Koordinace oko-ruka: jak podpořit vývoj vašeho dítěte

17. května 2016 v Praze na konferenci „Vychovávejme své dítě aktivně, věnujme mu přítomný okamžik“ Mgr. Ivana Vlková pokřtí pracovní listy pro děti od 5 do 7 let s prostým názvem Vizuomotorické listy. Co to vlastně je? Proč je třeba, aby děti zvládly vizuomotoriku v předškolním věku? Co se stane, když ji mají oslabenou? Jak se dá trénovat odmalička? O tom jsem si povídala s Mgr. Ivanou Vlkovou.

Vždycky ráda tvořila, a tak chtěla studovat oděvní školu, ale politický škraloup emigrujících prarodičů jí plány překazil. Láska k dětem ji přivedla k logopedii, ale jak sama říká – tdká, tdčí, tdnka – ji bylo brzy malé, a tak po mateřské objevila díky své dceři svět percepcí. Pohltila ji oblast nerovnoměrného vývoje a lehkých anomálií ve vývoji předškolních a mladších školních dětí. Drží jí dosud, má soukromou praxi za Prahou a jejích služeb využívají školky, rodiče a hlavně – samotné děti.

Jitka: Koordinace oko – ruka. Pro mnohé rodiče je to takové magické zaklínadlo, když se o něm dozvědí třeba ve školce. Co to tedy přesně je a proč je třeba, aby dítě mělo tuto koordinaci zvládnutou? Co by o tom měli vědět rodiče?

Ivana: Je to zcela prosté, jde o propojení zrakových vjemů s pohybem horních končetin. Zrakem uchopenou figuru, kterou již dítě zvládne rozlišit (tvar, obrázek…)si zapamatuje a následně vybaví a namaluje. Dojde k propojení senzorických funkcí s motorickými. Jde tedy o přenos viděného do písemné podoby. Ve škole je rozvinutá vizuomotorika  přepokladem k úspěšnému psaní (opisy, přepisy), ale i čtení. Posilujeme oční pohyby, učíme dítě manipulovat předměty a orientovat se na ploše a v prostoru. Rodiče by měli vědět jaké hry a pomůcky je vhodné s ohledem na věk dítěte vybírat, aby tuto důležitou percepci správně rozvinuli. Když se nepodaří dítě nastimulovat k této souhře přirozeně v předškolním věku, může mít problémy především v psaní a čtení později. Je tedy třeba nabízet dítěti podněty, které tuto funkci plně rozvinou, od útlého věku.

Jitka: A pokud rodiče zjistí, že problém už je, co dělat poté? (a jak dlouho pak trvá, než se dítě ve vizuomotorice „zlepší“?)

Ivana: Ideální čas pro zjištění této nezralosti je věk předškolní. Nejprve je vhodné stimulovat dítě na předmětech, pokud se to daří je čas přejít do písemné podoby. Nejlépe vedeni speciálním pedagogem, který citlivě určí náročnost a postup šetrný k potřebám dítěte.

Jitka: Moderní technika, třeba tablety podpoře vizuomotoriky nepomáhají? Člověk by řekl, že rozvíjí zrak i hmat (byť jen s pár prsty)

Ivana: Tuto oslabenou funkci trénujeme na trojrozměrných předmětech, jak já říkám aktivním přístupem, manipulací s předměty, která otiskne tolik potřebnou odpověď v mozku tím, že vytváří opakováním činností trvalé synapse v těchto oblastech a umožnují tolik potřebnou koordinaci pohybů, která je nezaměnitelná a pasivním přijímáním bez synaptické odpovědi – pasivní.

Jitka: Doporučíte maminkám prakticky nějaká jednoduchá cvičení či hry pro děti na doma na rozvoj vizuomotoriky?

Ivana: U malých dětí je to manipulace s tím, co najdeme doma při běžných každodenních činnostech třeba v kuchyni. Dítě necháme do dírek ve slánce zastrkávat párátka, do sítka, cedníku špagety J. Přebírat vybírat hrách z fazolí do dvou misek, skládat podle vzoru párátka, kamínky, později mozaiky, magnetky dle předloh…je toho nekonečná škála podle vaší fantazie. Až dítě dospěje do věku, kdy je možné vyjádřit své pocity, myšlenky prstem, tužkou, barvou přecházíme do fáze malování do krupice, později dokresluje třeba půlky obrázků, či dokresluje tvary do různě náročných třeba čtvercových sítí.

Jitka: Co dnes obecně podle Vás rodičům nejvíce chybí?

Ivana: Dostatek informací, trpělivost a hlavně čas na společné spočinutí.

Jitka: A co chybí dětem? A o čem bude řeč na konferenci v duelu, kterým  Ivana Vlková odstartuje s Mudr. Zuzanou Ludvíkovou konferenci Vychovávejme své dítě aktivně, věnujmu mu přítomný okamžik?
Dočtěte si článek zde: http://www.promaminky.cz/clanky/rozhovory-157/co-chybi-detem-objeti-naruc-cas-dialog-ritualy-a-vlidne-pevne-hranice-332

A co na to mámy, které jsou tady na www.zenysro.cz? 🙂
Těším se
Jitka
AKCE PRO VŠECHNY AKTIVNÍ RODIČE A MÁMY z ŽENY s.r.o. – při registraci na konferenci na webu vyplňte do slevy kód ŽENYSRO2016. Proč?
*heart* 20 % sleva na vstupném *heart*
Nezapomeňte – děti klidně s sebou, v zázemí na konferenci vám jej pohlídají zkušené lektorky se skvělým zázemím, které připravují pilné včelky z ProMaminky.cz.

Zdroj foto:Pixabay.com

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account