Karafiáty patří mezi tradiční květiny a s růžemi jsou jednou z nejčastějších květin, které darujeme našim blízkým. Tyto krásné květy jsou známé také pod názvem jako “Květiny bohů”.
Díky jejich zajímavosti a kráse jsou také spojovány s různými fakty a zajímavou historií. Na celém světě existuje více než 300 druhů různých karafiátů a můžete si být jisti, že karafiát, stejně jako růži, naleznete opravdu po celém světě. V dnešním článku si povíme několik zajímavých faktů o karafiátech. Tak se na ně pojďme společně podívat.
 
KARAFIÁTY JSOU ZNÁMÉ POD NÁZVEM KVĚTINA BOHŮ
Název dianthus znamená z řečtiny v překladu květ bohů. Termín vytvořil a poprvé použil řecký botanik Theophrastus a vědecký název “Dianthus Caryophyllus” se překládá právě jako květina bohů. Můžete se setkat také s výrazy jako “Nebeská květina”. No uznejte, nejedná se opravdu o kouzelné jméno, které dokonale vystihuje krásu karafiátů?
 
VYSVĚTLENÍ NÁZVU KARAFIÁT
Mnoho lidí věří, že název karafiát pochází ze slova korunovace nebo “corone” což znamená v překladu květinovou girlandu. Jelikož se karafiáty běžně používají v řeckých obřadních korunách, není divu že zde vznikl název právě pro tyto květy.
 
KARAFIÁTY JSOU JEDLÉ ROSTLINY
Nejen že karafiáty vypají krásně, ale dokonce patří mezi jedlé rostliny! Ovšem není mnoho důvodů k radosti, jelikož většina lidí, která kdy ochutnala karafiáty tvrdí, že mají velmi nevýraznou chuť. Nicméně se i přesto velmi často můžete setkat s karafiáty na různých dezertech nebo salátech, kde tvoří zejména estetickou dekoraci. Karafiáty se navíc používají k dochucování různých vín, likérů a piv po více než 400 let.
 
KARAFIÁTY SEŽENETE TÉMĚŘ V KAŽDÉ BARVĚ!
Karafiáty seženete opravdu v široké škále barev! Ačkoliv mezi nejčastější barvy patří hlavně růžovo-fialové odstíny, bílá barva, žlutá, oranžová,červená nebo zelená, která byla vytvořena pomocí šlechtění. Díky jejich široké paletě barev byly karafiáty ve starověku používány jako měna.
 
BARVU KARAFIÁTU MŮŽETE SNADNO ZMĚNIT
Ačkoliv se karafiáty nachází ve velkém množství barev, věděli jste, že i tuto barvu lze změnit? Můžete to udělat přímo u vás doma. Jediné co k tomuto pokusu budete potřebovat je sklenice vody a potravinářské barvivo. Stačí když si vezmete sklenici vody, do níž přidáte 20 kapek potravinářské barvy. Poté do sklenice namočíte bílé karafiáty a necháte je ve sklenici po dobu 24 hodin. Karafiáty za tuto dobu absorbují požadovanou barvu a za den máte výsledek ve formě vámi zvolené barevné kombinace karafiátu.
 
DLOUHÁ ŽIVOTNOST KVĚTŮ
V dnešní době je krása karafiátů podceňována a je to opravdu velká škoda! Věděli jste že jako rostlina je schopná růst až po dobu dvou let? Navíc ve váze vám karafiáty vydrží dělat parádu po dobu až dvou týdnů! A tomu se už říká opravdová výdrž.
 
BOGOTÁ JE HLAVNÍM MĚSTEM KARAFIÁTŮ
Právě Kolumbie je největším producentem karafiátů na světě a není divu že právě hlavní město Bogotá je známá taktéž jako hlavním městem karafiátů. Ovšem pozor! Národní květinou kolumbie není karafiát. Ten je naopak národní květinou pro Monako, Španělsko a Slovinsko. Zároveň se také často používá jako symbol pro různá bratrství a spolky.
 
LÉČEBNÉ VLASTNOSTI KARAFIÁTŮ
Je známo, že karafiáty mají významné léčivé vlastnosti a používají se tak při léčbě různých onemocnění. A to jak duševních, tak i fyzických jako je například vypadávání vlasů, nepříjemné svalové napětí, žaludeční a kožní problémy. Jejich portfolio pomoci je opravdu obsáhlé!
 
Ať už máte karafiáty rádi nebo ne, rozhodně byste jim měli dát šanci! A to ať už zvolíte jednoduchou kytici plnou karafiátů nebo různorodější kombinace, jejich krása se rozhodně nikam nevytratí. Pomozte nám zbořit mýtus, že karafiát patří pouze ke smutečním událostem a dejme jim větší šanci zazářit – zaslouží si to!
 Minulý týden jsem se bavila s majitelkou květinářství a potěšující zpráva…rozvíjí se prodej karafiátů.
 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account