Nakladatelství Mladá fronta vydalo leporelo zaměřené na základy slušného chování pro děti. Hlavním hrdinou je sloník Eda, ale vystupuje zde mnoho dalších zvířecích postav. Na zadní straně knihy Edo! Ty neposedo! jsou všechna zvířátka vyobrazena i se jmény, můžete se s nimi tedy seznámit ještě předtím, než začnete číst.
této krásné knížce jsme si povídali s jednou z jejích autorek, ilustrátorkou Vendulou Hegerovou.

Jak leporelo vznikalo – kdo vymyslel postavičky, jména, téma etikety?
Nakladatelství Mladá fronta jsem oslovila s nápadem vydat leporelo pro nejmenší děti, které se bude věnovat tématu etikety a bude plné zvířecích postaviček. Vtipnou formou je seznámí s pravidly slušného chování. Ke spolupráci byla přizvána spisovatelka Romana Suchá, která přišla s nápadem na hlavní postavičku – slona Edy, který se chová jako ,,slon v porcelánu“. Další postavičky mají většinou jména členů mé rodiny a blízkých přátel, takže skoro každý z nich se tam může najít.

Kde všude jste sbírala inspiraci?
Protože mám dcerku a snažím se ji vést k tomu, aby uměla pozdravit, poděkovat, mám hodně odpozorováno ze zážitků s ní. Žebrání o bonbóny, ponocování, občas žalování a neposlouchání, to zná asi každý rodič a já nejsem výjimkou. Vše je tedy opravdu ,,ze života“ ????.

Leporelo je doplněno také o básničky Romany Suché a Pavly Etrychové. Proč zrovna tyto dvě autorky?
S Romanou Suchou jsem spolupracovala na řadě knížek, které mají děti rády. A Pavla Etrychová vše skvěle doplnila a její verše jsou plné humoru, o který nám všem šlo v leporelu především. Brát vše s nadsázkou a jen nepoučovat…

U knihy se baví nejen děti, ale i jejich rodiče. Myslela jste při tvorbě také na ně?
To rozhodně! Když čtu dceři knížku, chci, aby mne také bavila. Snažila jsem se malovat situace, kde se rodiče poznají, některé vtípky pochopí třeba jen dospělí ????. V postavičkách mohou nacházet sami sebe nebo své známé…

Mohou se čtenáři těšit na nějaké pokračování?
Já bych určitě ráda. Zvířátkový svět a Edu s Pepou jsem si moc oblíbila a napadá mě spousta dalších prostředí a scének, které se do leporela nevešly.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account