Vodní nádrž, nazývaná též Horka, se nachází v blízkosti centra města Stráž pod Ralskem. Svým stářím se řadí k nejstarším v republice. Dílo bylo zajímavé především původní koncepcí násoskových přelivů. Nepříznivé funkční vlastnosti těchto přelivů vedly k jejich přestavbě v období 1924–1926. Vodní dílo bylo začátkem století rekonstruováno – těleso hráze včetně přelivů a výpustí.

Nádrž je využívána pro chov ryb a slouží také k vodním sportům. Vodní lyžování za motorovými čluny zde provozuje Klub vodního lyžování. Veřejnosti slouží také závěsné vodní lyžování v jihozápadní části vodní plochy.

Stráž pod Ralskem se nachází na severním okraji Ralské pahorkatiny mezi Českou Lípou a Libercem. Původně krásná okolní krajina, hojně rekreačně využívaná, s řadou vodních ploch, byla v minulých desetiletích značně narušena těžbou uranu a pobytem sovětských vojsk. V současné době je vyvíjeno značné úsilí o opětovné zlepšení rázu krajiny a návrat k původnímu rekreačnímu využití.

Město Stráž pod Ralskem vzniklo v podhradí hradu Wartenberk, jež byl postaven v polovině 13. století. V 16. století byl hrad přestavěn na zámek a město doznalo značného rozkvětu. V roce 1854 však padla Stráž za oběť požáru. V souvislosti s vybudováním nádrže Horka bylo počátkem 20. století město přebudováno na krásné letovisko. Zajímavý výlet je možný na 4 km vzdálený kopec Ralsko (696 m n. m.) se zříceninou hradu ze 13. století.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account