udržujte svůj vnitřní motor, svou motivaci, angažovanost, svoje „proč každý den vstát ráno z postele“ v chodu. Vyživovat s patřičnou pozorností svůj vnitřní motor je teď klíčové.

Přetlak svěřte deníku

Psát si deník, třeba jen občasný, je dobrý způsob psychohygieny. Je to metoda, jak zůstat napojení na sebe, uvědomit si, co prožíváme, vystihnout své emoce, pocity i myšlenky. Deník snese všechno, může ventilovat přetlak, rozvinout v náročných chvílích kreativitu. Když do deníku zapíšete všechny stížnosti a nadávky, které máte na jazyku, bude (na rozdíl od vašich blízkých, kteří je zřejmě nechtějí pořád poslouchat) deník úplně v pohodě. Třeba se pak k zápiskům za pár týdnů, měsíců nebo let vrátíte a uvidíte, kam vás současná doba posunula a jak změnila i naši společnost.
(Fotka od MikesPhotos z Pixabay.)

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account