Tento článek nebude asi velkým přínosem pro ty, kteří se pravidelně zbavují všeho, co jim již dosloužilo. Ruku na srdce, já mezi ně tak úplně nepatřím. I když nejsem zrovna sysel, za čas se mi nějakým záhadným způsobem podaří vybudovat slušné zásoby.
Zvláště na jaře mívám pocit, že se doma nemohu pořádně nadechnout a všechno tak nějak vázne. Proto „debordelizaci“ zásadně zahrnuji do jarního úklidu. Nabízím vám tipy, které mi pomohly se zbavit všeho nepotřebného a ještě mě to uklízení vlastně baví 🙂
Tak jdeme na to!
TIP #1: ZAMYSLETE SE
Tento krok je na první pohled od úklidu značně vzdálený, ale věřte mi, že má velký význam. Před samotnou akcí je důležité si uvědomit, proč se do ní vlastně pouštím. Co od vyklízení očekávám? Co chci získat? Jak využiji uvolněný prostor? Jak využiji čas, který díky přehlednému uspořádání svých věcí získám? Chci něco změnit ve svém životě?
Tyto otázky vám pomohou uklízet uvědoměle, se záměrem. Zbavujete se totiž starých věcí za účelem získání prostoru pro něco konkrétního. Zvýšíte vaši chuť a motivaci se do akce pustit.
TIP #2: STANOVTE SI POSTUP
Rozdělte si úklid podle místností (ložnice, vstup, kuchyně, jídelna, obývák, dětský pokoj… ale i sklep, půda, garáž, zahradní domek) nebo podle oblastí (oblečení, hračky, nádobí, ložní prádlo a ručníky, fotky, knihy, účty, kosmetika, květiny, dekorace…). Napište si plán na papír, abyste si mohli odškrtávat hotové.
TIP #3: STANOVTE ČASOVÝ PLÁN
Pro velkou většinu z nás asi není reálné moci ani chtít věnovat vyklízení několik celých dní v kuse. Ti, kteří to zkusí, většinou skončí velmi brzy. Protože je venku hezky, protože je už bolí záda, protože si mysleli, že za 2 hoďky bude hotovo, vyházeli celou skříň a teď už nemají čas … Proto doporučuji stanovit si časový plán. Může to být například 20 minut každý den plus 2 hodiny v kuse v sobotu a neděli. Bude to sice trvat déle, ale bude to mít výsledky!
TIP #4: ROZMYSLETE SI, JAK S VYŘAZENÝMI VĚCMI NALOŽÍTE
Vytříděné věci nemusíte nutně rovnou vyhazovat. Zánovní šaty můžete věnovat charitě, prodat na online bazarech, do second handu, na dětských bazárcích nebo třeba pozvat kamarády, aby si vybrali, co by se jim hodilo. Knihy nabídněte v antikvariátu, v knihovně, dětské knihy školce. Nepoškozené hračky také mohou ještě nějaké dítko potěšit. Například v dětském domově.
Přemýšlejte tedy nad těmito možnostmi a vyřazené rovnou balte do krabic podle toho, kam je budete odvážet. Abyste nakonec nestáli nad hromadou věcí a neříkali si, že to všechno není třeba vyhodit a že to ještě přeberete. Nepřeberete, skončí to ve sklepě!
TIP #5: ZAČNĚTE MENŠÍMI ÚKOLY
Vrhnout se rovnou na úklid velké skříně mě tak vyčerpá, že do dalšího se pak dlouho nemám odvahu pustit. Proto začněte po menších částech. Vykliďte například nejdříve botník. Každý den při příchodu domů vás pohled na přehledný čistý botník potěší a dodá chuť pustit se do dalších a větších úkolů.
TIP #6: NEJPRVE TŘIĎTE, TEPRVE PAK UKLÍZEJTE
Dokud nemáte vyklizený celý šuplík, nevracejte do něj věci, které si chcete nechat. Získáte tak celkový přehled, co si necháváte. Hromádka kalhot, které se budou ještě hodit na práci na zahradě, obsahuje patery kalhoty a vy přitom na zahradě pracujete tak 4x do roka? Tedy bohatě stačí jedny.
TIP #7: POKLÁDEJTE SI 3 OTÁZKY
Potřebuju to?
Nepotřebujete účtenku od bot, které už jste vyhodili. Nepotřebujete popelník, když už nekouříte. Nepotřebujete 86 svíček, když vypálíte tak 2 do roka. Nepotřebujete 20 triček „na doma“. Nepotřebujete 28 rozmazaných fotek z poslední dovolené, která se stejně moc nevyvedla. Také nepotřebujete 4 prošlé opalovací krémy…
Využívám to?
Už rok vám bez povšimnutí leží ve skříni nová halenka, kterou nemáte odvahu si vzít. Koupit si modrou řasenku v akci vám přišlo jako dobrý nápad, ale nikdy jste se s ní nenalíčila. Multifunkční struhadlo se zdá praktické, přesto vždy sáhnete po tom obyčejném. Na vafle ke snídani se těšíte už 2 roky, ale ještě nikdy jste ten vaflovač ze špajzu nevytáhli…
Mám to ráda?
Radost vám nedělá naprosto nevkusná váza, kterou jste dostali od tetičky jako svatební dar. Netěší vás obraz v pokoji, který se vám přestal líbit. Nesnášíte zplstnatělý kobereček u postele, který vám vždy nepříjemně připomene, že je čas na pedikúru. Nemáte rádi vzpomínku, kterou vám připomíná konkrétní fotka…
TIP #8: PŘIŘAĎTE KAŽDÉ VĚCI SVÉ MÍSTO
Na hromádce vám zbyly jen věci, které potřebujte, používáte a dělají vám radost. Rozmyslete si, kde budou mít své místo. Pokud ho neurčíte, zbavíte se jen množství, ale choas bude přetrvávat dál. S chaosem vám také pomohou různé košíky a rozdělovače do zásuvek.
TIP #9: ODVEZTE NEPRODLENĚ VYŘAZENÉ VĚCI Z DOMU
Naplánujte si odvoz nejpozději do 1 týdne. Neodkládejte naplněné krabice na půdu, že je jednou odvezete. Víte, jak to dopadá…
Pokud se věcí zbavujete těžko a je vám líto, že je odvážíte, zkuste jim poděkovat. Funguje to!
TIP #10: NOVÉ VĚCI POŘIZUJTE VĚDOMĚ
A je to! Doma se najednou cítíte šťastní a svobodní. Nebojujete s chaosem, vnesli jste řád do svého života. Zbývá vám najednou dost času věnovat se svému koníčku. A nečekaná návštěva? Ta vás už nevystresuje, ale potěší.
Stojí to prostě za to!
Zdroj foto: Pixabay.com