Exotická, extravagantní, jednoduše čarovná. I tyto přívlastky klidně můžeme strelicii přiřadit. Svůj původ má v tropickém podnebí, ale postupem času si našla svoje místo na každém kontinentu. Výjimkou není ani ten evropský.
Svoje specifické jméno dostala od anglického krále Jiřího III. Konkrétně toto pojmenování získala strelicie podle jeho manželky Sophie Charlotte von Mekelenburg-Strelitz. Do Evropy se rostlina dostala ve druhé polovině 18. století. Původem je rostlina z Jihoafrické republiky, kde roste ve volné přírodě. Patří do rodu strelicií, kde existuje 5 druhů rostlin, avšak všechny jsou vyšlechtěné právě ze strelicie královské.
Výrazná je především svým vzhledem a tvarem květů. Mnohým připomíná ptačí krk a hlavu. V Holandsku si proto vysloužila i několik pojmenování, jako například ptačí zobák nebo hlava rajky, v Anglii ji nazývají rajský pták, v Južní Africe zase květ jeřábu. Její vzhled je skutečně exotický a ojedinělý. Na jednom stonku mívá obvykle 2 pestré květy najčastěji oranžové barvy.
Pěstování strelície v zahradě
Strelicie je druh rostliny, kterou si se žádnou jinou nezaměníte. První květy přináší až po 3-5 letech pěstování. Dorůstá do výšky 1–1,5 metru (některé druhy až 2 metry). Listy vyrůstají už od země v listové růžici. V jižní Evropě se strelicie dokonce pěstují v parcích nebo na záhonech hradů a zámků.

Ideální podmínky a pěstování
Exotický druh rostliny si logicky vyžaduje také o něco exotičtější podmínky. První podmínkou je dostatek slunečního světla. Dokonce jako jedné z mála rostlin jí nepřekáží ani přímé sluneční záření. V našich končinách jde čistě o pokojovou rostlinu. Umístění by tedy mělo být na okně nebo v části, kde je dostatek slunečního světla. Ideální místo je východní okno.
Zálivka není nijak specifická. Půda by nikdy neměla úplně přeschnout. V závislosti na velikosti rostliny stačí zalévat každých 10–12 dnů. Dobré však je, abychom strelicii čas od času orosili rozprašovačem.

Půda a přihnojování
Pro dostatek živin je podstatné, aby rostlina měla půdu s ideální kyselostí. Pro strelicie je doporučené pH 6,5. Skvělou volbou je směs rašeliny a písku. Na spodek nádoby je vhodná i drenáž. Volte raději vyšší a širší nádobu.
Nádherná květina se kterou se dají vytvářet zvláštní vazby. V Monastiru jsem se kochala nádherně kvetoucími strelíciemi…fantasticky  vyniknou ve větších uskupeních
 

1 Komentář
  1. Lenka Hudečková 12 měsíců ago

    Krása, Strelicii znám již dlouhé roky, kdysi v mém dávném životě mě kolega pověřil, abych mu sehnala kytku k 50. narozeninám jeho ženě. A v obchodě mi prodali tuto krásku… od té doby ji znám 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account