Každá kočka je jiná. Žádná kočka není tak docela obyčejná, a to vůbec nemusí jít o nějaké zvláštní kočičí plemeno. I klasická kočka domácí vetkne domovu magickou atmosféru a obohatí ji svým osobitým kouzlem. Je to šelma, která člověku dovoluje být ji poblíž.
 
Bez respektu to nepůjde
Kočka vyžaduje respekt, na tom by měl být založený každý vztah kočky a jejího chovatele. To potvrzují i samotní chovatelé. Právě respektem ke kočce, jejím instinktům a potřebám si zajistíte spokojené soužití.

    Když bude šťastná kočka, bude šťastný i její chovatel.
    Zlobí-li kočka, zpravidla to dělá z nudy.
    Tím nejjednodušším způsobem, jak zajistit, aby kočka nezlobila, je zabavit ji.

 
Kočičí hrátky a pověstný kočičí klid
Nestačí dát kočce nažrat, napít a zjistit kočičí WC. To je základ. Kočka má však v sobě mnoho energie, kterou musí vybít. Normálně energii vybíjí lovem kořisti, v bytě však nemá co lovit. Proto jsou tak důležité kočičí hračky, prolézačky nebo škrabadla.
Na druhé straně kočka ocení také klid. Potřebuje pro sebe klidné místo, kde bude nabírat sílu na lov. Zpravidla k tomu slouží nejrůznější kočičí pelíšky, skrýše nebo docela obyčejné krabice.
 
Čistota v domácnosti s kočkou
Je-li pro kočku něco typické, je to její čistotnost. Spokojená a zdravá kočka zpravidla nemá sebemenší problém s dodržováním hygienických návyků.
Většina koček dokáže sama sebe očistit pomocí olizování srsti, avšak nedokáže se zbavit nadbytečných chlupů. Zvláště v období línání by se proto chovatel kočky měl zaměřit na vyčesávání odumřelých chlupů z kočičího kožíšku. Jednak tak zabrání tomu, aby je kočka při čištění polykala, jednak pomůže k čistotě své domácnosti. Chlupy, které chovatel vyčeše, pak nemusí uklízet.
 
Bez vyčesávání to nejde
Pro některá plemena koček je vyčesávání nutností, jde především o dlouhosrsté kočky. Taková perská kočka s nádhernou bohatou srstí, královna mezi kočkami, například vyžaduje vyčesávání ideálně jednou denně. Perská kočka a další dlouhosrsté kočky mají totiž strukturu srsti náchylnou k plstnatění a vytváření smotků. Jedině vyčesáváním se tomu dá zabránit. Vyčesávání má pro kočku řadu benefitů a je také skvělým způsobem, jak utužovat vztah mezi kočkou a jejím chovatelem.
K vyčesávání kočky slouží nejrůznější pomůcky – vyčesávací hřebeny, kartáče, rukavice, speciální hrabla jako furminátor nebo jeho alternativa – jemnější a šetrnější díky plastové hlavici – Foolee Easy.
K vyčesávání kočky mohou posloužit i speciální nástavce vysavačů, například vodního vysavače Hyla. Ne každá kočka je z vysavače nadšená, ale najdou se i takové – jak názorně ukazuje video níže.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account