K tomu, aby nám růže na zahrádce krásně rostly a hlavně kvetly, je zapotřebí dodržet pár základních zásad. První z nich by měl být výběr správného místa tak, aby v pozdějších letech měla rostlina dostatečně prostoru a světla ke svému životu. Nejvhodnější dobou pro výsadbu jsou podzimní měsíce (do zámrazu), nebo pak období března až dubna, než růže začnou více rašit.
 
Základní druhy růží a jejich výška:
velkokvěté/čajohybridy: 50-120cm, většinou plnokvěté
velkokvěté/floribundy: podobné čajohybridům, květy jsou ve skupenstvích s více květy
mnohokvěté: výška 50-100cm
floribundy: nižší růže, 4-9 květů v květenstvích
polyantky: květenství mnoha malých květů
sadové: vzpřímené růže, 1,2 -2 m, některé i 3m
pnoucí: růže s dlouhými výhony, dorůstající do 2 – 4 metrových výšek
miniaturní:  výška do 40cm s drobnými květy
půdopokryvné: do 50cm, výhony pokrývají půdu
Výsadba a substrát:
Zvolíme vhodné stanoviště, na slunném a vzdušném místě. Půda by měla být dobře propustná, humózní, písčito-hlinitá. Prostokořennou sazenici růže namočíme do kýble s vodou na 12 až 24 hodin. Před samotným namočením zakratíme kořeny rostliny a zkrátíme výhony seříznutím na 1-3 očka (pakliže sázíme na jaře, při podzimním sázení ponecháme samotný řez až na předjaří). V mezičase vytvoříme jámu zhruba o hloubce 60cm, jejíž dno a boky řádně prokypříme vidlemi a přidáme substrát vhodný pro růže, nebo dobře vyzrálý kompost. Rostlinu poté zasadíme zhruba o 5cm níže než rostla u pěstitele (řídíme se dobře viditelným “uzlem”, který po zasazení musí být v zemi). 
 Hnojení:
Krátce po výsadbě hnojení není potřeba, obzvláště pokud jsme použili speciální substrát určený pro růže, který obsahuje základní potřebné živiny. V následujících letech je potřeba doplňovat základní prvky, jako jsou dusík, fosfor, draslík, vápník, železo, hořčík. To lze snadno učinit přidáním organických hnojiv, většinou již správně namíchaných přímo pro růže. Hnojíme převážně v předjaří (např. Cereritem), dále pak v době kdy se začínají tvořit poupata, koncem června a na přelomu října a listopadu, kdy doplňujeme především draslík a fosfor.
Zálivka:
Zálivka v případě růží je velmi podstatná – výrazně ovlivňuje nasazení a tvorbu květu a růst silných výhonů. Občasné zalití deštěm je nedostačující. Vydatnou zálivku dodáváme v průběhu vegetace (mimo hlavní sluneční úpal) zhruba jednou týdně. Správně nahrnutá zemina kolem keře by měla zajistit, aby voda neodtékala jinam. Vzhledem k tomu, že růže koření poměrně hluboce, je důležité dodat rostlině správné množství vody (až 50l na 1m2). Ve většině případů toto množství vystačí zhruba na 10 až 14 dnů. Ve velmi horkém létě interval zkrátíme. Na konci vegetace začínáme zálivku zmírňovat (zhruba od konce léta). Neopemeneme také na zálivku před prvními mrazíky, aby rostlina během zimy neuhynula suchem

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account