Posledních několik let brouzdám po internetu, na youtube, blozích a hledám nějaké inspirace ohledně stylu. O stylu.  Ne o módě a o tom, co bude módní zrovna tuto sezonu (i když to mě samozřejmě taky baví, ne že ne :-)). Spíše jdu po tom, čemu se říká nalezení vlastního stylu. Vidět různé přístupy k tomu, jak identifikovat u každé ženy její styl, podle toho jaká skutečně je a následně každou z nás naučit jak s ním pracovat tak, aby pro ni fungoval,  pracoval. Vyjadřování toho, čím jsme vevnitř, na povrch. Je fantastické, jak můžete vyjádřit nejen svou osobnost, nastavení, ale také náladu. 

„Styl je způsob, jak vyjádřit jací jste bez toho, abyste museli promluvit.“ Rachel Zoe
 

Pokud něco takového na českém trhu hledáte, budete pravděpodobně docela zklamané, podobně jako já.
V Česku existuje hodně beauty blogů, beauty youtuberek, poměrně hodně fashion blogerek. Fashion blogerky inspirují, ale zcela logicky inspirují  v tom stylu, který je jejich. Samozřejmě, je to důležitá součást, rozvíjející naši kreativitu, ale není odpovědí na moje lačnění. 
Těch, které by nás dovedly provést tím, jak odhalit svůj vlastní styl, tak aby byl odrazem nás samotných, abychom pak dovedly minimalizovat nákupní omyly(které právě často pramení z neznalosti toho kým  jsme a co nám sedí), těch je opravdu poskrovnu.
VNITŘNÍ NASTAVENÍ & VNĚJŠÍ STYLING
Pokud oblečení, které máte na sobě vyjadřuje skutečně to co jste také navenek, víc to celé funguje, máte jakýsi „lesk“ a působíte charismaticky.  A není úplně jednoduché vnitřní nastavení a vnější projev takto sladit. A vůbec v sobě objevit. Zvykly jsme si nosit spoustu masek a sejmout je, odhalit co je vevnitř, abychom to nakonec mohly vyjevit ven není jednoduché.
 

„Elegance znamená, když je vnitřek stejně krásný jako zevnějšek.“ Coco Chanel
 

Zároveň, když už poznáme kým jsme, umět vyjádřit následně také ven, na svém zevnějšku, vyžaduje složitější proces, ve kterém se nejeden může ztratit. Mou ambicí je pro vás jednoho dne takového průvodce vytvořit a začínám na něm pracovat. Pokud o něj máte zájem, nakoukněte sem, případně mi zanechte kontakt. Až bude eBook hotov, dám vám vědět. 🙂
 To co mě totiž baví nejvíc je totiž  spojovat vnitřní krásu s tou vnější. Přímo ve vás  objevit váš vlastní styl, ve kterém se budete cítit ve své kůži, vytáhnout ho na povrch.. To je něco úžasného!
A pokud vás zajímají jiné ženy, které se tímto tématem zabývají (na českém trhu),  pak je tento článek pro vás. Nejprve jsem vám chtěla napsat pouze o jejich knížkách, ale v podstatě všechny tyto ženy mají nějaké projekty,  které vám mohou být celkově nápomocné.
ŽIVOTNÍ STYL PROTKNUTÝ AŽ NAVENEK. DO STYLU OBLÉKÁNÍ. PAK TO CELÉ FUNGUJE.
Tématem  propojení vnitřního stylu s vnějším se dle mého názoru nejkomplexněji zabývá Style koučing. Style kouč vede ženy na cestě nalezení vlastního stylu, který je odrazem osobnosti, zohledňuje fyzické dispozice i životní styl tak, aby vypadaly krásně navenek a zároveň se krásné cítily i uvnitř. Odhaluje, jaké barvy, střihy, styl oblečení, šperků a doplňků vám sluší a vyjadřují to, kým jste. Naučí vás se svými přednostmi správně pracovat a z módních trendů a široké nabídky v obchodech rychle vybírat, stejně jako rozpoznat, co můžete již navždy ignorovat. Výsledná image je pak nejen stylová, ale hlavně autentická a v souladu s vaší osobností. Nejenže sama porozumíte tomu, co vám sluší, co ne a proč, ale ke své kráse získáte navíc i klíč. V podstatě Image na míru.
Oproti tomu práce  některých stylistů může být trošku jiná (nechci je házet do jednoho pytle, určitě jsou i stylisti individuálnější, užívající přístup Style kouče) . Stylista chodí s lidmi nakupovat, obléká je podle posledních módních trendů. A to bez ohledu na to, jestli má představu o vašem životním stylu, pocitech, potřebách. Vy se s nimi můžete i nemusíte ztotožnit, ale povětšinou neporozumíte, proč vás stylista oblékl do daných barev, střihů, oblečení. Jinými slovy vám nemusí dát hlubší znalost o tom, jaké oblečení vám sluší.
Style koučing se dá studovat. Nedá se studovat v Česku, dá se studovat pouze ve Velké Británii, případně z různých koutů světa i online. Po jeho absolvování obdržíte titul Style coach TM. Odkaz, co vše nabízí, a více o celém Institutu Style Coachingu naleznete zde.
Pokud by se vám do studia Style coacingu nechtělo pouštět, ale chtěly byste si pouze tyto služby vyzkoušet, můžete u první certifikované Style koučky Dagmar Gabulové. Dagmar Gabulová občasně publikuje na svém blogu a na webu ji můžete kontaktovat pro její služby.
Dagmar je také autorkou knihy Styl, cesta ke kráse, sebevědomí a charismatu.
Její knížka je jedna z těch, která naťukává, že je potřeba poznat sama sebe a na základě své autenticity, jak vnitřní tak té vizuální vytvářet svůj vlastní styl. Výrazně apeluje na autenticitu, příklady dává na základě své vlastní cesty. Knížka je velmi příjemně zpracovaná, na krásném papíře, s krásnými fotkami a velmi pěkně ilustrovaná. Dagmar spíše směruje, abyste se touto cestou vydaly a ukazuje několikero typů v základních oblastech, sekcích. Určitě nečekejte z knížky stylistický/ Style Coach kurz. Rozhodně je všakjedna z těch, které alespoň dovedou provést obecným základem a neukazuje pouze určitý styl.

