Jak bojovat v zimě proti tmě….inspirace ze severu…
 
Ve Švédsku ve většině oken svítí lampičky, které v době vánočních svátků vymění za vánoční svícny a  skoro v každém okně tak svítí lampy, vánoční svícny, hvězdy. Švédové se navíc snaží tmu všelijak zmírnit. Desítky, stovky světel v každé vesnici či městečku. Švédové rozhodně na elektřině nešetří . A kromě spotřeby elektřiny mají také vysokou spotřebu svíček .Svíčky jsou  oblíbeným prodejním artiklem a koupíte je téměř všude. Hoří v každé domácnosti a přispívají k příjemné a útulné atmosféře při dlouhých zimních večerech, dokonce to zahřeje…. Také krby, kachlová kamna či teplo sauny….
 
 

 
Ve skandinávském interiéru se klade na osvětlení velký důraz. Kromě hlavního centrálního světla, napomohou lampičky a svíčky navození příjemné útulné atmosféry. Ve Švédsku přetrvává tradice rozsvěcování lampy v okně – na okenních parapetech. Původně se dávaly do oken svíčky nebo petrolejky, aby pocestný za nečasu našel cestu do úkrytu. Dnes si všichni dávají do oken lampičky…
 

 
13.12. se slaví Svátek světel – svátek sv.Lucie – který ve Švédsku patří  dodnes k největším tradicím. Vyhlašuje se soutěž o volbu Lucie. Během dlouhé zimy se  Švédové každý rok těší na oslavy Lucie. Třináctého prosince v časných ranních hodinách prochází průvod za zpěvu vánočních koled leckde. V čele průvodu jde  Lucie se sepjatýma rukama, na hlavě má korunu se svícemi jako předzvěst konce nejtemnějšího období roku. Zpívá a dává naději, že po tmě se k nám vrátí světlo. Lucie je oblečena do bílé košile přepásané červenou stuhou. Její průvod se skládá z “malých” podobně oblečených dívek, které drží v ruce svíčku, a dále z chlapců s hvězdou – mají na hlavě vysokou papírovou čepici se zlatou hvězdou a v ruce další zlatou hvězdu na tyčce, což je pozůstatek tradice známých Tří králů.
 

 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account