Při recyklaci kovů máme zpravidla na výběr mezi sběrnou druhotných surovin, sběrným dvorem a výjimečně speciálním kontejnerem, který je ale k vidění spíš za hranicemi. Některé obce organizují svoz železného šrotu při takzvaných „železných nedělích“, někde váš odpad rádi dotřídí pouliční sběrači. Na recyklaci kovů vzhledem k jejich cenám moc nevyděláte, ale odměnou vám bude pocit, že jste výrazně přispěli k úspoře energie a nákladů v průmyslové výrobě.

Hliníkové plechovky od piva vám nevezmou všude – při tavení hliníku tenká vrstva na povrchu rychle oxiduje, víceméně shoří. V případě tenkostěnných plechovek od nápojů se tak často stane, že při procesu recyklace velká část přijde vniveč. Proto v ceníku některých sběren plechovky vykupují za menší peníze, než masivní hliník, jinde je nevezmou vůbec.

Alobal – podobně jako hliníkové plechovky, prakticky nejde roztavit. Informujte se ale v místní sběrně.
Víčka od zavařenin – jsou ve většině případů tvořena nerozpojitelně slisovaným plechem a plastovou vrstvou. Z tohoto důvodu je nelze recyklovat jako kovy a patří tak do směsného odpadu.

Plechovky od barev – jakékoliv obaly od potenciálně nebezpečných nebo jedovatých chemikálií nemá smysl zkoušet vymývat a čistit a nejlépe je odnést do sběrného střediska.

Spotřebiče s kovovým podílem – Elektronika a domácí spotřebiče jsou ve světovém měřítku zlatým dolem barevných kovů (někdy doslova, protože se například exponované kontakty skutečně potahují zlatem), ale rozebráním jedné mikrovlnky nebo rádia nic ke zpeněžení nezískáte. Ekologickou likvidaci domácích spotřebičů zajistí ve sběrném středisku, kde by vám měli tyto výrobky vzít bez poplatku.

Co všechno není kov – pro řadu lidí je matoucí kovový vzhled některých nekovových obalů a materiálů. Papír potažený hliníkovou fólií, jaký najdete třeba na másle, masoxu a některých čokoládách, rozhodně nelze recyklovat. Podobně je tomu i u pokovených plastových fólií, které najdete na velké části jogurtů. Rovněž se nejedná o kov.

Co jde přitáhnout magnetem, je železo. Pozor na železo potažené plastem, to patří většinou do směsného odpadu.
Co se tváří jako hliník a po zmačkání drží tvar, je hliník. Papír potažený hliníkem nikdy úplně tvar nedrží a plastová fólie se vrátí do tvaru původního. 😀

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account