Jako majitelka internetového obchodu a příležitostná novinářka na volné noze už téměř rok pracuji výhradně z domova. Pro mnoho lidí je práce z domova splněným snem. Některé firmy dokonce tzv. home office nabízejí mezi benefity. Jenomže každá mince má dvě strany a tak vám přesně to, co je na práci z domu úžasné, může brzy začít lézt krkem. A tak je následujících pět důvodů, proč je práce z domu skvělá, zároveň pěti důvody, proč není skvělá ani trošku…
1) Nikdo nad vámi nestojí a neříká vám, co máte dělat

Úžasné!

Pokud je váš šéf prudič a na stopkách měří i vaši cestu na záchod, je příjemné být chvíli svým vlastním pánem. Sami si můžete zorganizovat svůj čas, seřadit si úkoly od nejdůležitějších po nejméně důležité, sami si určit pauzu na kafe a bez všudypřítomného dohlížitele třeba po očku juknout na facebok. Nikomu se nezodpovídáte a když nestíháte, nikdo vám nešlape po krku.

Ouha!

Jenže nepřítomnost autority často chodí ruku v ruce s prokrastinací. Když nad sebou nemáte drába, který hlídá váš deadline, snadno sklouznete k odkládání. A tak se z pauzy na kafe stane celé odpoledne a z juknutí na facebook dvouhodinové scrollování. Úkoly máte sice krásně seřazené a zorganizované, ale to, že jste si je přehledně označili barevnými papírky je ještě blíž k dokončení neposunulo.

2) Nemáte pevnou pracovní dobu

Úžasné!

Kdo by měl rád ranní vstávání. Při home office většinou nemusíte z pelechu už za tmy, ale klidně si můžete přispat a první maily pročítat s čerstvě rozlepenýma očima až v hlubokém dopoledni. Když navíc chcete ve středu dopoledne nakoupit v poloprázdném obchoďáku a v pátek po obědě zajet pro auto do servisu, nemusíte hledat výmluvy pro šéfa. Jste pánem svého času.

Ouha!

Brzy však zjistíte, že dlouhé vyspávání musíte vynahradit podobně dlouhým ponocováním. A všechny ty volné hodinky během týdne pak naháníte o víkendu. V době, kdy vaši přátelé, co pracují od devíti do pěti, zaslouženě odpočívají, vy doháníte termíny, řešíte maily a tlučete hlavou o stěnu, proč jste to neudělali místo úterního dopoledního šlofíka.

3) Nemusíte cestovat do práce

Úžasné!

Venku mrzne, sněhu po kolena, autobusy plné chrchlajících lidí. Nebo naopak palící slunko, hic jak na poušti a rozkopané silnice s tradičními letními zácpami. A mezi tím vším se den co den hartusit do práce a pak zase domů. Vás se to naštěstí netýká. Jaká to úleva.

Ouha!

To, co jste dřív dělali jakoby mimochodem, jen tak “cestou z práce” se najednou stane náročnou plánovanou expedicí. Navíc nevyužijete měsíční jízdenku, takže si každou cestu pečlivě promýšlíte a snažíte se na ní stihnout co nejvíce věcí, když už si musíte kupovat lístek na tramvaj. Jednou za týden se tak vracíte domů obtěžkání všemi těmi kabáty z čistírny, léky na předpis, dopisy z pošty a drobnými nákupy a z cesty do lidské džungle, jíž jste v bezpečí své jeskyně odvykli, se vzpamatováváte až do večera.

4) Vaše kancelář je váš obývák

Úžasné!

V papučích až k pracovnímu stolu. Pijete ze svého oblíbeného hrníčku, který vám ve společné kuchyňce nikdo neotluče. Do uší vám hraje vaše oblíbená muzika a to tak nahlas, jak jen chcete. Kancelář si můžete rozložit třeba i na gauči nebo na zahradě. Lambáda.

Ouha!

No jo, oblíbený hrníček. Jenže ten je právě špinavý. A když už ho myjete, vezmete spolu s ním i zbytek nádobí. Pak ještě utřít linku, zamést a neškodilo by i vyprat prádlo… A jsme zase u bodu jedna. Navíc kancelář na gauči či na terase funguje jen na propagačních letácích. Ve skutečnosti se gauč pro pořádnou práci nehodí, jen vás bolí za krkem z nepřirozené pozice u notebooku a do všeho se vám pletou psí chlupy. Na zahradě zase fouká tak, že za chvíli sundáváte papíry z plotu.

5) Nemusíte řešit, co si ráno vezmete na sebe

Úžasné!

Už žádné ranní mordování u zrcadla a věčné “nemám co na sebe”. Nemusíte řešit make-up, ani si přepečlivě foukat vlasy. Stačí pohodlné tričko a tepláky, vlasy do drdolu a tradá.

Ouha!

Tričko a tepláky jsou sice úžasně pohodlné, jenže k čemu vám pak je ta skříň plná krásného oblečení? Aby se na vás koukala vaše kočka asi ne. Navíc, kdo by doma seděl v upnuté sukni a botách na podpatku. Každý výlet do civilizace, třeba ten z bodu tři, se tak stane vzácnou možností, jak ukázat pestrost vašeho vkusu a vy se ven chystáte doslova hodiny. A nebo rezignujete a tepláky a tričko začnete nosit i do divadla…

Pracujete z domova? Je vám podle vás co závidět nebo jste se poznali v některém z těchto pěti bodů? Pochlubte se v komentářích 🙂

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account