Čerimoja (Annona cherimola) – které se také někdy říká chirimoya nebo cukrové či smetanové jablko, patří k nejběžnějším druhům láhevníku a lze ji koupit i u nás. Plod nemá zcela pravidelný tvar, velikostí připomíná pěkné jablko a má zelenou matnou slupku. Na první pohled není příliš vzhledný, bílá nebo narůžovělá dužnina je v plné zralosti měkká a sladká. Vůní a chutí připomíná banány s jahodami dohromady.
 
Původ čerimoji

 

Čerimoja je název pro plody stromu Annona cherimola, jehož český název zní láhevník čerimoja. Jeho původní domovinou je sever Jižní Ameriky, a to konkrétně pohoří Andy. Tento opadavý menší strom, který roste v horách tropů a subtropů, dobře znali a znají jihoameričtí Indiáni (včetně Inků). Nejenže jsou totiž jeho plody velmi chutné, ale obsahují také velké množství zdraví prospěšných látek.
 
Čerimoja je zároveň některým lidmi považována za nejchutnější ovoce na světě. Cestovatel Stanko Vráz, jenž ji jako jeden z prvních Čechů v 19. století ochutnal, si např. její chuť nemohl vynachválit.
 

„Poskytujeť bílá dužnina plodní, jsouc proniknuta sladce nakyslou šťávou, velice chutné, v tropech značně oblíbené ovoce,“ referoval český botanik v roce 1908.

František Polívka tak psal o láhevníku v knize Užitkové a pamětihodné rostliny cizích zemí následující. Uvedl i toto: „Odvary z kůry a listů užívají se v tropech jako thé a léku.“
 
Anona síťkovaná (Annona reticulata) – nebo též ramphal, býčí srdce či bullock’s heart, je chutí i vzhledem podobná čerimoji. V konzumní zralosti má hnědozelenou slupku. Zralé plody nejsnáze jíme lžičkou: plod nejprve rozřízneme na půlku a bílou, moučnatou a aromatickou dužninu vyjídáme. Pozor na lesklá černá semena, ta jedlá nejsou
 

 

Graviola – anona ostnitá

Graviola nebo také anona ostnitá u nás není příliš známá. Protože konzumace tohoto ovoce, stejně jako vědecké studie, přináší zajímavé informace o zvládání infekcí, ale také třeba o prospěšnosti při boji s rakovinou, začíná vzbuzovat pozornost.
 
Další označení gravioly
Graviolu (Annona muricata) můžeme najít i pod dalšími názvy angl. Soursop, guyabano, v Latinské Americe guanábana, česky také láhevník ostnitý, láhevník měkkoostenný, anona ostnitá, anona měkkoostenná, brazilsky Paw Paw, francouzsky Corossol, španělsky Guanavana.
 
Nejznámější z anon – čerimoja
V současné době se pěstují především vyšlechtěné odrůdy tří základních druhů:

    anona ostnitá, (Annona muricata),
    anona šupinatá (Annona squamosa),
    anona čerimoja Annona cherimola).

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account