Mytí oken nepatří k úplně oblíbeným činnostem, ale jde o nutnou součást důkladného úklidu, které se během roku v domácnosti nevyhnete. Jak na snadno umytá okna beze šmouh?

Kdy mýt okna a co budete potřebovat

V základu je vhodné si na mytí oken vybrat vhodné počasí. Nehodí se žádný extrém, to znamená, že pokud už mrzne, raději odložte očistu oken na lepší počasí. Poku byste trvali na tom, že budete uklízet v zimě, snížili byste tím zbytečně účinnost mycích prostředků.

Vhodné ale paradoxně není ani extrémně slunečné počasí. Slunce totiž způsobí rychlejší zasychání vody i přípravku na mytí, což vede k vytvoření nežádoucích šmouh. K mytí oken si tak vyberte den, kdy se teploty vyšplhají na cca 5 °C a panuje zataženo. Maximální teploty by neměly překročit přibližně 20 °C.

V případě ručního mytí oken představuje důležitou pomůcku tzv. rozmývák. Jde o návlek na stěrku, pro který je typický hustý vlas. Tím rozetřete mycí prostředek a poté ho důkladně stáhnete stěrkou s gumovým lemem. K závěrečnému vyleštění použijte utěrku z mikrovlákna.

Improvizovaně můžete rozmývák nahradit též houbou na mytí aut, případně jednoduše i namočeným hadrem.

Čím mýt okna aneb prostředky nejen z obchodu

Co se týče vhodného přípravku, měl by mít prostředek hlavně odmašťující účinek. Speciální čističe na okna si koupit samozřejmě můžete, jejich výhodou je hlavně to, že odpuzují nečistoty. Jestliže za ně utrácet nechcete, postačí vám ale i obyčejný saponát. Použít můžete i jakýkoli alkoholový čistič. Někteří uživatelé tak přísahají dokonce na použití obyčejné francovky.

Stejně tak představuje účinný domácí trik mytí oken sodovkou. Právě ta vám totiž dovolí umýt okna beze šmouh. K populárním „babským“ radám se řadí i využití octa, který je velmi účinným a současně přírodním čistícím prostředkem s univerzálním využitím.

Zásadně se naopak při čištění oken vyhněte jakýmkoli abrazivním prostředkům. Tyto čističe by mohly způsobit poškrábání či jiné znehodnocení.

Jak mýt okna jednoduše díky elektronickým pomocníkům

Nechce se vám okna složitě a zdlouhavě mýt ručně? Dnes existuje široký škála vhodných pomocníků, které vám tuto část pravidelného úklidu výrazně usnadní. Elektrické čističe na okna dokáží skleněné tabule vyčistit během několika minut a téměř bez námahy.

Prakticky se tyto přístroje dělí na dvě kategorie – vysavače na okna a robotické čističe. Rozdíl tkví v tom, že klasický vysavač stále musíte obsluhovat sami.

Toto zařízení využívá techniku mokrého vysávání znečištěné vody. Výhodou takového přístroje je hlavně to, že vám usnadní nejen mytí oken, ale i úklid mnoha jiných míst vaší domácnosti. Využijete ho pro čištění sprchového koutu, obkladů, zrcadel i skleněného stolu.

I robotický čistič vám úklid ulehčí, a to dokonce ještě výrazněji. Tento přístroj se totiž po okenní tabuli zvládne pohybovat jednoduše sám. Oceníte ho především při úklidu velkých ploch. Rozdíly i specifikace obou druhů těchto spotřebičů najdete například na různých srovnávačích.

Tagy:
2 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

    prima rady, musím je nechat přečíst manželovi, on u nás myje okna..

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account