Pokud jde o stylistické kurzy, osobně jsem na základě recenzí a následně vlastních zkušeností měla nejlepší zkušenost se Školou stylu Backstage.  Mám pocit, že se nejedná pouze o školu stylistů, ale snahou Backstage je naučit individuální práci s klientkami. Takže pokud byste o stylistické práci uvažovaly, je tento kurz můj typ. Více o jeho náplni najdete zde. Stylistický kurz vyjde v současné době bez pár korun na 20 tis. Kč.
Jednou ze skvělých knížek, která z mého pohledu na českém trhu knih  nejvíce konkretizuje návod, jak dojít ke svému styl (ač i v této knize je to poměrně kratičký návod) je knížka Stylistkou sama sobě od Michaely Stabrynové.
Přebal knihy úplně nezaujal, ale to je asi to poslední, co budu vytýkat. Na 107 stranách, vkusně vytvořené, s autorčinými fotkami, názornými vzorníky učí Míša koncepčně a jasně od základů přemýšlet o sobě a svém stylu. Za mě nejužitečnější  průvodce z těch co zmiňuji k vytvoření osobního stylu, upozornění na chyby a celkově snahou minimalizovat přešlapy.

Další projekt, který se zabývá vlastním nastavením, abychom to, co je vevnitř správně prezentovaly navenek a cítily se přitom ve své kůži, je projekt Móda a Duše Táni Havlíčkové. Musím říct, že ač to pro mě zprvu znělo poněkud mysticky (ta duše tam..:)), tak duše je prostě jen slovo, kterým Tána vyjadřuje vnitřní nastavení. Nic víc, nic míň.
Táňa je původně návrhářkou, která v oboru módy začala pracovat už předrevoluční době, tedy snad nějakých víc než 30 let. Protože ji práce s módou přišla postupem času povrchní a chtěla se dostat více ke konkrétním lidem a  lidským příběhům (to mi něco připomíná:-)) , vypracovala na základě svých letitých znalostí systém, jak poznat kým jste. Její systém dovede rozdělit klientky do několika typů,  a dle svého zařazení pak dokážete volit oblečení pro sebe. Na svém blogu má na toto téma mj. eBook a kurz. Osobně jsem nečetla/nevyzkoušela ani jedno, ale jsem častým návštěvníkem jejího blogu, sledovatelem jejich  videí. A  jeví se mi, že ta její strategie, jak objevit vlastní styl,  docela funguje.  Základy této metody vysvětluje i v tomto videu.
Co na to říkáte? Mrkněte a dejte mi vědět, jestli jste se v tom našly a jestli to funguje i u vás.
Další ženou, která se zabývá propojením vnější a vnitřní krásy je make-up artiska a Stylistka Míša Měřínská. Míša na svém blogu publikuje články a videa, kde propojuje vnitřní a vnější krásu spíše na beauty úrovni. Pomáhá objevit např. že každá žena může nosit červenou rtěnku. Což chce (mezi námi děvčaty) taky odvahu. A trochu nalezení té vnitřní síly, krásy v sobě. Míša je autorkou ebooku (zdarma) a pak několika dalších placených ebooků, mj. i stylistického. Placené eBooky jsem nečetla, nemohu recenzovat, ale její blog čtu ráda, je hodně podobně nastavená jako já. Nebo já jako ona. Chápete 🙂
Abych si přihřála krapet vlastní polívčičky,  zkuste mrknout  na můj eBook zdarma,  Tento eBook ještě není přímo o nalezení a prezentování vlastního stylu, ale je jeho prvním krokem. V základech dává tipy,

