Muzeum Českého ráje se nachází v památkové zóně města Turnova, ve Skálově ulici čp. 71, 100 m od náměstí Českého ráje, cca 5 minut od autobusového nádraží  v centru a 20 minut od Terminálu u vlakového nádraží.

18.5.2018 – 31.12.2019

Muzejní noc, která proběhla v pátek 18. května 2018, začala zcela netradičně, protože na jejím úplném začátku byla zahájena výstava s názvem Luminiscence – cesta světla, která zaujímá návštěvníka jak svým obsahem, tak neobvyklými prostory, do kterých bude zasazena. Výstava se totiž nachází v historických sklepeních turnovského muzea, které se nachází pod bývalou budovou zájezdního hostince „U zlatého Bažanta“, dnes administrativní budova Muzea Českého ráje. Sklepy od jejich vyčištění a rekonstrukce, která proběhla v roce 2011, byly veřejnosti zpřístupněny dosud jen dvakrát!!! Sama o sobě výstava je velkým lákadlem. Má totiž za úkol návštěvníka seznámit přístupnou formou, doplněnou o mnoho názorných exponátů, s jevem luminiscence, tedy světélkováním obvykle pevných nebo kapalných látek. Představte si, že přijdete do tmavého sklepení, kde budou svítit předměty a látky vám známé i neznámé různými barvami…a v tu chvíli si řeknete: „Jak je možné, že samovolně svítí?“ Oni zase tak sami od sebe nesvítí, jev luminiscence totiž vzniká excitací atomů, které lze docílit odlišnými způsoby, např. působením ultrafialových paprsků, chemickou reakcí nebo zahřátím. Podle toho, čím bylo vybuzení atomů způsobeno, rozlišujeme různé druhy luminiscence, které budou na výstavě postupně představeny.

Za použití bohatého obrazového materiálu a především názorných předmětů vám budou představeny široké možnosti využití luminiscence ve vědě, lékařství i každodenním životě, a postupně zjistíte, že luminiscence je všude kolem nás; nyní zejména díky světelným zdrojům založeným na svítivých diodách (LED). Dozvíte se, anebo přímo uvidíte, že schopnost světélkovat mají některé minerály, živočichové, rostliny, ale i syntetické materiály a peníze. O muzejní noci, ale i poté se budeme na vás těšit a doufáme, že se na cestě světla do útrob našeho sklepení neztratíte.

Výstava vzniká ve spolupráci s firmou CRYTUR, spol. s r.o., autoři některých panelů jsou Ivan Pelant (FZÚ) a Jan Valenta (MFF UK). O spolupráci a zapůjčení dalších exponátů probíhají jednání s dalšími významnými firmami.

Muzejní noc bude mít ve svém programu ještě jedno zajímavé specifikum a velký tahák. Na vernisáži výstavy Luminiscence – cesta světla a ještě na dvou pozdních dvacetiminutových koncertech zahraje na velmi netradiční hudební nástroj zvaný Bohemian Cristal Instrument Lenka Morávková. Lenka Morávková studuje na kalifornské univerzitě obory etnomuzikologie a digitální kompozice, momentálně žije v Los Angeles, kde i hudebně působí. Do Čech se vrátila jen na krátké období trvající několik měsíců a u nás v muzeu můžete slyšet jedno z mála plánovaných vystoupení v Čechách!

Upozornění pro návštěvníky: Z důvodu omezeného prostoru ve sklepení je možné na výstavu pouštět pouze skupiny do 15 osob.

Ve sklepě je chladno, proto i během letního období doporučujeme vzít si něco teplého na sebe.

Z bezpečnostních důvodů každý návštěvník dostane před vstupem do výstavních prostor ochrannou helmu.

Sklepení muzea / Výstava prodloužena do 31. 12. 2019

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account