Mangostan je ovoce velikosti rajčete s průměrem okolo sedmi centimetrů (2,5 až 7,5cm). Na horní straně povrchu má kališní lístek. Má hrubou kožovitou slupku (silná 6 až 9mm), která má červenohnědou až fialovou barvu. Uvnitř se nachází čtyři až sedm dílků s měkkou bílou sladkokyselou dužinou a podlouhlými jadérky, které se také mohou konzumovat.

Obsah živin

Plody obsahují menší množství bílkovin, minerálních látek a tuků, přibližně jednu sedminu tvoří cukry a škroby. Mangostan je bohatý na vitamin C, vápník, antioxidanty, kyselinu elagovou, fytovou, chlorogenovou a vlákninu. Jeden plod mangostanu obsahuje až 5g hrubých vláknin.
Energetická hodnota dosahuje až 300 KJ tj. kolem 70 Kcal.

Mezi nejdůležitější účinné látky mangostanu patří Xanthony (patří do skupiny flavonoidů). Plod mangostanu je nejbohatším přírodním zdrojem xanthonu na světě. Xanthony se počítají k tzv. superoxidantům (boj proti volným radikálům).

Účinky na organismus

Mangostan se používá k antiobiotickému a antiparazitnímu hojení ran, tuberkulózy , malárie a dalších infekcí. Mangostan má vysoce účinné protizánětlivé a bolest tlumící vlastnosti. Používá se při vyrážce, ekzémech a různých kožních nemocech. Podle zachovaných tradicí se mangostan používá při zánětu ušní sliznice, při katarech (zánětech nosu, krku a dýchacích cest), zánětech močových cest, střevních potížích a průjmech.
V oblasti Karibiku se používá část z mangostanu jako posilňující prostředek proti únavě a nevolnosti. Brazilci používají podobný čaj jako pomoc při potížích zažívání. Na Filipínách se používá výtažek z plodu na snížení teploty. Stejně tak se používá rozkrojený plod proti bolestem břicha a to tak, že se rozpůleným plodem potírá bolestivé místo.
Rostlina
Mangostan - květ - kliknutím zobrazíte obrázek v plné velikostiStrom Mangostan dorůstá do výšký sedmi až dvacetipětimetrů. Kůra stromu je tmavě hnědá, má krátké stále zelené, tlusté, kožovité listy. Květy jsou 2,5 až 5 cm široké, které se nachází ve skupinách po 3-9 na špičkách větví. Mladé větvičky vyrůstají z paždí vstřícných listů, takže větve jsou uspořádané symetricky. Strom obsahuje žlutý latex, který při poranění vytéká.
vJak loupat mangostan, jak ho jíst, jaké je použití exotického ovoce - Taky  - 2021

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account