Je jaro. Respektive – podle kalendáře by mělo přijít za chvilku. Jestli tomu tak opravdu bude, na to si ještě budeme muset počkat. Zatím to ale vypadá, že nás čeká ještě několik chladných dní.
I když se ale příroda v tento moment tváří všelijak, obvykle nás v tuto dobu přepadne touha vyhodit vše, co už nám z nějakého důvodu neslouží. Často tomuto úkonu říkáme jarní úklid. Myslím si, že je fér říct, že tak, jako se staráme o stav domácnosti, bychom se minimálně stejnou měrou měly zabývat i stavem svého šatníku. Na ten totiž mnoho žen podezřele často rezignuje. 
Možná je to způsobeno tím, že by byly nemilosrdně konfrontovány se všemi svými spontánními nákupy, na které se snažily ze všech sil zapomenout a tvářit se, že se nikdy neuskutečnily. (Jeden z vtipů kolujících internetem říká, že nákupy by měly být brány jako terapie, protože mnohdy pomohou člověku lépe, než kdejaký terapeut.)
Pak ovšem – i když skříň praská ve švech, ráno stojíme a nevíme, co si máme vzít na sebe. Protože v té skříni přeci nic není. (Často k nepochopení drahých poloviček.)
Asi vás neuklidním. Jednou totiž přijde čas, kdy bude potřeba udělat onen radikální krok a zahájit čistku.
Na mne třídící mánie dopadla v plné síle už začátkem minulého roku. Najednou jsem začala mít pocit, že toho mám více, než bych skutečně potřebovala. A že mě ten přebytek věcí podivně…dusí. A tak jsem v několika vlnách vyhodila a rozdala celkem 25 kg oblečení.
Mnoho dam z mého okolí tento krok velmi obdivuje, ale jakmile přijde čas na lámání chleba, neví, jak se do celého procesu selekce pustit. Pokud do toho tedy jdete společně se mnou, držte se níže uvedených kroků. Díky nim vám zůstane jen to, co opravdu unosíte.*
*Pokud se vám bude celý proces zdát příliš morbidní, máte povoleno si u něj otevřít láhev dobrého vína.
*enzo* Vyprázdněte veškerý obsah skříní a oblečení roztřiďte do následujících skupin: 
– nosím to, líbí se mi to, je mi to velikostně a je to v dobrém stavu
– nenosím to, už se mi to nelíbí, ale je to v dobrém stavu a upotřebil by to někdo z rodiny/kamarádek
– nenosím to, nelíbí se mi to a už se to nedá nosit, protože kvalita už není, co bývala
– líbí se mi to, ale nenosím to kvůli špatné velikosti, (třeba do toho zhubnu, ne?)
– už se to nedá nosit kvůli velkým defektům, (skvrny, ošoupaný materiál, neopravitelné díry…)
 
*enzo* Jakmile máte hromádky hotové, postupujte následovně:
– To, co vám není velikostně, ačkoliv se vám to třeba i líbí, spolu s tím, co už není váš styl, pošlete dál. Ale pouze za předpokladu, že je vše v perfektním stavu. Pokud ne, zbavte se toho.
– To, co je už příliš zničené vyhoďte. Případně z toho udělejte hadry na úklid, pokud je vám líto některých materiálů.
– To, co se vám líbí, padne vám to, nosíte to a zároveň je to v dobrém stavu – vraťte zpátky do skříně.
– To, co je v dobrém stavu ale víte, že se to nikomu z rodiny ani kamarádkám nebude líbit – prodejte v bazaru, ale mě se více osvědčilo věci odnést charitě. Uděláte dobrý skutek a nebudete vás to svádět k tomu to zase zařadit zpět do skříně.
– Úplně se zbavte všeho, co vám nepadne. Existuje mnohem lepší motivace k hubnutí než mít plnou skříň věcí, které nenosíte. Dle typu a stylu se pak rozhodněte, zda to skončí u kamarádek nebo v charitě.
 
Jakmile budete mít toto náročné odpoledne za sebou, najednou uvidíte, co ve vašem šatníku chybí. Případně zjistíte, co byste v něm chtěla vidět. Také pro vás bude mnohem jednodušší určit styl vašeho oblékání. 
 
*enzo* Finální situace jsou pouze dvě:
– V šatníku vám zbyla kopa neutrálních věcí, jako třeba bílé/černé košile, hodně neutrálních šatů do kanceláře, pouzdrové sukně atd. V tomto případě si můžete s klidným srdcem vyjít do obchodu a přikoupit trochu barev a divočiny. Klasiku a extravaganci pak můžete libovolně kombinovat.
– V šatníku vám zbyla kopa extravagantních a barevných věcí, jako barevné šaty, vzorovaná trička a halenky, méně formální šaty atd. V tomto případě matně tušíte, že se vám někdy v budoucnu bude hodit jedna formálnější sukně, košile a dobře padnoucí sáčko, takže se podle toho můžete zařídit.
 
Jakmile máte tenhle proces za sebou, gratuluji. Už nikdy nebudete muset stát bezradně před skříní, budete mít pod kontrolou stav svého šatníku a budete víc dbát na nošení toho, co vám opravdu sluší. 🙂
*A pokud se, stejně jako já, rozhodnete, že své přebytky věnujete charitě, budete mít ke všemu dobrý pocit sama ze sebe. Protože jste se dobrovolně zbavila něčeho, co může pomoci někomu v nouzi, bez toho, aniž byste si za to něco nárokovala. 
**Věřím na karmu, takže věřím i tomu, že se nám tyto dobré skutky vrátí.
Foto: Ilusior Pictures, Archiv autorky
 

1 Komentář
  1. Tereza Poláková 5 měsíců ago

    Já si probírám šatník každý rok o Vánocích v rámci vánočního úklidu a vždycky vytřídím tak dvě igelitové tašky 😀 . Mám strašně moc oblečení, vím to, ale nedokážu si pomoct, když se prodává v bazaru za pár korun a je tak pěkný 🙂 . No nekup to, to by byl hřích 😀 .

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account