  jak se vyhnout zbytečným útratám na poli ženské krásy
  jak propojit spokojenost s s krásou, krásu se spokojeností
  pomáhá objevit krásu v jednoduchosti
  pomáhá zamezit nákupním omylům
  řeší otázky co koupit teď a co později, za co neutrácet a proč
  řeší co je základ a co nadstavba
  ukazuje základy ze základů ženské krásy
  ukazuje konkrétní volby a tipy dle mojí pyramidy ženské krásy


OPAKEM VLASTNÍHO STYLU JE MÓDNÍ INSPIRACE
Knížky, od kterých ovšem nalezení vlastního stylu  nečekejte, a  které jsou v poslední době na trhu hodně zastoupené,  uvedu  také.  Jedná se o knížky „styl ala pařížanka“ , „styl ala italka“ Jsou skvělé na pobavení, inspiraci, podnícení kreativity, a také místem, kde můžete hledat to, co se vám líbí. Opravdu je miluju. Ale nečekejte od nich nalezení vlastního stylu, objevení toho jak být ve svém stylu  autentická, protože tento styl a způsob vám samozřejmě nemusí sednout.
Jedná se například o tyto knihy:
Jak se stát Pařížankou, ať žijte kdekokoliv. Tato knížka je krásně provedena, má skvělé fotky. Více o knížce najdete v jiném článku.

Se Šarmem Pařížanky –  tato knížka pro mě osobně byla zklamáním. Je pouze zhruba z 20 %  o francouzkém stylu, zbytek je spíše o Paríži jako takové. V podstatě průvodce Paříží v blogové fasádě. Za cca 400 Kč z mého pohledu moc nenabízí. Knížka je ovšem opět, jak kniha předchozí,  ve velmi pěkném provedení.
A když jsme u těch knížek z módní branže, tak vás můžu inspirovat tím, co mě v poslední době baví:
Ve jménu Gucci. Pokud hledáte nějakou autobigrafickou knížku ze světa módy a úspěchů, zkuste ji, vůbec není špatná. Jedná se o zajímavý rodinný příběh vzestupu a pádu Alda Gucciho, muže, který stál za rozvojem jedné z nejslavnějších módních značek vůbec, vyprávěný jeho dcerou Patricí Gucci. ​Mapuje hluboký milostný vztah Patriciiných rodičů, opírá se o autorčiny vzpomínky, milostné dopisy, rozhovory s matkou a nikdy nepublikované fotografie. Je to zároveň i příběh Patricie, která se ze zcela izolované a před světem tajené malé holčičky stala oficiální mluvčí značky Gucci a univerzální dědičkou otcova impéria.
A koukněte na ten obal! 🙂
Taky si na výdejnách radosti Zootu ráda beru (zdarma)  časopis Zoot. Už jste do něj nakoukly? Myslím, že se každým číslem zlepšuje a zlepšuje. Ikdyž, přiznávám, jsem trošku zaujatá, protože v Zootu pracuju 🙂 a tu firmu miluju 🙂 Znáte ji? 🙂
Jsem opravdu ráda, že čím dál více českých žen chce následovat to co je uvnitř nás samých, že toužíme být tím co jsme, také navenek. Že u nás na toto téma vznikají knížky a projekty, že se tímto tématem někdo zabývá. Považuji to za důležité. Snad vás můj dnešní  článek k tomuto kroku inspiroval, nebo nasměroval kam dál 
Mějte skvělý den,
Zuzka

„Styl je něco, co každý z nás už má. Všechno co potřebujeme udělat, je ho v sobě najít. „ Diane von Furstenberg

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account