117

Ještě nezačaly Vánoce a už víme, že děti zůstávají doma na distanční výuce i po 4. lednu. Když odmyslím všechny nepříjemné okolnosti s touto situací spojené, vzpomenu si na jedno pozitivum. 
Při online výuce si přijdou na své čtenářky a knihomolky. Jakto? No totiž: Mnoho jich na internetu, na BookTube a na Bookstagrtamu přiznává, že zvládají číst i při videokonferenční výuce. Proto to vím.
A to většinou knihomolky ani netuší, že si tak trénují své IQ. S každou přečtenou knihou se jim spoje v mozku posilují. Což je fantastické.
Napadá mě: Možná by stálo za to zásobit nyní děti knihami, které by je bavily. Nemusí to být žádné vysokomyslené romány, radši knížky zábavné, třeba i brakové, ale prostě něco, co bude děti bavit. Třeba se při distanci na čtení chytí i ty děti, které doposud o knihu nezavadily. A když se chytí, pak už si své knihy najdou samy.
Ale jinak si myslím, že knihomolské děti – ty se už těší na delší čas, který u knih prožijí. 
 
A teď k nastávajícím Vánocům. Velmi neobvyklým Vánocům.
 
Pro mě a pro knihomoly jsou Vánoce rájem. Vždy byly a budou. Příroda v klidu, rozsvícený stromeček, čaj, káva, cukroví a knihy. Je v nich tolik příběhů.
Vždycky jsem stihla ty od Ježíška přečíst za svátky a 27. 12. hurá do knihovny. Dneska jsem vděčná za čtečku. Sice papírová kniha je posvátný předmět, ale když je dočteno, vždy se dá do čtečky dokoupit další a hned. A nemusím ani čekat na pořadník v knihovně. 

Příběhy nás provázejí téměř od narození. Každé malé dítě potřebuje v první řadě jídlo, bezpečí a lásku a pak hned žadoní: “Vyprávěj mi pohádku.”
A my starší a dospělí si vyprávíme příběhy a naše fantazie pracuje na plné obrátky. Tedy fantazie pracuje při poslechu a čtení.
A když pracuje fantazie, tělo se léčí, uklidňuje, ztrácíme se v jiném světě, čas přestává běžet – vše je totiž relativní. Lépe by vám to vysvětlil Einstein, jak takový knižní wellness funguje.
Ještě mě napadá: Nenachytali by se při distanční výuce nečtenáři na čtečku? Jo, je to dražší záležitost, ale knihy do ní pak zase stojí méně, takže se čtečka vyplatí. 
*wine*
A jestli máte doma malé či větší princezny, možná by vás mohlo zajímat, že jsou i knížky, které čtou jak princezny, tak jejich maminky královny. Třeba tady v článku Když maminky a dcerky čtou stejnou knihu.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account