Opatrnost při uzavírání smluv v porodnicích

Pojištění pro dítě má smysl ve chvíli, kdy jsou rizika spojená s vážnou nemocí nebo trvalými následky. Dětská pojistka může finančně pomoci ve chvíli, kdy jeden z rodičů zůstane doma s nemocným dítětem. Důležité je i to, aby byli správně pojištěni také rodiče.

Stává se běžnou praxí, že čerstvé rodičky v porodnici navštíví „pojišťovák“ a vnucuje jim komerční připojištění jejich čerstvě narozených potomků. Podle některých finančních poradců je tento způsob uzavírání smluv daleko za hranicí etiky a dobrých mravů. ,,Pojišťováci” často chodí do porodnic a nabízejí maminkách pojištění, které nevědí, čí jsou. Takto uzavřené smlouvy nejsou samozřejmě výhodné ani pro děti, ani pro maminky. Klade důraz na spořicí složku pojištění, čímž vychází podstatně dráž než klasické spořicí finanční produkty. Ve výsledku takové komerční připojištění nejenže nenabízí krytí vážných rizik, ale nevyplatí se ani z hlediska spoření.

U dětské pojistky je důležité rozlišovat, zda chceme dítěti spořit, nebo ho pojistit. Prioritou životního pojištění by mělo být krytí vážných životních rizik. Investiční složka by měla být oddělená a to bud formou investic nebo stavebního spoření. Většina pojištění také kryje pouze krátkodobé rizika – denní odškodné a hospitalizace. Taková pojistka neřeší finanční náklady spojené s dlouhodobou péčí, kdy se dítě stane invalidní nebo potřebuje dlouhodobou péči. 

Rodiče, kteří chtějí zodpovědně pojistit své potomky, měli vždy začít u svého vlastního pojištění. Děti na rozdíl od rodičů nejsou těmi, kteří do rodinného rozpočtu přinášejí peníze. Smysl pojištění nespočívá ve vylepšení příjmu, když se něco stane, ale v jeho dorovnání, když se stane něco natolik závažného, co rodině příjem sníží.

Dítě si například zlomí nohu – po finanční stránce toho moc nehrozí jak rodině, tak do budoucna samotnému dítěti. Myslet je potřeba na to, kde bude brát rodina peníze v momentě, kdy se bude muset o nemocné dítě starat, a kde bude brát peníze dítě, jemuž vážná nemoc nebo trvalé následky kvůli úrazu zabrání peníze vydělávat.

Pojištění dítěte

Sjednání připojištění dítěte v pojistce dospělého nebo přímo pojištění pro děti se pohybuje v řádu desetikorun až několika málo stokorun měsíčně.
 
Pojištění dítěte by mělo krýt:
 
trvalé následky úrazu, a to na pojistnou částku minimálně ve výši jednoho milionu korun.
 
riziko vážných nemocí s pojistnou částkou sjednanou minimálně ve výši půl milionu korun.

Pozor na výluky
Pojišťovny v mnoha případech vylučují z pojistného plnění vrozené vady dítěte, nebo psychické příčiny, které jsou častým důvodem dětské invalidity.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account