Durian je nejkontroverznější ovoce na světě.
Někteří ho milují, jiní mu nemůžou přijít na jméno. Má charakteristický zápach, který nesedí každému, když mu ale dáte šanci, mile vás překvapí.
K nákupu vás možná přesvědčí i fakt, že jde o přírodní afrodiziakum. Kromě toho pomáhá dokonce snižovat horečku.
Durian využijete k dochucení sladkostí, zmrzlin nebo mléčných koktejlů. Výborný je ale taky například s osmaženou cibulkou, chilli papričkami a rýží.
Durian je rod tropických stromů z čeledi slézovité. Mezi třiceti druhy durianu je známo devět, které plodí jedlé ovoce. Některé další druhy nejsou dobře prozkoumány. Jako durian je mezinárodně známý především plod durianu cibetkového. Ostatní druhy jsou k dispozici pouze na místních trzích.
Jedlá dužina vydává charakteristický silný a pronikavý zápach, a to i když je slupka neporušená. Některým lidem durian chutná kvůli své příjemně sladké vůni, zatímco jiným aroma připadá příliš intenzivní a odpuzující. Jeho pach vyvolává různorodé reakce od velmi pozitivních po velmi negativní a je přirovnáván k různým věcem, např. shnilým cibulím, terpentýnu nebo žumpě. Kvůli pronikavosti svého pachu je v jihovýchodní Asii durian zakázán v některých hotelích a prostředcích veřejné dopravy.
Durian, pocházející z jihovýchodní Asie, je na Západě znám přibližně 600 let.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account