Před nedávnem jsem zařizovala svou první domácí pracovnu a musím se přiznat, že jsem nasekala pár chyb, kvůli kterým jsem musela následně hodně věcí předělat. Proto Vám chci dát pár tipů na zařizování domácí pracovny, nebo kanceláře + upozornit na chyby, kterých je vhodné se vyvarovat.

Jakou místnost pro pracovnu vybrat?

Pracovna nemusí být nijak velká, ale je vhodné, aby byla oddělená od zbytku bytu, nebo domu dveřmi a mohli jste v ní mít klid na práci. Určitě vybírejte místo, ve kterém je hodně světla, avšak řešené tak, aby Vám přímé slunce nesvítilo na kancelářský stůl, případně se toto dalo během slunečných dnů eliminovat- například žaluziemi noc a den, nebo závěsy. Klasické žaluzie příliš vhodné nejsou, protože světlo prosvítá mezerami mezi nimi. V ideálním případě si pracovní stůl umístěte k oknu tak, abyste měli výhled ven- bude to pro Vás mnohem příjemnější, než koukat do zdi a budete moci občas přeostřit zrak pohledem do dálky, což funguje dobře proti jejich únavě.

Výmalba pracovny / kanceláře

Osobně jsem vymalovala jednu stěnu kanceláře tmavě červenou barvou, což se ukázalo být jako špatný nápad. Tmavá stěna pohlcovala hodně světla a měla jsem pocit, že vytváří ne zrovna příjemnou atmosféru. Kancelář nemusí být rozhodně celá bílá, ale snažte se volit světlé, příjemné a spíše zemité barvy jako je světle hnědá, béžová, slonová kost apod. Já osobně jsem si dala dovnitř hodně rostlin v bílých dekoračních květináčích a to včetně poměrně velkého banánovníku- chtěla jsem si vnést do pracovny kousek přírody, kterou mám tak ráda a navíc jak je známo- zelená barva působí příznivě na oči.

Kancelářský nábytek a jeho rozmístění

V dnešní době, kdy máme většinu věcí v počítači, není třeba mnoho nábytku, nicméně pracovní stůl s úložnými prostory a alespoň jedna skříňka na šanony a podobné materiály jsou nezbytnost. Kancelářský pracovní stůl volte vždy spíše mírně větší, než menší a ideálně ho umístěte k oknu tak, že se díváte směrem ven (pozor- ne naopak, protože jinak by Vám slunce způsobovalo odlesky na obrazovce PC). Veškeré potřebné dokumenty se snažte mít co nejvíce při ruce, takže je vhodné je umístit na poličku, která je součástí většího psacího stolu, nebo do otevřené kancelářské skříně, kterou máte umístěnou hned vedle Vašeho stolu.

Tagy:
8 Komentářů
 1. Tereza Poláková 5 měsíců ago

  Já mám taky takovou malou pracovnu, kterou jsem si udělala místo šatny 😀 . Zjistila jsem totiž, že šatnu nepotřebuju, že se mi vejde všechno oblečení do vestavěné skříně, kterou máme v ložnici, tak mám místo šatny pracovnu, kterou využiju víc, protože mám 3x v týdnu home office 🙂 . Už tady mám skoro všechno zařízené, dokonce jsem si koupila už i rolety den a noc, takže mi konečně dovnitř nesvítí slunce a já si tak nemusím pořád posouvat notebook sem a tam 😀 .

 2. Kamila Novotná 11 měsíců ago

  Já pracuji na home office a mám doma zařízenou pracovnu. Nedávno jsem se rozhodla pro modernizaci svého domu tím, že jsem si pořídila žaluzie do oken na míru. Díky nim si mohu nastavit, jaké světlo budu mít v místnosti. Žaluzie jsou praktické a často je využívám k regulaci světla, aby se mi lépe pracovalo.

 3. Běla Víznerová 1 rokem ago

  Článek super, budu zařizovat pracovnu manželovi (3 dny z týdne bude pracovat z domova). Řešili jsme hlavně prostor, který máme pro pracovnu malý. Pořídili jsme pohodlnou židli https://www.expedo.cz/kancelarska-zidle-birkel_149501i?v=232227 a psací stůl https://www.expedo.cz/kancelarska-zidle-birkel_149501i?v=232227 s dokonalým úložným prostorem. Manžel je nadšený, žádnou další skříňku nepotřebuje, do psacího stolu se mu vše vejde.

 4. Hanka Vránová 1 rokem ago

  Super článek. Mě dost zaujalo to s těmi žaluziemi. Právě tento problém teď v pracovně řeším. Mám tam klasické žaluzie, ale i tak mi do pracovny hlavně dopoledne dost svítí. Je to celkem nepříjemné, protože pak člověk prakticky nevidí na počítač. Vidím to tak, že si tam do okna nejspíš nechám nainstalovat takové ty venkovní rolety. Myslím si, že ty by mohly tento problém vyřešit.

 5. Toto sa mi určite hodí.

 6. Díky za zmínku o přeostřování očí: drobný detail, který ale zásadně ovlivňuji kondici očí a potažmo i pohodu a výkonnost 🙂

 7. NelaVávrová 1 rokem ago

  Krásná inspirace, ale bohuzel mame maly byt tak mame pracovnu zaroven v obyvaku.

 8. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Zajímavé postřehy a mně nezbývá než souhlasit.
  Pracovnu mám dostatečně velkou, vpravo od monitoru mám umístěný sloupek úložných boxů, vlevo mám tiskárnu. Samozřejmě větší pracovní stůl a ještě jednu menší skříňku s otevřeným prostorem a dvěma šuplíčky.
  Kdybych tu všude neměla binec, tak bych i nafotila 🙂
  Barvu mám meruňkovou 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account