Již v pondělí nasazuje Česká televize do záplavy nekonečných detektivních seriálů ze své vlastní produkce krimiseriál Místo zločinu Ostrava.
Měla jsem to štěstí, že jsem díky producentovi Martinovi Froydovi a scénáristovi Martinovi Bezouškovi mohla při tvorbě tohoto třináctidílného seriálu působit jako odborný poradce.
Česká televize se patrně drží současného moderního trendu a do role šéfky mordparty obsadila ženu. Major Emu Grodskou ztvární herečka Národního divadla Pavla Beretová. Já osobně s tím problém nemám a jestli je pro filmování atraktivnější, že ženy velí, tak proč ne. Pro mě je daleko důležitější, že divák přijme realitu, že ženy kriminalistky jsou a v tomto prostředí se prostě pohybují.
Když jsem se seznamovala s její rolí, věděla jsem, že Pavla Beretová bude hrát ambiciózní šéfku kriminalistů. Manželku soukromého detektiva Bolka a matku školáka Adama. Jejími podřízenými kolegy budou kriminalisté, herci Stanislav Majer, Karel Dobrý a mladý herec Štěpán Kozub. Naopak Pavel Kříž, který hraje jejího nadřízeného, se vůbec netají tím, že ženy na kriminálce nemají co dělat – „Neber si to osobně, já proti tobě nic nemám. Jenom to, že jsi ženská. Ty já na prvním oddělení prostě nechci.“
S herečkou Pavlou Beretovou jsem se poprvé setkala v Praze na Kavčích horách. Vzhledem k tomu, že nejsem televizní maniak, znala jsem ji pouze jako snachu Jiřího Bartošky z filmu Teorie tygra. Na naše setkání přišla drobná, sportovně oblečená „holka“, která vypadala, že nejde pro ránu daleko a hned jí bylo všude plno. Samozřejmě přišla s černou kříženkou Leeloo, která jí doprovází téměř všude. Když jsem se potom od ní dozvěděla, že je rodačka z Ostravy, kde jsem já sama trávila své policejní mládí, hned jsem věděla, že Pavla bude hodně svá.
Většinu času jsme si povídali o tom, co to je, co ženu na kriminálce drží. Zajímalo ji, zda si žena musí svůj prostor v mužském prostředí vybojovat. Jak vypadá takový konflikt ženy v mužském policejním kolektivu. Jak takové ženy žijí svůj soukromý život.
Vysvětlovala jsem jí, že ženy na kriminálce a u policie celkově, to mají hodně těžké. Je to velice psychicky náročná práce, kterou si člověk chtě nechtě přináší i domů. Říkala jsem jí, že přitom bude muset jako Ema Grodská stihnout uvařit večeři pro svého seriálového manžela Bolka a syna Adama. Udělat s ním úkoly, vyprat a vyžehlit. A přitom všem by měla zůstat ženou (smích).
Sama v jednom z rozhovorů na podobný dotaz později Pavla Beretová odpověděla: „Vždycky, když jsem se mezi muži cítila jako žena nekomfortně, dělala jsem tu chybu, že jsem se snažila být drsná a naoko se dostat na jejich úroveň. Dnes si myslím, že je to strašně nesprávná cesta. Navíc to stejně vůbec nefunguje, ženský dar je v něčem úplně jiném.“
Měla jsem radost, když jsem ji slyšela na prezentaci nových pořadů České televize hovořit o tom, že se při našich schůzkách dozvěděla spoustu zajímavých věcí, že pochopila, jak specifické prostředí a druh života to je a sama, že by spoustu situací sama asi v reálu neustála.
Později jsem se ještě potkala s Pavlou Beretovou a jejím kolegou Karlem Dobrým na střelnici, kde bylo mým úkolem společně s našimi instruktory připravit oba na akční scény v tomto krimiseriálu. Nechci zde popisovat zbytečně co a jak jsme nacvičovali. Předám tedy opět slovo Pavle Beretové, která pro Blesk pro ženy uvedla: „Byli jsme na střelnici a potkali jsme se tam s pánem, který dělá protiteroristický výcvik. Byla jsem tam s Karlem Dobrým, který to tam vysázel, všechno trefil do černého. Já jsem se s tím potýkala trochu víc. Seznamoval nás s různými postupy, s tím, jak chodit se zbraní, takže tohle máme za sebou a bylo to velice zajímavé. Získala jsem velký respekt k těmhle věcem. Člověk si pořád říká, že je to sranda, a já k tomu občas přistupuji trochu ledabyle a všechno je legrace, protože mám vtipkování moc ráda, ale člověk, když má ostré náboje ve zbrani, tak tam sranda trochu končí.“  
Za sebe jsem tedy ráda, že takový seriál vznikl a já mohla být u toho. Při svých setkáních s Pavlou Beretovou jsem se snažila najít cestu, aby její role major Emy Grodské byla přirozená a nikoli vynucená a aby z ní byla cítit ženskost.
Na závěr mi tedy dovolte vás všechny pozvat již v pondělí, 6. ledna ve dvacet hodin k televizním obrazovkám, ke sledování prvního dílu Krásné světlo, nového kriminálního seriálu Místo zločinu Ostrava. Budu si přát, aby se vám Pavla Beretová, jako major Ema Grodská dostala pod kůži.  

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account