Správná likvidace odpadů v domácnosti je poměrně probírané téma. Stále však existují skupiny, které si s touto problematikou neví rady. Z průzkumu pro Pražské vodovody a kanalizace vyplývá, že každé třetí dítě a mladistvý z hlavního města stále vyhazují zbytky jídel do záchodu, což je alarmující zjištění vzhledem k množství potravinového odpadu v naší společnosti. Tyto návyky si často osvojují z domova, kde kopírují chování ostatních členů domácnosti, včetně svých rodičů. Tento fakt poukazuje na důležitost zlepšení vzdělávání o udržitelném způsobu nakládání s potravinami a nutnosti změny postoje k problematice potravinového odpadu.

Podobně jako v případě zbytků jídla se nedostatečné povědomí o likvidaci odpadů projevuje i v dalších oblastech. Například 50 % dětí a mladistvých si myslí, že nevadí vyhodit do WC kávovou sedlinu. Nedostatečně povědomí mají také o likvidaci olejů a tuků na smažení, vyhazování, nedopalků, kontaktních čoček nebo vlhčených ubrousků do záchodu.

Nesprávná likvidace odpadů může mít vážné následky

Neuvědomují si, že takovéto zacházení s odpady může způsobit vážné problémy s čištěním odpadních vod. Tyto materiály se totiž v odpadních vodách nedokážou rozložit a mohou způsobit ucpaní kanalizace, zpomalení či zablokování čerpadel a filtrů, což může vést k velkým problémům při čištění odpadních vod a v horším případě k znečištění vodních zdrojů. Například vylévání tuků a olejů na smažení do záchodu může mít vážné dopady na domácí odpadní trubky a kanalizaci. Tuky a oleje, které jsou vypouštěny do kanalizace, se usazují na vnitřním povrchu potrubí a mohou způsobovat vznik tukových zátek, které mohou vést k ucpání trubek a k vyplavení bytů. Proto je důležité tyto materiály správně třídit a likvidovat, například tím, že oleje a tuky vyhazujete do popelnic k tomu určených nebo je shromažďujete v nádobách a následně je odevzdáte do sběrných míst pro likvidaci odpadu.

Foto: se souhlasem PVK

Návyky si děti nosí z domova

Z průzkumu vyplynulo, že chybné návyky při likvidaci odpadů souvisí s tím, co vyhazují ostatní členové domácnosti, včetně rodičů. „Doporučujeme proto rozvíjet osvětu o správné likvidaci odpadů v domácnosti nejen u dětí, ale také i dospělých. Neměl by to být problém, protože 8 z 10 dětí je ochotno změnit svůj přístup k vyhazování odpadu. Kromě rodiny by nejraději přijímaly osvětu ve škole nebo prostřednictvím sociálních sítí. Pětina dětí by si ráda vyslechla osvětu od oblíbeného influencera,“ uvedla Eva Waldaufová z výzkumné agentury NMS Market Research.

Edukace na sociálních sítích

Do osvěty se zapojil také zpěvák Jan Bendig, který má na svém Instagramu přes 333 tisíc sledujících a umístil se také v letošní anketě magazínu Forbes 30 pod 30. „Sám jsem dříve neměl tušení, že některé odpady do WC vůbec nepatří a co mohou nadělat za škody, pokud se jich takto zbavujeme. Správná likvidace odpadů v domácnosti je důležitá nejen pro udržení čistoty a zdraví našeho okolí, ale také pro ochranu naší přírody a budoucí generace. Proto se rád zapojuji do edukačních kampaní, které pomáhají šířit povědomí o této problematice a motivují lidi k odpovědnému chování,“ uvedl k tématu zpěvák.

Některé odpady jsou ale dobře komunikované. To, že do WC nepatří hygienické potřeby, kondomy, léky nebo chemikálie, ví téměř všechny děti, bez ohledu na jejich obecné povědomí.

*Průzkum provedla pro Pražské vodovody a kanalizace agentura NMS Market Research na vzorku 211 respondentů (obyvatel Prahy) ve věku 12-17 let v dubnu 2023.

Zdroj: Pražské vodovody a kanalizace

Foto: Shutterstock a se souhlasem Pražské vodovody a kanalizace

Tagy:
6 Komentářů
 1. KateřinaŠlimarová 1 rokem ago

  Jídlo se zdražuje, nevím co je to trend. U nás ne.

 2. No je to problém pretože jedlo do kanalizácie nepatrí a môže ju aj upchať

 3. Tak v prvé řadě se u nás snažíme s jídlem neplýtvat a tím pádem ani nevyhazovat. Na druhou stranu, když se někdy stane, že zbydou dvě lžíce bramborové kaše, či trocha polévky, no tak to tedy do záchodu také vhodím.
  Jinak klasický odpad jako slupky z brambor, ze zeleniny, z banánů…..tak to jde u nás do normální černé popelnice, bo tu na bioodpad u nás ve městě nemáme.

  • Lenka Hudečková 1 rokem ago

   aha, já myslela, že hnědé popelnice na bio odpad jsou již povinné v každém městě…. a u nás nám je před lety dali s tím, že je i povinnost do nich házet ten bio odpad…. tak to koukám. My tu máme na každém rohu jednu.
   Sic je pravda, že lidé jsou … no… radši to nenapíšu, ale jak je někomu zcela jedno, co kam hodí, tak i do bio dají klidně karton nebo kus koberce, což mi hlava nebere.
   Když už jsou, tak proč netřídit???

 4. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  ufff, to je děs. Jednak se snažíme nevyhazovat potraviny, a to tak, že vůbec.
  Nicméně občas zkysne zbytek polévky, tak ten jde do WC, ale pokud něco z tuhé stravy, to dáváme do bio odpadu. Zrovna tak jako slupky a pod. Máme doma kyblík na Bio a vynášíme ho do hnědého kontejneru, v létě i v zimě.

 5. NelaVávrová 1 rokem ago

  Snažím se neplýtvat potravinama…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account