Oslo – V norském hlavním městě Oslu dnes bude oznámeno jméno letošního laureáta Nobelovy ceny za mír. Bylo na ni nominováno 301 kandidátů: 223 jednotlivců a 78 organizací. Podle sázkových kanceláří je favoritkou na zisk ocenění švédská školačka Thunbergová, která začala před rokem každý pátek demonstrovat před švédským parlamentem, aby přiměla politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí.
Thunbergová inspirovala celosvětovou studentskou kampaň, k níž se přidaly miliony mladých po celém světě. Proti ocenění švédské školačky však mluví její mnohdy konfrontační postoj i její mládí a s ním spojené obavy, jak by tíhu Nobelovy ceny unesla.
Ocenění tak nakonec mohou získat méně mediálně známé osobnosti, například hongkongský prodemokratický aktivista Nathan Law nebo africké bojovnice za lidská práva a proti násilí Libyjka Hádžar Šarífová a Somálka Ilwad Elmanová. Mezi letošními favority jsou také organizace Reportéři bez hranic, Koalice pro kontrolu zbraní (Control Arms Coalition) nebo brazilský vůdce domorodého obyvatelstva Raoni Metuktire, který je považován za legendu hnutí za ochranu amazonského pralesa a jeho obyvatel.

Za práci pro migranty a propagaci práva na azyl má naději na prestižní ocenění také papež František, Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a jeho šéf Filippo Grandi či Mezinárodní záchranný výbor (IRC). Vyznamenáni by podle pozorovatelů mohli být také osobnosti, které se zasloužily o podpis mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou, například etiopský premiér Abiy Ahmed.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account